Jak Vojta bojoval na Spartan Race s bahnem a vodou

Náš kolega Vojta se dobrovolně a rád brodil bahnem v rámci série Spartan Race. Jak dopadl? Čtěte Vojtovu mini reportáž:)

V sobotu 21. června se konal další závod ze série Spartan Race na Klínovci. Vojta, náš kolega a šéf, byl u toho. Už podruhé. Vloni se účastnil závodu na Monínci. Na Klínovci Vojta hájil barvy Sportexu a vedl si víc než dobře - z celkového počtu 948 závodníku skončil na výborném 27. místě v čase 1:58:08. Jak Vojta závod viděl?

Na trati dlouhé cca 15,5 km na běžce čekalo hned několik překvapení. Hned po startu, který probíhá v několika vlnách, na mně čekal výběh až na samotný vrchol Klínovce. Zápřah to byl neskutečný, startovní pole se rozpadlo a já ještě před vrcholem doběhl pár posledních opozdilců z předchozí vlny.

 
Spartan Race je běh přes překážky. Ty první byly na zahřátí, překonával jsem překážky lehčího rázu typu přeskok balíků slámy a přeběh přes pneumatiky. Trať byla hodně členitá a kopce střídali zase kopce, ale o tom právě Spartan Race je :).
 

S přibývajícími kilometry a s každou další zdolanou překážkou moje tempo klesalo a jak mi začaly ubývat síly, několikrát jsem měl pocit, že dál už závod prostě nedám. Ten úplně nejtěžší okamžik nastal v momentě, kdy při strmém stoupáni, kde už se ani nedalo běžet, pořadatelé připravili velký test vůle a odolnosti - v kopci mi hodili pytel s pískem na záda, mým úkolem bylo donést ho dál. Uff :)

Každá překážka má na Spartan Race pouze jediný cíl, a to dostat ze závodníků všechno! Někdy bohužel i za cenu zranění. Závod nejde brát na lehkou váhu, přitom je ale třeba jít na doraz, aby adrenalin v těle nedovolil bolesti projevit se. Jsem moc rád, že jsem dokončil závod bez zranění. A na místě, ve které jsem na začátku nedoufal. Tak jo, trošku doufal. Ale moc nevěřil. :)

 

Co bylo po doběhu? Napřed jsem půl hodiny nevěděl o světě, pak jsem ale hned oslavil svůj výkon nejlepším ionťákem na světě, pivem :). Jestli jsem trénoval? Jasně, 2 měsíce v kuse, chodil jsem 3x týdně běhat a plavat + 3x týdně kruhové tréninky. Co příště? Po absolvování dvou závodu v kategorii Super Spartan váhám, zda ještě letos nezkusit kategorii Spartan Beast. Pokud si nakonec řeknu, že ano – držte mi palce!

Spartan Race

Je série překážkových závodů v různé délce od 5 km až po maratonské vzdálenosti. Založen byl už v roce 2001 několika adrenalinovými nadšenci, ale první oficiální závod se běžel v roce 2010 ve Willistonu, Wermont. Zúčastnilo se ho tehdy zhruba 500 závodníku, kteří byli vůbec jako první nuceni „běžet, skákat, plavat, plazit se“ a překonávat sami sebe v rámci série Spartan race.  
A už v roce 2012 byl Spartan race zvolen magazínem Outside jako „BEST OBSTACLE RACE“ (nejlepší překážková dráha).
 
Závody se konají prakticky po celém světě (USA, Kanada, Evropa, Jižní Korea a Austrálie). Spartan race série má několik úrovní, rozděleny  podle náročnosti. Překážky jsou různého druhu od plazení pod ostnatým drátem po šplh na laně, dřevěné stěny, brod bažinou apod. Při nedokončení dané překážky závodník dostává penalizaci v podobě 30 "angličáků".
  • Spartan Sprint, sestává se z běhu na 5+ km a minimálně 15 překážek rozmístěných po celé délce běžecké tratě. Skvělý způsob pro všechny i začátečníky jak dokázat nejen sobě, ale i ostatním, že každý má na to, aby posouval své hranice.
  • Super Spartan, sestává se z běhu na 13+ km a minimálně 21 překážek rozmístěných po celé délce běžecké dráze. Kilometry bahna a překážek, které ověří vaši fyzickou i duševní odolnost.   Super Spartan vás nenechá vydechnout a donutí vás, abyste využili veškerý svůj potenciál.
  • Spartan Beast, sestává se z běhu na 20+ km a minimálně 26 překážek rozmístěných po celé délce běžecké tratě. Spartan Beast je tou pravou volbou pro příznivce triatlonu a dálkových závodů. Mezi překážky patří zejména kopcovitý terén, bláto, voda a další náročné úkoly.

 

A co vy? Jdete do toho příště s Vojtou? :)Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě