Jak vybrat volejbalovou síť?

Jak vybrat volejbalovou síť?

Volejbalové sítě jsou standardně o rozměrech 9,5x1m s délkou napínání 11,5m a velikostí oka síťoviny 10x10cm. Mohou se však vyskytnout sítě pro vysokou zátěž a ty mají napínání 13,5m i delší. Je to z důvodu vedení napínání přes objímku s kolečkem dolů do objímky s kolovrátkem. Volejbalové sítě jsou u nás rozděleny do několika zátěžových skupin u kterých rozhoduje kvalita zpracování, trvanlivost a samozřejmě i cena.

Zátěžové skupiny volejbalových sítí

Ekonom

Volejbalové sítě typu Ekonom máme ve dvou provedeních a to se šňůrkou a lankem. Tyto volejbalové sítě mají síťovinu o síle 2,5 mm z polypropylénu s horní páskou tvořenou z materiálu PVC a napínáním dlouhým 11,5m. Volejbalové sítě Ekonom jsou vhodné pro rekreační hraní. Často využívány pro dětská hřiště, dovolené nebo menší sportovní kluby.

 

Sport

Tato síť je již pro běžné, opakující se používání se střední zátěží. Od typů Ekonom se především liší horní širší páskou z textilního materiálu a síťovinou o síle 3 mm. Rozměry a materiál síťoviny jsou stejné. Tyto volejbalové sítě Sport nabízíme s napínáním pouze s lankem, které jsou kvalitnější a netrhají se. 

 

Liga

Sítě s označením Liga jsou pro každodenní používání a splňují požadavky pro vrcholové soutěže. Síť je již obšitá dolní i horní páskou z textilního materiálu o horní šířce 70 mm a dolní 50 mm. Síťovina na rozdíl od typu Sport je z kvalitnějšího polyethylonového materiálu o síle 3mm a lankem dlouhým 13,5m. Tyto volejbalové sítě Liga mají již po stranách sklolaminátové výztuže s celkem 6-ti záseky pro dokonalé vypnutí sítě.

 

Extraliga

Tyto volejbalové sítě jsou té nejvyšší kvality schválené Českým volejbalovým svazem. Síť je stejná jako předchozí Liga, ale navíc je vyrobena ze silnějších materiálů. Tloušťka síťoviny je tedy 4mm. To vede k delší životnosti a pevnější kontrukci. Jak již název napovídá, používá se pro vyšší a extraligové zápasy.

 

 

Druhy spojení oka volejbalových sítí

Jednotlivá oka mohou být spojovány buď uzlovou nebo bezuzlovou technikou. Uzlová technika je vyráběná ručně, kdy každé oko je spojeno malým, ale pevným uzlíkem. U bezuzlové sítě jsou tyto oka spojena sešitím a tato technika je dělána strojově.

 

Bezuzlová technika                                                Uzlová technika

 

 

 

 

 

 

 

Jaké jsou možnosti napínání volejbalových sítí?

 

Šňůra

Šňůra je nejzákladnější typ napínání. Je provlečena horní páskou a měří 11,5 metrů. Její síla je 5mm. Tato šňůrka je pletená a je vyráběna většinou z polyamidu. V základní charakteristice je tato šňůra méně odolná než třeba lanko, je vhodná především pro nenáročné a rekreační hraní. Na obou koncích šňůrky je oko, které slouží k připevnění k objímce nebo kolovrátku. Pod touto napínací šňůrkou jsou na každé straně ještě vyrovnávací pomocné šňůrky, které jsou slabší a slouží pro dokonalé vypnutí sítě.

Volejbalová síť Ekonom šňůra

Nevýhoda – šňůra nemá celkově vysokou pevnost. Při větší zátěži hrozí roztrhnutí nebo zauzlování.

 

Ocelové lanko

Patří mezi kvalitnější typ napínání. Lanko je provlečeno horní páskou a měří nejméně 11,5 metru (u nohejbalových 13,5 metru). Silné může být od 3,15mm až po 5mm. Silnější lanko je samozřejmě více odolnější a pevnější. Vhodné pro sítě, které jsou užívány pro střední a vysokou zátěž. Na každém konci lanka je oko. Oka slouží k uchycení na objímku a kolovrátek. K dokonalému vypnutí sítě slouží šňůrky po stranách.

Volejbalová síť Ekonom lanko

Nevýhoda – ocelové lanko může časem korodovat a třepit se. Také při častém používání v kolovrátku se zplošťuje a nedrží svůj kulatý tvar.

 

Toto ocelové lanko může být ještě nánosované. To znamená, že je obaleno do vrstvy PVC. Lanko tak méně rezne, déle vydrží a je příjemnější na manipulaci.

Nohejbalová síť Extra liga černá 3 mm

Nevýhoda -  méně ohebné díky silnějšímu průměru, což může být problém hlavně v kolovrátku, kde se může poškodit PVC vrstva.

 

Kevlarové lanko

Kvalitnější a hojně využívané pro sítě s vyšší zátěží. Oproti ocelovému lanku má vyšší tažnost, je měkčí a příjemnější na manipulaci. Navíc se netřepí. Oproti ocelovému lanku má však menší odolnost proti UV záření. Dělá se o síle 5mm a jeho délka je v závislosti na síti nejčastěji 13,5 m. Používá se zejména u sítí s označením LIGA a Extraliga.

Jak správně síť skladovat?

Volejbalovou nebo nohejbalovou síť není nutné sundavat po každém použití. Důležité však je ji nechat povolenou. Pokud síť necháte dlouhodobě nataženou, rychle se přepíná, ztrácí pružnost a zkracuje se její životnost. Pokud sítě sundáváte z hřiště například po sezóně, je třeba ji správně uskladnit. Nejlépe suchou síť dobře složte a položte na suché a vzdušné stinné místo, kde bude z dosahu myší či jiným hrozbám.

Při vlhku se síť roztahuje. Pokud prší, je mlha nebo námraza, nenechávejte síť schnout v napnutém stavu. Při schnutí se totiž naopak smršťuje, docházelo by opět k přepínání sítě a snížení pružnosti.

 

Výška volejbalové sítě

  Kategorie   Výška sítě
  Žlutý minivolejbal 1,95 m
  Oranžový minivolejbal 1,95 m
  Červený minivolejbal 2,20 m
  Zelený minivolejbal 2,20 m
  Modrý minivolejbal  2,15 m (pro chlapce), 2,05 m (pro dívky)
  Muži   2,43 m 
  Ženy   2,24 m

 

Jak složit volejbalovou síť a volejbalové lajny?Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě