Pít, či nepít. Toť otázka i pro plavce.

Nosíte si na bazén láhev s vodou? A jestli ano, jak často se pro ni při tréninku natáhnete? Možná vás to překvapí, ale mnoho plavců pitný režim vůbec neřeší. Přitom dehydratace na nás číhá i v bazénu plném vody...

 

Maskovaná ztráta tekutin

 

Největší záludnost spočívá v tom, že přestože je plavání fyzicky náročná aktivita, při které tělo ztrácí tekutiny a minerální látky, ve vodě se pocit žízně často “maskuje” a na pití ani nepomyslíme. Stejně tak necítíme, že bychom se potili jako u jiných suchozemských aktivit. Můžou to být až plíživé známky dehydratace, které nám připomenou, že jsme měli našemu tělu dopřát pár pořádných doušků. A jak poznáte, že je dehydratace “na spadnutí”? Slabost, svalové křeče, zrychlené bušení srdce, malátnost… to jsou projevy, které by vždy měly vést k úvahám, co tělu při tréninku chybí, co mu nesedí. A pitný režim byste určitě měli zvážit také.

 

Pijte dřív, než přijde žízeň

 

Základní rada zní - nečekejte na žízeň. Vezměte si s sebou láhev s pitím a vnořte si “picí pauzy” do tréninkového plánu. Někomu může vyhovovat pít každých 15 minut, pro jiného bude snazší si počítat bazény a vždy po určitém počtu naplavaných délek si naordinovat zastávku v “depu”. Možná si budete muset pití nejdříve připomínat, dokud se vám tento nový návyk nevpije do těla. I tady samozřejmě platí - rozumně a s mírou. Cílem rozhodně není do sebe dostal litr vody a plavat s plným žaludkem. Mnohem lepší službu tělu uděláte, když budete na pitný režim myslet v průběhu hodin před samotným tréninkem. Pokud vyrážíte na bazén večer, myslete na příjem tekutin celý den, jestliže jste plavecká ranní ptáčata, nechoďte na bazén jen s ranní kávou. Dohánět příjem tekutin až na poslední chvíli se nevyplatí.   

 

 

Čím naplnit láhev?

Čistá voda je základ. A pokud jste v intenzivním tréninku, skvěle poslouží i minerální voda nebo iontový nápoj. Tak můžete tělu dočepovat sodík, hořčík nebo draslík, tedy látky, které tělo při fyzické aktivitě ztrácí a jejich nedostatek vede třeba k již zmiňované únavě, malátnosti nebo křečím. Někteří plavci spoléhají na vlastní recepty a míchají si drinky z vody a čerstvě vymačkaného džusu, do kterého přidají ještě špetku soli. Ale skvěle poslouží i ionťáky, které seženete v tekuté či práškové formě v obchodech.

Rada na závěr...

Doporučuji vzít si na pití něco sladšího jako je ionťák, šťávu nebo džus smíchaný s vodou. Jednak vám to pomůže doplnit cukry a potom, co máte při plavání pusu v chlórované vodě, oceníte něco sladkého.

 Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě