Výměna a vrácení zdarma do 30 dní
Největší plavecký sortiment v ČR
Plavecké prodejny v Praze, Brně a Plzni

Jak vybrat špunty do uší a skřipec na nos

Jak vybrat špunty do uší a skřipec na nos

Plavky, čepička a brýle. S touto trojkou se vrháte do vody nejčastěji. A pak tu máme ještě další vychytávky pro efektivní a pestrý plavecký trénink, o kterých pro vás píšeme. Dneska máme na meníčku špunty do uší a skřipce na nos, drobné pomůcky, na které se často ptáte. Pokud patříte mezi ty, co chtějí mít uši a nos v suchu, čtěte.

 

 

A začneme se špunty do uší - kdy pomůžou?

Věděli jste, že kromě tenisového loktu vás může potrápit i tzv. “plavecké ucho”? Z úst doktorů uslyšíte spíše termín “zánět zvukovodu” a zatímco některým plavcům se vyhýbá obloukem, jiní návštěvníci bazénu se na vodu jen podívají a už je svědí ucho. Pokud jste k zánětům náchylnější, špunty do uší pomůžou udržet zvukovod v suchu. A to je pro eliminaci zánětu zásadní. Vedle zdravotního hlediska je tu také otázka komfortu - může vám být nepříjemný pocit “zavodněného ucha” už při plavání nebo šplouchání v uchu po tréninku. Tak jako tak radíme - nebojte se špunty vyzkoušet. To, že s nimi neplavou vrcholoví borci neznamená, že je ostuda je vyzkoušet a brát si je na bazén.

 

Výstraha pro fandy potápění

Pokud vás to neustálé láká ke dnu bazénu a rádi se potápíte, je třeba se mít na pozoru. Když si nasadíte špunty do uší, přijdete o možnost efektivně vyrovnávat tlak, a to může vést k závažným zdravotním komplikacím. Proto by měli potápěči nechávat klasické nepropustné špunty doma. A ještě jedno upozornění - připravte se na to, že špunty do ucha nepropustí nejen vodu, ale ani zvuk. Špunty do uší vám tedy zajistí tempa uplavaná v nádherném klidu a tichu, ale taky hluchotu vůči poznámkám vašeho trenéra. Připouštíme ale, že sem tam to může být i tak trochu pozitivní efekt ;-)

    

Které vybrat

Hned z kraje jedno upozornění - nikdy do vody nepoužívejte "suchozemské" špunty do uší určené do hlučného prostředí. Jsou z pěnového materiálu, který nasává vodu, do bazénu se proto vůbec nehodí. Vybírejte ze speciálních plaveckých špuntů, které by měly splňovat tato kritéria:

  • Snadné nasazování

  • Komfortní usazení v uchu

  • Spolehlivá funkčnost

  • Výraznější barva - aneb když už špunt vypadne, mám šanci ho v bazénu najít

A tady je trojka našich favoritů, nasajte inspiraci:

Speedo BioFuse Aquatic - spolehlivé ergonomicky tvarované špunty do uší, které doporučujeme vyzkoušet opravdu každému. Většině lidí skvěle sedí a navíc přes ně pohodlně přetáhnete i čepičku. Náš největší oblíbenec v sortimentu :-)

 

Speedo Ergo Earplug - další povedené špunty od Speeda, které dobře sedí a fungují tak, jak mají. Pokud ale nosíte do bazénu čepičku, počítejte s tím, že ji nepřetáhnete níže přes uši (špunty mají na svých koncích "šťopky", kterými se zasunují a vytahují).

Mad Wave silikon - když vám špunty pořád ne a ne sedět v uchu, zkuste tyto - jsou ze silikonu a můžete si je vytvarovat svému oušku na míru.

 

Jdeme dál - proč pořídit skřipec na nos?

Nos plný chlorované vody dokáže plavání spolehlivě znechutit snad úplně každému. Vyšperkovaná technika plavání a dýchání je skvělý základ pro to, aby se vám voda do nosu nedostala moc často. I tak se ale může hodit mít klip na nos ve výbavě. Už dávno neplatí, že skřipce nosí jen akvabely.

Záchrana pro alergiky & víc zábavy pro hravé duše

Pokud vás po plavání pravidelně trápí rýmy a bolesti v krku, rozhodně navštivte lékaře a zeptejte se na alergii na chlór. Mohla by to být příčina vašich potíží. A právě skřipec na nos dokáže lidem alergikým na chlór pomoci. Stejně tak si jej oblíbí děti i dospělci, kteří si rádi ve vodě hrají - kotouly, otočky, plavání břichem vzhůru pod hladinou… fantazii se meze nekladou a díky klipu na nose můžete rotovat vodou dle libosti. Někdy po skřipci sáhnout i plavci, kteří se učí správnou techniku kotoulové obrátky - nejdříve pilují samotnou techniku pohybu se skřipcem, poté klip sundají a doladí správné načasování výdechu při otočce.

    

Nasazený skřipec logicky znamená, že nebudete moci vydechovat vzduch nosem, což je limitující pro výkon. Proto tuto pomůcku u kondičních a závodních plavců pravděpodobně neuvidíte. Někteří lidé mají také tendenci se skřipcem na nose zadržovat dech - nevydechují při ponoru ani svými ústy. Je to ale čistě o zvyku a i tohoto zlozvyku se při troše snahy a soustředění zbavíte.

 

Správný výběr? Hlavně komfort...

Co nos, to originál, proto je vždycky lepší vyzkoušet skřipců víc. Jeden skvěle sedne na malý pršáček, druhý zase na rozměrnější čichový detektor ;-) Tak jako tak je důležité vybrat takový model, který drží pevně, ale ne za cenu bolesti a otlaků.

 

    

 

U nás nejvíc “frčí” tyto kousky:

Skřipec na nos Speedo - speeďácký klip je díky silikonovým peřinkám neuvěřitelně pohodlný a na nose drží spolehlivě. Vyrábí se v několika barvách včetně čiré, která je velice nenápadná.

Arena Nose Clip - tento model od Areny má o něco silnější “stisk”, parádně drží a vybere si milovník umírněných i pestrých barev.

Skřipec na nos Speedo Competition - pokud máte vyzkoušených už několik skřipců a pořád nenacházíte “toho pravého”, zkuste tento model. Plastové nožky jsou spojené drátkem, který si vytavrujete přesně podle potřeby.

 

A to je pro dnešek ze světa skřipců a špuntů vše. Jak to máte vy? Máte skřipce a špunty ve své plavecké výbavě? Podělte se o své zkušenosti s ostatními plavci tady v komentářích nebo třeba na našem Facebooku.


Děkujeme, přátelé, a sportu zdar! AnčíVšechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Po–Pá 9:00–18:00
O víkendu máme zavřeno
U Průhonu 17
Praha 7 - Holešovice
Zobrazit na mapě

Brno

Po–Pá 9:30–12:00 a 12:30-18:00
O víkendu máme zavřeno
Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Plzeň

Po–Pá 9:30–12:00 a 12:30-18:00
O víkendu máme zavřeno
nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě