Jak vybrat packy podle výkonnosti

Packy patří k základním plaveckým pomůckám pro rozvoj síly a zlepšení techniky plavání. Díky nim do rukou dostanete sílu pro záběr, rozvinete spravné svaly, díky některým si můžete i uvědomit chyby, které při plavání děláte.

 

Ideální pro začátečníky

Pokud jste úplný plavecký začátečník, používání pacek možná ještě na pár týdnů nebo měsíců odložte, zbytečně byste se s nimi trápili a byly by spíš na škodu. Pro ty, co už nějaký čas plavou, ale packy do svého tréninku zatím nezařadili, doporučujeme určitě nějaké menší, které přesáhnou dlaň jen o přibližně 10 %. Měli bychom také koukat po nějakých, co kopírují tvar dlaně a mají v sobě víc otvorů. Tím pádem záběr posílíte, ale zároveň nijak neublížíte technice ani sobě. Super packy pro začátek jsou například Tech Paddles od Speeda.

 

 

Pokud chcete rovnou zapracovat i na kraulové technice, budou pro vás ideální kraulové packy od Finis, nejsou velké, díky svému tvaru vás donutí natáhnout záběr a nekřízit ruce při pokládání do vody.

 

 

Nejdůležitější je si na packy zvyknout, naučit se vnímat záběr a používat více síly v záběru. Rozhodně by vám plavání s packami nemělo zabrat víc než 20 % celého tréninku. Protože je to něco nového a namáhavějšího, bylo by dobré zařadit na konci dlouhé vyplavání.

 

 

 

Volba pro středně pokročílé

Už nějaký čas plavete a packy pro vás nejsou úplnou novinkou? Cítíte, že byste se měli posunout zase o level výš? V tom případě se už můžete podívat po nějakých s větší záběrovou plochou a po rovnějších packách. Můžeme zvolit taky nějaké, které mají více možností uvázání gumiček, ty nechat pouze na prstech a tím případně ještě zvýšit obtížnost. Můžete hledat mezi modely Arena Vortex, Michael Phelps Strength Paddle nebo Mad Wave Pro Paddles.

 

 

Středně pokročilí plavci můžou zkusit i nějaké další packy, které jsou na opravení techniky – osmičky od Finis nebo prstové - například ty od Speeda, se kterými se dá skvěle trénovat vysoký loket při kraulu.

 

 

 

Profíci a výkonostní plavci

Pro výborné plavce už by předchozí modely byly skoro zbytečné, proto se musíme podívat na nějaké větší modely, na rovné packy, ideálně ty, kde se dají přidělat gumičky jen na jeden prst, takže mimo posílení záběru se trénuje i jeho správné provedení, ideální jsou Arena Elite Hand Paddle nebo Tyr Catalyst Training Paddles. Dají se samozřejmě najít i menší packy, které jsou ideální na trénink jiných plaveckých způsobů, než je jen kraul. Protože už jste na packy zvyklí a plavete často, můžete je do tréninku zařazovat mnohem častěji i na delší série, je třeba jen dát pozor na přetížení ramen.

 

 

 

Dále tu máme taky klasické osmičky na vysoký loket a taky jednu specialitu – antipacky od Mad Wave. Jsou specifické svým tvarem a téměř nulovým záběrem. Proto je třeba při plavání myslet nejen na vysoký loket, jako je to u ostatních technických pacek, ale i na lepší práci nohou, pevné břicho a správnou polohu těla ve vodě. Jsou super na uvědomění si záběru nejen dlaní, ale i celým předloktím.

 Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě