Jak se připravit na návrat do bazénů?

Jak se připravit na návrat do bazénů?

Swimaholici, taky vám už tolik chybí plavání? Skočit do vody, nemyslet na nic špatného, užívat si přítomnost vody a být v prostředí, které milujeme…

Když budeme po dlouhé době zas plavat, nesrovnávejte se s ostatními a s tím, jak dobře jste dříve plavali. Začínáte od začátku, s novou vášní, novými cíli a chtíčem.

Pokud jsi plavec hobík, vezmi si své oblíbené pomůcky, skoč do bazénu a dělej to, co miluješ. Jednoduše plav a užívej si přítomnost vody. Máš plavce kamaráda­­? Vezmi ho s sebou, plavat s někým je vždycky zábavnější.

Hned po skoku do vody rozhodně nedoporučujeme sprint k druhé stěně bazénu, ale důkladně se rozplavejte. Stačí pár set metrů vašim oblíbeným plaveckým způsobem a jste připraveni na větší zátěž.

Pokud jsi závodní plavec, chceš opět plavat dobré časy a honíš se za skvělými výkony, napiš si plavecký trénink. Klidně stejný jako jsi plaval dříve, ale uprav časy a intervaly.

Trénink si dej do portfoliového obalu, přilep na desku nebo na startovní blok a můžeš začít. Až za sebou budeš mít rozplavbu a budeš zvládat hlavní set, tak budeš cítit obrovskou motivaci proplout celým tréninkem.

To mě vždy neskutečně pomáhalo. Vždy jsem si napsal trénink a dodržel ho. Víte, kolik toho uplavete, víte, jestli máte trénink zaměřený na sprinty nebo na objem a také můžete zkoušet nové tréninkové metody. Zjistíte pak, jaké tréninky vám vyhovují a ve kterých se posouváte dopředu. Buďte trpěliví, výsledky se objeví. Držte se toho, co vám dříve fungovalo (způsob rozcvičení, tréninku…) a aplikujte to i nyní. Na začátku je důležité vyrovnané úsilí, to znamená, abyste každý trénink tělo vystavovali podobné zátěži. Po nějaké době můžete nasadit progresivní zatížení (stupňování zátěže v tréninku).

K adaptaci jsou důležité 3 věci: správné množství a intenzita tréninků, dostatečná výživa a odpovídající odpočinek. Pro závodní plavce je také mentální trénink velice důležitý. To, jak plavec přemýšlí, určuje jeho výkonnost. Mysl je silná zbraň, tak ji využijte ve svůj prospěch.

 

Pár rad na závěr

►psychika je velice důležitá, věřte si

►na začátku je důležité vyrovnané úsilí – každý trénink stejné psychické i fyzické úsilí

►důležité je vnímat naše tělo

►nezapomínejte před tréninkem na rozehřátí

►dopřejte tělu regeneraci

►mějte pozitivní přístup

►buďte silní a trpěliví

►a to nejdůležitější na závěr, užívejte si každý pohyb ve vodě, ale to všichni umíme

Hodně zábavy při návratu do bazénu vám přeje Radek.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě