Jak vybrat neopren

Voda venku chladne, a tak je třeba se pořádně vybavit. Krom pevné vůle vám k příjemnému plavání mohou dopomoct neoprenové pomůcky a hlavně neopren. Pojďme se společně podívat na pár tipů, jak vybrat ten správný.

Na co myslet při zkoušení neoprénu?

Na trhu je nespočet značek a střihů neoprenů, takže je základem zkoušet a najít ten správný. Neopren by vám měl sedět jako druhá kůže, a tak je potřeba koukat na několik podstatných věcí. Při zkoušení byste měli neopren bez problémů zapnout a udělat v něm dřep. Konec rukávů by měl končit kousek nad zápěstím a na nohou těsně nad kotníky (to se však může lišit podle vaší výšky).

Zároveň by vám nikde neměl odstávat a vytvářet vlnky z přebytku materiálu. To se nejčastěji děje v oblasti rozkroku a podpaží, a tak je potřeba věnovat těmto oblastem větší pozornost. Na závěr pak nikde nesmí tlačit a řezat. Příliš volný a velký neopren pustí k povrchu vašeho těla větší množství vody, která tak může cirkulovat a tím vás ochlazovat. Malý oblek vám zase bude bránit v pohybu, nebude docházek ke správnému prokrvování končetin, což povede k nižší výdrži a ztrátě síly (převážně v pažích).

 

Jaké jsou na trhu neopreny?

Neopreny se stejně jako plavky odlišují podle své funkce. To znamená že je potřeba hledat neopren podle využití. Tloušťka neoprenu určuje sílu izolace. Čím silnější neopren, tím větší izolační schopnosti a tím větší teplo ve studené vodě. Jestli tedy hledáte neopren na zimní plavání, můžete s klidem sáhnout po větší tloušťce. Naopak lektoři či plavci dálkového plavání v létě pak volí tenčí neopren.


Další kritérium by pak měla být funkce neoprenu. Na trhu jsou speciální neopreny na triatlon s vbudovanou cyklistickou stélkou, neopreny na závodní dálkové plavání či plavání v zimě/létě.
Dále se pak liší podle délky rukávů, nohavic. Důležité je také dbát na to, zda je neopren určen pro dámy, pány nebo děti. Neopreny vyrábí například 2XU, Tyr či Aqua Sphere.

 

Na co dalšího při výběru neoprénu koukat?

Lepší neoprény jsou často rozzónované a díky tomu ve vodě lépe nadnáší. Zároveň jsou více uzpůsobené pohybu a tak v nich naleznete místa z tenčího neoprenu, jejichž úkolem je umožnit vám při plavání maximální rozsah pohybu. Kolem trupu pak najdete materiál, který je zodpovědný za maximalizaci vztlaku, takže se můžete těšit na zlepšení své plavecké polohy a zároveň snížení odporu. Přesně takový je neopren Pursuit V3 nebo špičkový závodní neopren Phantom 2.0.

 

Jak zaznělo již na začátku, je potřeba hledat neopren který přesně sedne vám a vaším potřebám. Jestli si však pořád nejste jistí, můžete se podívat na naše video, nebo se zeptat našich poradců na jakékoliv z našich poboček.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě