Jak vybrat plaveckou bójku?

Plavecká bójka je skvělým a čím dál tím oblíbenějším pomocníkem na otevřené vodě, při dálkovém plavání nebo otužování. Plaveckých bójek je mnoho a bylo by dobré se nich vyznat, abyste si vybrali tu správnou.

 

Proč plavat s plaveckou bójkou?

Plaveckou bójku je vhodné používat především pro vlastní bezpečí! Bójka vás velmi dobře ochrání při přecenění sil a také při křečích. O bójku se můžete snadno opřít a odpočinout si. Ale  především jste díky bójce lépe vidět pro ostatní plavce či projíždějící lodě. Používáním plavecké bójky si zajistíte potřebnou bezpečnost na otevřené vodě, která vám může zachránit i život.

 

Jak plavat s bójkou

Plavecká bójka se upíná kolem pasu pomocí popruhu, který je součástí bójky. Popruh je navázán na bójku což vám dává dostačenou volnost při plavání. Bójka volně plave za vámi a nijak nepřekáží, ale zároveň je ihned k dispozici v případě potřeby.
 

  

 

Plavecká bójka s úložným prostorem nebo bez?

Plavecké bójky mohou být s úložným prostorem na věci nebo bez. Bójky bez úložného prostoru jsou většinou levnější a jsou vhodné pro nenáročné plavce. Tato bójka Vám poskytne dostatečnou viditelnost i ochranu. Je vhodná pro ty, kteří chtějí být vidět pro okolí a v případě nutnosti se opřít o bójku. Klasickou bójku bez úložného prostoru doporučujeme Swim Secure Tow float.

Bójky s úložným prostorem jsou vhodné nejenom pro plavce, kteří chtějí zdolávat delší tratě ale také pro průzkumníky, kteří chtějí přeplavat na druhý břeh a zpátky jít pěšky. Bójka s úložným prostorem je vhodná i pro ty, kdo se strachuje nechat své cennosti na pláži bez dozoru. Plavci, kteří používají plaveckou bójku s úložným prostorem v jednom, tak mají pod kontrolou nejen svoji bezpečnost, ale i osobní věci, které si do bójky uloží. Dle velikosti se dají do bójky pohodlně uložit klíče, pantofle, ručník, mobil, převlečení, bidon s pitím a podobné věci, které jsou potřeba. Nejoblíbenější bójkou s dostatečně velkým úložným prostorem je osvědčená Swim Secure Dry Bag.

 

 

Jak se plavecká bójka nafukuje?

Bójky se snadno nafukují ústy a nemusíte tak používat žádnou pumpičku. Většina bójek se nafukuje pomocí jednocestného ventilu, který se pak zmáčkne nebo vyšroubuje a bójka se opět vypustí. Je dobré vědět, že u bójek s úložným prostorem se nenafukuje komora kam vkládáte věci, ale nafukuje se vedlejší komora. V případě potřeby si tak při plavání můžete bójku otevřít, vzít věci které potřebujete aniž byste museli bójku vypouštět. Vyfouknutá bójka se vejde všude a nezabírá mnoho místa. 

 

Jakou velikost plavecké bójky mám zvolit?

I ty nejmenší plavecké bójky mohou významně pomoci. Čím je bójka větší tím má větší vztlak. Koupí větší bójky nic nezkazíte a rozdíly bojek ve vyfouknutém stavu nejsou tak velké. Pro dámy většinou postačí velikost s-m (20-28l) a pro pány doporučujeme l-xl (35-50l). Velikost plavecké bójky se liší především velikostí úložného prostoru pro věci a celkovou nosností.

 

Bójky pro speciální účely

Bójkami co mají či nemají úložný prostor to zdaleka nekončí. Je mnoho dalších bójek co si najdou cestu ke speciálním účelům. Jenom pro představu jsme vybrali pár speciálních plaveckých bójek co stojí za povšimnutí. 
 
Bójka pro dálkové plavce -  Pro dálkové plavání je nejvhodnější bójka Swim Secure Tow Float Elite, která má na sobě síťku pro uložení rychlého občerstvení. Iontový nápoj, gely či magnezium můžete mít okamžitě k dispozici a bez zdlouhavého zastavování pokračovat dál v polykání uplavaných kilometrů.
 
Na swimrun nebo na výlet - Další ze speciálních bojek je Swim Secure Wild Swim Bag, která je velmi oblíbená v závodech SwimRun, ale také pro výletníky co mohou chytře využít bójku pomocí přídavných ramenních popruhů jako klasický batoh na záda a poté jí využít jako plaveckou bójku.
 
 

 

Tip na závěr:

Ač bójky nejsou záchrannou pomůckou tak využívejte kvalitních a značkových plaveckých bojek s certifikacemi. Koupě levných a neznačkových se nemusí vyplatit.

Plavecké bójky přirovnáváme k bezpečnostním pásům v autě nebo cyklistické helmě. Bójky by měly být součástí každého plavání na otevřené vodě. Nijak při radovánkách ve vodě či delšímu plaveckému tréninku nepřekáží a mít s sebou při ruce šikovného pomocníka není nikdy na škodu.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě