Proč nezačít s plaváním jako s novoročním předsevzetím

Nový rok je pro většinu lidí spojen se spoustou předsevzetí, nejčastěji ve smyslu zhubnout, začít s novým sportem nebo zkrátka a dobře změnit svůj vzhled. Proč to ale není nejlepší nápad?

Začít posilovat nebo třeba plavat je každoročním předsevzetím spousty z nás. Posilovny tak praskají ve švech, v bazénu uplavete sotva 2 tempa, a to vás dřív spíš odradí, než nadchne. Pojďte se tomu radši letos vyvarovat, vykašlat se na předsevzetí a začít s plaváním smysluplně.

Kdy začít

Základem je nezačínat v lednu. Né že byste v lednu do bazénu nemohli, ale pravděpodobně byste si moc nezaplavali. Plavcům totiž končí první sezóna a ti, co se na předsevzetí nevykašlali obsazují volné dráhy. Místo toho si s klidem zkontrolujte plaveckou výbavu, doplňte, co chybí a na začátku února se do toho můžete vrhnout po hlavě. A jestli nevíte, co doplnit ve vaší výbavě, náš souhrn plaveckých pomůcek může být skvělým pomocníkem.

Potřebuji trenéra?

Pokavaď si nejste v bazénu moc jistí, trenér vám může přijít víc než vhod. Opraví vám technické chyby, pomůže vám zlepšit se a vy tak předejdete zraněním, nedostatku inspirace na trénink a případné nudě. Jestli však pořád váháte, zda plavat s trenérem, svoji odpověď možná najdete zde.

Plavání a hubnutí

Povánoční období často svádí k myšlenkám na změnu vzhledu. Hory cukroví a dobrého jídla se podepisují mnohdy i na naší postavě a my se tak snažíme nabraná kila opět shodit. I v tom vám může plavání pomoci. Patří totiž mezi aerobní aktivity, vhodné pro hubnutí, protože se při nich zapojuje do akce více svalů najednou. Jak na to se můžete dočíst v našem článku.

Jak předejít zranění?

Plavání se často doporučuje jako kompenzační cvičení k mnoha dalším sportům, a tak ke zraněním prakticky nedochází. Existuje ale řada způsobů, jak jim předejít. Základem je zahřát svoje tělo před každým tréninkem, například rozcvičkou. Jak na ní se dočtete zde. Dalším krokem, nejen v plavání, by kam měl být prostor pro regeneraci a uvolnění těla. Na toto téma jsme se bavili s fyzioterapeutkou Mgr. Barborou Morávkovou.

Nejste si pořád jistí?

Jestli si pořád nejste jistí, zdali je plavání ten správný sport zrovna pro vás, možná pro vás máme odpověď. Plavání je jedním z mála sportů, který nenamáhá klouby, zapojuje většinu svalových skupin na těle a je vhodný pro každého. Pomůže vám unavit tělo, vyčistit mysl a vy tak v bazénu necháte krom energie i stres nasbíraný za celý den. Jak utopit stres v bazénu a dalších 6 důvodů proč začít plavat najdete taktéž u nás na blogu.

Na závěr pro vás pak máme jednoduchý tréninkový plán a tip, jak zůstat motivovaný i po pár týdnech plavání. Tak sportu zdar.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě