"Děti mají tolik energie a potenciálu!" pochvaluje si majitelka plavecké školy

Vlasta Dlouhá je hrdou majitelkou plavecké školy Vodníček ® a Black Sharks ®, ve které spolu se svým týmem učí děti plaveckému umění. Přečtěte si, co je pro děti nejlepší a jak takové plavecké začátky probíhají. 

Jak dlouho už Vaše plavecká škola funguje a jak to všechno začalo?

Letos slaví Vodníček 13 let od založení v roce 2004,  kdy zahájil činnost pod názvem klub Vodníček v Kutné Hoře.  Později jsem upravila a rozšířila jak název, tak i činnost. Začala jsem organizovat letní pobytové dovolené v Krkonoších, začínala jsem zcela sama i s  „plaváním“ rodičů s novorozenci, kojenci a batolátky i předškoláky. V prvních letech bylo velmi obtížné prosadit organizování kurzů „plavání“ a dalších programů pro rodiče s nejmenšími dětmi pro širokou veřejnost. Důvěryhodnost, a tím i klienty, jsem si teprve musela získat.

V současné době je tento program již poměrně běžný způsob aktivity rodičů a dětí. Mám radost, že se mi ve Vodníčku podařil vybudovat opravdu kvalitní profesionální tým, který tvoří odborníci: psycholog, dětská zdr. sestra, speciální pedagog a ekonom :-) Největším potěšením jsou mi však spokojení rodiče a šťastné děti, kteří s nadšením využívají naše centra, kde plaveme. Úžasné je, že právě pravidelnou docházkou od útlého věku můžete dosáhnout toho, že se vaše dítě nebude v životě nudit. Ale pozor, nesmí být leniví ani rodiče! To je úzká, spíše těsná, souvislost a naprosto pevný základ pro další činnosti dítěte do budoucna. Aktivity, které připravuji pro své klienty, beru jako poslání a s nesmírným zápalem si užívám každou lekci, kdy mohu malé i velké něco naučit. O to více mě těší, že stálí klienti zůstávají nebo se vracejí zase zpět. Někteří s námi věrně plavou již 13 let! Tedy od založení klubu.

Vodníček nabízí kurzy zejména pro děti - jaká věková skupina k vám přichází nejčastěji?

Děti od 6 měsíců, nejvíce dětí narozených v letech 2004–2009 a nyní již starší předškolní nebo školní děti. Důvod je ten, že miminka rostou, ale zůstávají, tedy plavou s námi dál a přicházejí jejich sourozenci a sourozenci sourozenců a kamarádi atd. Nové děti plavou také, ale odplavou jeden či dva kurzy a nevydrží, korzují, zkouší pořád nové věci, pak se vrací, pak zase objeví něco trendy, ale zase se vrátí. Velkou roli hrají také finance, z těchto důvodů nemohou plavat celý rok. Ale já osobně skálopevně věřím, že investice do dětí se vyplatí, všechno záleží na tom, kde jsou priority.

Kurzy plavání nabízíte dětem již od 6 měsíců věku. Můžete nám říct, proč je plavání pro takto malé děti prospěšné?

Díky plavání děti celkově lépe prospívají. Stačí, když si uvědomíme, kolik pohybu ve vodě mají a že bez otřesů netrpí jejich klouby. U kojenců se pak spíše jedná o lepší trávení, zlepšení střevní peristaltiky atd. Neméně důležitý je i vztah dítě a rodič ve vodě, který napomáhá prohloubení vazeb a důvěry - nepotopím tě, plavu s tebou, vše ti ukážu, ochráním tě, věř mi. 

Jak taková hodina s nejmenšími probíhá?

Plaveme tak, aby veškeré prvky ve vodě byly prováděny v souladu s psychomotorikou. Pečlivě hlídáme a konzultujeme případné odchylky, na které ve vodě můžeme rodiče upozornit atd. Výukové lekce jsou tak nápadité a využití pomůcek pestré! Každou pomůcku, která je určena do vody lze použít mnoha způsoby. Tady se fantazii meze nekladou. Proto máme tak spokojené klienty. Rádi se k nám vrací. Přijďte k nám a uvidíte sami :-)

V jakém věku je nejvhodnější začít učit děti plavat, pokud neplavou již od miminka?

Tady platí, čím dříve, tím lépe. Ovšem lépe později než vůbec. Čím je dítě starší, tím více času potřebuje na adaptaci, ale spousta dětí, sportovně nadaných, to má naopak, a během dvou lekcí rodičům i nám ukážou, co dokážou :-) Naopak v mladším školním věku a dále ve starším školním věku už děti lépe spolupracují, jsou to parťáci. Snažím se skupinu utvořit tak, aby děti mohly plavat spokojené a natěšené na svou lekci. Pokročilejší děti jsou motivací, ale ne vždy. 

Stává se, že mají děti z vody strach? Jak ho překonáváte?

Samozřejmě, ale pardon, strach a obavy mívají především rodiče a z toho musíme vycházet. Psychologii u nás ovládá každý lektor. Do tabulek a pouček nemůžete natěsnat vše. Všechno tedy řešíme individuálně dle aktuálního stavu a dle možností. Všechno je důležité a vše hraje roli.

Co děti nejvíce baví?

Děti nejvíce baví a těší, když jsou pochválené, dostanou odměnu a mohou se předvést, když něco nového dokážou a nebo úplně září, když překonají strach a obavu z nových věcí ve vodě, třeba šipku nebo potopení. Zde jsou základní pilíře pro mou činnost – radost z pohybu, učit se nové věci a být pochválen. Když jsou děti ve vodě šťastné a mají podporu naší, ale hlavně rodičů – to je nejvíc. 

Jakými plaveckými styly začínáte a jaké jdou dětem nejlépe?

Prsa – těžká na koordinaci a souhru pohybů rukou i nohou a dýchání.

Kraul - dechová záležitost a největší problém je naučit vydechovat bez různých rotací celého trupu.

Nejlépe zvládají znak.

Máte odhad, kolik dětí ročně asi naučíte plavat?

Ano, je to cca 350 dětí ročně. Ale spíše bych otázku položila, zda umíme děti naučit plavat správně, tedy tím chci jednoznačně říci jedno - že kvalita vítězí nad kvantitou. Můžu se chlubit kolik stovek dětí nám projde za rok rukama. To je samozřejmě úspěch. Ale to, že u nás se naučí děti plavat správně a hezky tak, aby to po půlce bazénu nevzdaly, protože jim klesají nohy nebo protože „neutáhnou“ vodu.. to je to, co je pro nás prioritou.

Nabízíte kurzy plavání i pro dospělé. V čem vidíte hlavní rozdíl mezi výukou dětí a dospělých?

Dospělí mají opravdu hlubší obavy a strach. Nejdříve vše musí zpracovat hlava a když se tohle podaří, je vyhráno! Občas dlouho trvá, než se dostaneme dál, musíme ale vydržet, když už jsme se všichni do nápravy pustili. Někdy je to, bez urážky, až přímo dinosauří zkostnatělost :-)

Děkujeme a ať to plave! :-)

Alča ze Sportex partyVšechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě