Brad Snyder: ztratil zrak ve válce, rok nato vybojoval paralympijské zlato

Letní paralympijské hry v Riu startuj za 5 dní. A je jisté, že se na startovní čáře všech disciplín  sejde celá plejáda silných životních příběhů. Americký plavec Brad Snyder z Finis týmu se vrhá do bazénu jen se čtyřmi smysly. O zrak ho připravila válka, ale už rok po tragickém zranění poslouchal hymnu na stupínku paralympiády v Londýně. Co mu pomohlo překonat temné životní období? A jak svůj handicap vnímají ostatní paralympijští sportovci, kteří původně sloužili pro svou vlast v armádě?

 

Brad se s vodním živlem intenzivně potkával v Námořnictvu Spojených států, u kterého sloužil. V roce 2011 se přesunul k jednotce do Afgánistánu jako profík se zacházením s výbušninami. A právě exploze jej připravila o zrak. Velmi krátce po úrazu si Brad dokázal na otázku “Co teď dál se svým životem?” odpovědět. Chci jet na paralympiádu. Zase reprezentovat svou zemi. Velkou oporu našel ve svém otci, se kterým se v tandemu pustili do tréninků na bazénu. Brad neměl zrovna ideální startovní pozici - byl drobnější a méně talentovaný než jeho soupěři. O to víc šlápl do tréninku a je až neuvěřitelné, jak rychle se dokázal proplavat až do USA repre týmu. Na hrách v Lodýně startoval sedmkrát - získal dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Krásná odměna za celoroční úsilí...

Většina sportovců, které v životě potkala překážka v podobě zdravotního handicapu, má společnou jednu věc. Jsou sdílní a to, co je handicap “naučil”, předávají dál. Ať už v přednáškách, knihách nebo v jedné větě, která ale úplně stačí na to, aby povzbudila a inspirovala. Jak o svých zkušenostech s nemocí či úrazem přemýšlí další paralympijští sportovci, kteří vyměnili armádní uniformu za paralympijský trikot?

 

“Nedovolím, aby slepota kolem mě postavila zeď. Stokrát bych se znova vzdal svého zraku, a to pro věci, které jsem již dokázal i pro to, co stále dělat mohu.”

  • Brad Snyder, plavání

 

“Někteří mí přátelé se nevrátili. Přátelé, kteří své dcery nikdy nepovedou k oltáři. Už nikdy neoslaví narozeniny svých blízkých. Závodím pro ně."

  • Shawn Morelli, cyklistika

 

“Když stojím na bloku, nikdy nemyslím na vítězství. Chci dát do závodu úplně všechno, protože jsou tu lidé, kteří tu šanci nemají. Beru to tak, že závodím i za ně…”

  • Elizabeth Marks, plavání

 

“Přijít o svou nohu bylo to nejlepší, co se mi stalo. Přinutí vás to myslet na to, co je opravdu důležité. Otevřelo mi to oči a já poznala svět lidí, kteří bojují s fyzickými výzvami.”

  • Patricia Collins, triatlon

 

“Jsem živoucím příkladem toho, že lidská duše je stokrát silnější než tělo.”  

  • Lia Coryell, lukostřelba

 

“Někdy se přistihnu, že závodím pro výhru, pak se musím v klidu posadit a uvědomit si, že to není ten pravý motiv. Je to o tom moci sdílet svůj příběh a inspirovat další lidi.”  

  • Tom Davis, cyklistika

 

“V životě zvládnete překonat úplně cokoliv. Já jsem toho důkazem.”

  • John Kremer, volejbal

 

“Velmi brzo jsem se rozhodla se smířit se ztrátou své nohy. Zpátky už prostě nenaroste, takže jsem měla dvě možnosti. Buď se s tím smířit nebo žít v konstantním “Proč zrovna já?” módu."  

  • Mellisa Stockwell

 

Až příští týden zachytíte v médiích záznamy z paralympijských zápasů, věnujte jim chvilku. Tito borci v Riu si naši pozornost rozhodně zaslouží. My budeme fandit ze všech sil - nejen Bradovi, nejen plavcům, ale úplně všem.


Ančí ze Sportex partyVšechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě