Jak se plave v Dánsku

Napadlo vás někdy, jaká je plavecká kultura v jiných zemích? Jestli se plave na světě stejně, nebo má každá země své libůstky? Dneska se dozvíte, jaké specialitky vás potkají na bazéně v Dánsku. A to díky Míše, která hájí barvy Sportex party právě na severu ;-)

 

Ahoj!

Jmenuju se Míša, ale všichni mi říkají Květáček.

Odjakživa jsem bydlela v Praze, ale momentálně studuju o tisíc kiláků dál v dánském Aalborgu. Díky staršímu bráchovi plavu už od malička a vždycky, když jsme šli do ZOO, tak jsme museli jít nejdřív na lachtany. Plavání mě baví natolik, že mě v tom nic a nikdo nezastaví a plavat budu, ať jsem kde jsem. V Aalborgu je jeden obrovský oddíl složený z několika týmů, které jsou rozdělené jak věkově, tak i výkonnostně. Když mě Ančí ze Sportex party oslovila, jestli bych nenapsala něco, jak to tu chodí a co je jinak, tak mě napadlo hned několik věcí, tak se na to teď pojďme společně podívat.


Povinná sprcha

Když si jdete do Podolí zaplavat, tak vidíte ty cedule “zákaz vstupu do bazénu bez osprchování”, ale kdo to tak opravdu dělá? Já ne. Ale v Dánsku, když jsem při mém “poprvé” v bazénu nešla do sprchy a rovnou si to zamířila na bazén, tak jsem dostala dost slušnej slovní výprask. Takže bacha na to a radši do tý sprchy jděte, má to smysl (ale stejně je to pro mě pořád hrozně těžký).

 

Pozdrav s trenerém

Po povinné sprše, zabalená do ručníku mě vždycky čeká pozdravení trenéra/trenérky podáním ruky. Tenhle zvyk mi přijde docela fajn a když jsem se zvídavě ptala, proč to dělají, tak odpověď zněla: “takhle víme nejlíp, kdo tu je a není”.

 

Trénink černý na bílém a nebo na tabuli

A hned člověk ví, co ho čeká. Někdy přemýšlím nad tím, jestli je to dobrý. Vím o plavcích, který by se složili nebo rovnou odešli, kdyby viděli hlavní sérii dopředu.

Někdy se ale stane, že máme trénink napsaný na tabuli a my co patříme mezi “brejlouny” máme docela o zábavu postaráno.

 

Trénink

Trénink jako takový je rozdělený na tři hlavní sekce: rozplavání, subset (připravení na hlavní sérii) a mainset (hlavní série). Rozplavávací motiv plave každý sám na sebe, subset už plaveme všichni dohromady a mainset je jasný sám o sobě. Jestli vám to příjde stejný jako v Čechách, tak to je proto, že to teď nechci rozebírat úplně dopodrobna, to zas až někdy jindy. :)

 

Barvy jako rychlosti

Když už se bavíme o tréninku, tak ho můžeme ještě více rozebrat, žejo?! Tohle mi příjde jako jedna z nejlepších “vychytávek” na dánském bazénu. Barvičky symbolizující rychlosti. Ne, nedělám si srandu a má to logiku. Bílá je jako úplně lehké proplavání, růžová - lehce, červená -tempově, modrá - rychle, zelená - naplno a na závěr? Zlatá a fialová! Úplně úplně naplno. Taková malá ale užitečná duha a samozřejmě všechny barvičky jsou uvedený na papíře s tréninkem.

  

 

Voda

Teď si asi budete kroutit hlavou a říkat si “o čem to sakra mluví”, ale jako profi plavec a 10 let života s chlorem, vím o čem mluvím. Voda v bazenéch je tu jiná. Neumím to vysvětlit, ale po chlóru rozhodně smrdím míň.

    

 

Točení na dráze

Teď mi budou rozumět asi opravdu jen plavci, kteří plavou jeden kilák za druhým. V Dánsku se netočí tak, aby dvě sousedící dráhy “točily spolu”. Tady se vždycky vždycky a ještě jednou vždycky točí zprava. Párkrát jsem to zkusila podle naší český logiky a odměnou mi bylo pár zmatených výrazů na obličejích mých spoluplavců.

 

Suchá příprava, taky příprava

Jednou týdně na nás čeká 20 minut na bazénu v triku a kraťasech, protože je čas na “dry land”. Pár posilovacích cviků na záda, břicho a rameno vážně neuškodí, spíš naopak.Tak a to je ode mě všechno. Snad jsem vám alespoň trochu rozšířila obzory a třeba se od těch Dánů něco naučíme.

 

P.S.: brala bych barvičky, trénink na papíře a povinnou suchou přípravu ;)

 

Míša alias Květáček ze Sportex party, toho času plavkyně - seveřankaVšechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě