Jak se starat o plavecké brýle?

Právě jste uplavali první bazény s novými brýlemi a nemůžete si vynachválit, jak krásně sedí a jak dobře se přes ně kouká? Aby to takto vydrželo co nejdéle, je potřeba brýlím věnovat určitou péči. Zjistěte, jak o své plavecké brýle správně pečovat.

 
 

Co se s plaveckými brýlemi časem stane?

1) Mlží se - Antifogová vrstvička po čase zmizí a plavecké brýle se začnou dříve či později mlžit.
2) Poškrábou se - Obzvláště mirrorové (zrcadlové) plavecké brýle jsou na poškrábání velmi citlivé.
3) Praskne silikonový pásek - Sundáváním a nandáváním se může stát, že časem silikonový pásek kolem hlavy praskne.
4) Praskne nosník - Častým používáním nebo přetažením může prasknout středový nosní díl.
5) Zvlní se těsnění - Stářím nebo necháváním brýlí na topení či slunci se silikonové těsnění zvlní.
6) Začne do brýlí téct - To je následkem deformace nebo ztvrdnutí těsnění okolo očnic brýlí.
 

Jak dlouho plavecké brýle vydrží?

Častá otázka a odpověď není jednoduchá. Známe případy, kdy brýle potřebovaly výměnu již po pár týdnech, ale také i po pěti letech. Plavete 2x denně nebo 2x měsíčně? Životnost plaveckých brýlí samozřejmě záleží na četnosti používání, ale také především ve správné péči. Průměrná životnost kvalitních plaveckých brýlí obvykle bývá cca dva roky.
 

 

Co dělat, aby brýle co nejdéle vydržely?

1) Nesahat do vnitřních částí očnic brýlí. Nevytírejte je prsty, ručníkem a ani kapesníčkem. Uvnitř je tovární protimlžící antifogová vrstva, kterou můžete zničit. Pro tyto případy se používá antifog ve spreji, kterým se protimlžící vrstva částečně obnoví.
 
2) Noste je v ochranném pytlíku nebo pouzdru a zabráníte tak předčasnému poškrábání. Často se k plaveckým brýlím ochranný obal nedodává a musí se dokoupit zvlášť. Doporučujeme brýle po použití nejdříve nechat uschnout a až poté uložit do ochranného pouzdra. 
 
3) Nenechávejte brýle na topení nebo dlouho na sluníčku. Silikonové části jako těsnění a pásek se na slunci a teple deformují. Plastové části brýlí žloutnou, jsou poté náchylnější k mechanickému poškození a mohou prasknout.
 
4) Antifogový sprej používejte nejen jako obnovu protimlžící vrstvy, ale také jako čistící prostředek. Po čase se uvnitř brýlí vytváří mlha, která se musí setřít. Nejlépe uděláte, když aplikujete antifog do očnic, necháte uschnout a popřípadě opatrně vytřete jemným hadříkem. Pakliže jste brýle antifogem vystříkali moc tak přebytek vylijte a zbytek nechte na brýlích zaschnout.
 
5) Nezapomeňte je na bazénu. :-)
 
 

Vadí plaveckým brýlím slaná voda?

Slaná voda plaveckým brýlím nevadí, ale je dobré se k nim chovat stejně ohleduplně jako po použití ve chlorované vodě. Slaná voda je také agresivní a doporučujeme po použití pořádně propláchnout pod tekoucí studenou a čistou vodou a nechat volně vyschnout. Ne na sluníčku nebo na topení!
 

Jak poznám, kdy je čas na nové plavecké brýle?

Jak jsme psali v úvodu tak máme vysledováno, že průměrná životnost plaveckých brýlí je cca dva roky. I ty nejkvalitnější plavecké brýle bohužel časem odejdou. Přesně tak jak přibývají plavecká tempa tak se na brýlích objevují nové škrábance a mlžení je čím dál horší. Těsnění už není co bývalo,  co bazén se brýle vylévají, gumička se stahujete tak, že po plavání vytváří otlaky kolem očí. Je na každém plavci, kam až to nechá "doplavat". Někdo brýle používá do zničení a někdo si dělá radost několikrát ročně. Je však pravdou, že ten pocit a plavání v nových plaveckých brýlích zkrátka stojí za to. :-)
 
 

Tip na závěr:

Brýle před skokem do vody nenamáčejte, vydrží déle nezamlžené. Pokud se brýle zamlží, můžete je vypláchnout vodou a po tréninku ošetřit novou vrstvou anti-fogu.


Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě