Jak chlór škodí vašim vlasům

Chlór, lépe řečeno kyselina chlorná, vznikající rozpuštěním chlóru ve vodě, se v bazénu vyskytuje kvůli bezpečí návštěvníků. Efektivně totiž zastavuje růst mikroorganismů, jako jsou viry a bakterie, a likviduje je. Také ale tato kyselina aktivně reaguje se všemi anorganickými a organickými látkami, které se ve vodě vyskytují. A vaše tělo a vlasy rozhodně organické jsou.

Lidské vlasy obsahují proteiny, převážně pak keratin, což je bílkovina nerozpustná ve vodě. Vlasy jsou pak potaženy a vyplněny kožním mazem, který můžeme znát i pod názvem sebum. Sebum se však nenachází jen ve vlasech, ale i ve zbytku těla.

Za normálních okolností kožní maz pokožku a vlasy chrání a udržuje je dostatečně hydratované. Skrze tento maz se také do pleti i vlasů dostává vitamín E, který je důležitým antioxidantem urychlujícím hojení kůže. Vitamín E rovněž udržujepokožku hydratovanou a pomáhá též zlepšovat kvalitu vlasů a jejich strukturu.  

Jakmile vlasy přijdou do kontaktu s chlórovanou vodou, chlór se začne vázat s tímto kožním mazem nejen ve vašich vlasech a tato vazba doslova vytáhne maz i se všemi užitečnými látkami ven. V podstatě tím dochází k rozpouštění přirozené ochranné bariéry vlasů tvořené kožním mazem. Kvůli tomu se pak vaše vlasy méně lesknou, jejich síla mizí a vlasy vypadají sušší než obvykle. Pokud to jde takhle dál, konečky vlasů se začnou třepit a jejich stav se začne zhoršovat.

Kožní maz však není jediná věc, již chlór ovlivňuje. Může totiž úplně změnit uspořádání vlasu. Jakmile se totiž chlór dostane ke keratinu ve vlasu, chemicky se naváže na některé molekuly tohoto proteinu a tyto molekuly se stávají rozpustné ve vodě. To má za následek, že proteiny ve vašich vlasech jsou oslabeny a vlasy tím pádem tenčí a slabší.

Sloučeniny chlóru se používá při běhelní papíru, oblečení, ale i PVC a dalších produktů. Nepřekvapí proto, že může pěkně vybělit i vaše vlasy. Chlór totiž reaguje s melaninem, který vlasům dodává barvu. Jakmile se melanin naváže na chlór, keratin pak zůstává ve své nevýrazné světlé barvě. A jelikož o melanin vlivem chlóru přicházíte, vaše barva vlasů pomalu, ale jistě bledne. Celý tento proces je urychlen, pokud máte obarvené vlasy, neboť s chemickými přípravky obsaženými ve vlasech chlór reaguje rychleji.

A poslední věc: Běžně rozšířeným mýtem je, že chlór způsobuje zelenání vlasů. Není to tak. Známý zelený odstín je způsoben přítomností mědi a dalších minerálů kovů ve vodě, které se pak váží na už tak chlórem oslabený vlasový stonek.

Co s tím?

Jak tedy předejít tomu, aby se naše vlasy při plavání poškozovaly?

  1. Opláchněte si před plaváním vlasy nechlórovanou vodou. Vlasy jsou jako houba. Jakmile je houba dost mokrá, už prostě tolik vody nenasákne. Stejně je to i s vlasy. Když jsou dostatečně nasáklé čistou vodou z kohoutku, neabsorbují tolik chlórované vody z bazénu.

  2. Používejte jako prevenci přípravky proti chlórované vodě.

  3. Nezapomeňte na plaveckou čepičku. I když nezamezí na 100 % proniknutí vody k vlasům, rozhodně přístup chlórované vody k vlasům výrazně omezí.

  4. Opláchněte si vlasy nechlorovanou vodou ihned po plavání. A pokud možno využijte šampón, který vaše vlasy zbaví chlóru. U nás na e-shopu máme kosmetické přípravky Triswim, včetně šampónu, který vám s tím rozhodně pomůže.

  5. Nejlepší útokem je obrana. Chovejte se ke svým vlasům pěkně každý den po celý den, jezte hodně proteinů, zastřihujte si roztřepené konečky a pokud nemáte obarvené vlasy, jen tak dál, komplikujete tím chlóru negativně působit na vaše vlasy.   Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě