Výměna a vrácení do 30 dní
Největší plavecký sortiment v ČR
Plavecké prodejny v Praze, Brně a Plzni

Jak vybrat plavecké ploutve?

Plavecké ploutve jsou skvělým společníkem pro začínající i zkušené plavce. Zpestří váš trénink, urychlují plavání a pomáhají správné poloze těla ve vodě. Víte, jaké ploutve si vybrat, aby trénink byl radostí a ne utrpením?

Typy plaveckých ploutví

Ploutve mohou být krátké nebo dlouhé, úzké nebo široké, měkké nebo tvrdé, s celou patou nebo jen s páskem, do špičky nebo s rovným zakončením anebo dokonce zcela originálně tvarované. Klíčem výběru je, co s nimi chcete na bazénu dělat a k čemu je potřebujete. 

Při výběru je pak nejdůležitější, aby ploutve dobře seděly. Je nutné, aby byly přímo na nohu, nesmí se tedy nijak vyzouvat. Pokud ohnete nohu ve špičce, neměly by se ploutve nikde oddálit od nohy, musí stále sedět. Pokud nohou zakopete do vzduchu, nesmí se ploutev ani hnout. Vpředu nesmí však tlačit. Ploutve mají vpředu otvor na odtékání vody, ale také pro prsty, ty mohou tedy z ploutve koukat. 

Měkké ploutve

Jsou vhodné zejména pro začátečníky. Měkký list ploutve zajišťuje plynulý pohyb nohou ve vodě. Do kopání není potřeba vložit tolik síly a není tak namáhavé. Ploutve pomáhají začátečníkům udržet správnou horizontální polohu ve vodě, neklesají plavci nohy ke dnu. Využití však naleznou i u pokročilejších plavců, kteří musí intenzivněji kopat, pokud chtějí zrychlit tempo. Tyto ploutve jsou na českých bazénech nejrozšířenější, protože jsou univerzální a velmi přizpůsobivé. Příkladem jsou ploutve od BornToSwim pro širší nárty nebo Aqua Sphere Microfin pro úzké nohy. 

Tvrdé ploutve

Mají tvrdší list, který se vám nepovede ohnout. Mají proto větší odpor vůči vodě. To znamená, že musíte více zabrat, ale také rychleji plavete. Tyto ploutve jsou vhodné spíše pro pokročilejší plavce nebo pro ty, kteří mají už nějakou sílu v nohou, protože plavání s nimi je náročnější. Na druhou stranu, pokud ploutve zvládnete, jste během okamžiku na druhém konci bazénu, ani nevíte jak. Typickým představitelem jsou ploutve Tyr Hydroblade.

 

Ploutve s dlouhými listy

Jsou vhodné spíše pro začátečníky nebo pro plavání na otevřené vodě. Pomáhají k rychlejšímu tempu a snadnějšímu udržení polohy ve vodě a zlepšují flexibilitu kotníku plavce. Jenom pozor, na bazénech je občas bohužel nemají rádi a může se stát, že vám jejich použití zakážou. Ploutvemi s dlouhými listy jsou například Finis Long Floating Fins.

Speciální plavecké ploutve

Některé ploutve jsou speciálních tvarů a slouží k různým účelům. Například ploutve Finis Positive Drive Fins jsou přizpůsobené pro všechny plavecké způsoby, tedy i pro prsa. Díky jejich rozšíření kolem celého chodila, a nejen dopředu, může noha zabírat i při prsařských nohách.

Svým tvarem zaujmou i ploutve Aqua Sphere Alpha, které jsou asymetrické a více hydrodynamické, čímž umožňují přirozenější pohyb nohou a navíc jsou vyrobeny z pěnového materiálu, který nadnáší a je lehčí. Ploutve navíc plavou na hladině, tudíž je nemůžete utopit :-). I s nimi můžete plavat všechny plavecké způsoby. 

Monoploutve

Naprostou specialitou jsou monoploutve. Ty se používají k nácviku motýlového kopu, kdy tento kop výrazně zesilují a pomohou plavci k rychlejšímu pohybu. Navíc jsou jedinečnou příležitostí, kdy se můžete cítit jako mořská panna.

 

Pravda, na Malou mořskou vílu si budou hrát asi raději děti. Proto máme monoploutve i pro ně! Dětské monoploutve si užijí děti při vodních hrátkách, přičemž vlastně zábavnou formou trénují motýlový kop a osvojují si tak plaveckou techniku.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě