Seznámení dítěte s hlubokou vodou je významným krokem v jeho vývoji a bezpečnosti při plavání. Tento proces může být pro dítě i rodiče náročný, ale s trpělivostí a správným přístupem může být zároveň velmi obohacující a zábavný. V tomto článku vám přinášíme užitečné rady a tipy, jak dítě postupně a bezpečně seznámit s hlubokou vodou, aby se cítilo sebejistě a pohodlně. Bez ohledu na to, zda jde o bazén, jezero nebo moře, je důležité dítěti poskytnout pozitivní zkušenost a podporu, která mu pomůže překonat případné obavy a naučí ho základy bezpečného plavání.
Léto je o zábavě, slunění a celodenním koupání, a protože jste se stali rodiči, můžete si to všechno užívat se svým potomkem. Nezáleží na tom, jestli jste v bazénu na zahradě, ve veřejném bazénu, u rybníka nebo u moře – vždy existuje několik věcí, které byste měli vědět, než své dítě vezmete do vody, kde nestačí.
Než se ponoříme hlouběji do toho, jak plavat s vašim malým, podívejme se, co budete potřebovat:
1. Ochrana proti slunci je první položka na seznamu a nejdůležitější věc, kterou byste měli mít vždy s sebou, nezáleží na tom, jestli je třeba trochu zataženo nebo slunce není tak silné, miminka mají velmi citlivou pokožku a musíme ji dobře chránit.
2. Čepička nebo klobouček - hodí se cokoli co ochrání hlavičku před sluncem. Každý, kdo má batole, zná ten boj s nasazováním kloboučku znovu a znovu, a tak je dobré vybrat takový, který mu nebude nepříjemný a bude mu sedět na hlavičce.
3. Plavky pro kojence - není velký problém, pokud vaše dítě nepoužívá žádné plavky ve vašem vlastním bazénu, nicméně pokud se koupete kdekoli jinde, bylo by dost nepříjemné, kdyby vaše dítě vytvořilo něco nechtěného, víte co myslím ;)
4. Plavecké nadnášející pomůcky – tato položka je volitelná, ale já ji určitě doporučuji. Na výběr je z více možností – na ruce, na pas nebo na trup. Vždy ale mějte na paměti, že i když takové pomůcky používáte, nemůžete nechat dítě bez dozoru, a to ani na vteřinu.
5. Ručník nebo pončo - i když je venku opravdu teplo, vaše dítě po vylezení z vody (v našem případě s modrými rtíky) ocení příjemné zachumlání do ručníku.
6. Pitná voda a svačina – děti jsou pořád hladové a je lepší, když se napijí i jiné vody nežli té z rybníka.
1.fáze
Jako první přiveďte dítěte k bazénu nebo do blízkosti otevřené vody, kde se může dotýkat vody nohama a rukama, zatímco tělo má stále suché.
2.fáze
Poté s ním vstupte do mělké vody. V této fázi se vaše dítě může cítit nepříjemně, přineste mu tak některou z jeho oblíbených hraček do vody, posaďte se s ním do vody, začněte plácat rukama nebo kopat nohama do vody, dítko brzy začne napodobovat všechny vaše pohyby a bude to pro něj zábava. Až se vaše dítě začne cítit dostatečně pohodlně, je čas postoupit dále.
3.fáze
Poslední fází je hluboká voda, neboli hloubka, ve které se nemůže dotknout nohama dna. Pro většinu dětí je tato část pobytu ve vodě nejnepříjemnější. Dítě vás chytne kolem krku a nebude vás chtít pustit, tento proces trvá u některých dětí několik minut a u některých dětí několik měsíců. Někdy bude vaše dítě šťastné a vzrušené, jindy se bude cítit nepříjemně. Buďte trpělivý! Je důležité, aby vaše dítě mělo pocit, že jste s ním a že je nepustíte, pokud se vás bude chtít držet. Co může pomoci je, když si zazpíváte oblíbenou písničku, nebo když vezmete do vody oblíbené hračky.
Jakmile se dítě začne cítit komfortně, můžete je vzít kolem hrudi a dát před něj hračky, aby si pro ně mohlo sáhnout. Pokud drží rukama plaveckou desku, můžete simulovat kopání nohama, to děti milují. Po nějaké době začnou šplouchat rukama a nohama tedy plavat “čubičku”, a to je první krok ke skutečnému plavání.
Nakonec si ještě uvědomte, že jde o dlouhodobý proces, pro některá miminka bude pobyt ve vodě ta nejpřirozenější věc, ale pro většinu dětí to nebude tak jednoduché. V každém případě plavání by mělo probíhat vždy hravou cestou – nejenom pro dítě, ale i pro vás. Přistupujte k této aktivitě stejně, jako když si s dítětem hrajete na suchu.