Jak překonat strach z vody?

Strach máme všichni. Je to normální. Mají ho děti, mají ho i dospělí a strach z vody patří k jedněm z nejrozšířenějších strachů. Nedávno na našem YouTube kanále přistálo video o tom, jak překonat strach z vody u dětí. My se ale v tomto článku podíváme na to, jak ho mohou překonat i dospěláci. 

Strach z vody totiž může být mnohdy dost děsivý a tím pádem odrazuje mnoho lidí od toho, aby se naučili plavat. Pokud jste ale připraveni čelit svému strachu, přinášíme vám několik rad, jak na to.

 

1) Překonávejte strach vlastním tempem

Prvním krokem k překonání strachu z vody je říct o tom někomu. Říká se, že vyslovevný problém je poloviční problém, proto se neostýchejte někomu sdělit, že máte z vody strach. A když už takový rozhovor zahájíte, zkuste se také dopátrat příčiny svého strachu. Odkud pramení? Kde se bere? Kde leží jeho původ? A samozřejmě se zkuste sami sebe zeptat, jestli to je strach racionální, nebo ne. Mnoho obav, jež nás brzdí, je totiž zcela iracionálních. Jakmile svému strachu porozumíte, jste na nejlepší cestě, jak ho překonat.

Důležité však je netlačit na sebe. Buďte na sebe milí a překonávejte svůj strach postupně. Jakmile se budete cítit připraveni, začněte se postupně seznamovat s vodou, i když to bude znamenat jen smočit prstík nohy v mělkém bazénu. Při tom sledujte, jak vám je a nezapomeňte se několikrát zhluboka nadechnout, což vám pomůže odpoutat se od svých obav a lépe vnímat své tělo i mysl.

2) Nepouštějte se do toho sami

Ať už si na to vezmete profesionála, kamaráda nebo příbuzného, ujistěte se, že na překonávání vašich strachů nebudete sami.

Ovšem vyberte si k tomu někoho, o kom víte, že dobře plave a komu ve vodě můžete opravdu důvěřovat, aby vám poskytl potřebnou podporu. Dotyčný by vám měl být také schopný předvést a popsat různé plavecké techniky tak, abyste jim porozuměli a mohi samozřejmě sami uvést v praxi.

 

3) Procvičujte v bazénu

Nesmírně důležité je, abyste se učili plavat v kontrolovaném prostředí, tedy myšlenku na to, že byste se učili plavat v moři nebo v nějakém rybníku, raději vypusťte z hlavy.

I přesto, že to ve veřejném bazénu občas může být divočina, když se tam sejde dost lidí, stačí se optat na ty méně vytížené hodiny, abyste měli na překonávání strachu víc klidu.

Překonávání obav v méně vytížených časech pro vás bude znamenat, že se budete moci více soustředit na sebe, aniž byste byli rozptylováni druhými lidmi. Zároveň to může snížit vaše obavy z toho, že byste se jakkoli zostudili kupříkladu řed zdatnějšími plavci.

  

4) Začněte na mělké straně bazénu

Hlavně se do ničeho příliš netlačte. Jednou z klíčových částí překonávání strachu z vody je to, abyste se ve vodě cítili komfortně beze strachu z toho, že byste se utopili.

Na mělkém konci bazénu můžete cvičit splývání, aniž byste se museli strachovat toho, jak velkou hloubku máte pod sebou.

 

5) Ujištění

Jakmile se budete cítit dost v pohodě na to, abyste vyzkoušeli splývání nebo plavání v hlubších vodách, pamatujte na to, abyste zůstali v horizontální poloze. To vám pomůže ušetřit energii a zmírnit hrůzu z možnosti utopení. Také se držte blízko stěn bazénu nebo u sebe mějte nějakou plaveckou pomůcku, která vás bude nadnášet. Vy se tak díky tomu budete cítit ve vodě jistěji. Zásadní je, abyste se postupem času naučili sami sobě věřit natolik, abyste své plavecké schopnosti mohli posouvat dál.

Nutno podotknout, že překonávání jakéhokoli strachu je běh na dlouhou trať a svůj strach nepřekonáte přes noc. Ovšem pokud budete pravidelně trénovat a pěstovat svůj vztah k vodě, vše se v dobré obrátí. :)

 

Překonávání strachu je obrovská výzva, proto doufáme, že vám naše tipy poskytly alespoň základni orientaci v tom, jak své strachy překonat. Samozřejmě důvody strachu z vody jsou pro každého jiné a jinak hluboké, proto postupujte svým vlastním tempem a tak, jak vám to je pohodlné.

Tak ať to plave!Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě