Plavecká deska a plavecký piškot jsou univerzální podpůrné pomůcky pro první tempa v bazénu. Plavci pomáhají udržet ideální polohu těla ve vodě či zachovat správný směr plavání. Desky jsou navíc z pěnového materiálu a díky svému vztlaku nadnáší a slouží jako opora pro ty, kteří se plavat teprve učí nebo mají z vody strach. Pojďte se podívat, jaké jsou druhy a jak zvolit tu správnou desku či piškot.
Plavecká deska pro dospělé je univerzální a světově rozšířenou plaveckou pomůckou. Plavecké desky jsou obecně silné, tuhé a velmi dobře plovoucí. Jsou obdélníkového tvaru se zaoblenou přední hranou, lehce vydutým spodkem a mohou je používat plavci všech úrovní na různá plavecká cvičení.
Ergonomické plavecké desky jsou vyráběny z měkčích pěnových materiálů, často menších rozměrů a méně nadnáší. Jsou tedy vhodné pro delší plavecký trénink, protože se mírně potopí pod vodu a plavec má paže a ramena v jedné rovině s tělem, proto ramena tolik nezatěžuje. Tyto desky bývají často trojúhelníkového tvaru a některé mají ve spodní části otvory pro lepší držení, což je dělá více hydrodynamickými. Využití najdou u pokročilých plavců nebo těch, kteří mají problémy s rameny.
Dětské plavecké desky jsou obdobou těch dospělých a slouží ke stejným účelům. Jsou však menších rozměrů, proto se vodou pohybují s menším odporem. Jsou také tenčí, což usnadňuje malým dětským rukám jejich uchopení. Dětské desky navíc bývají barevnější či s veselými obrázky, aby pro děti byly spíše hračkami než výukovými pomůckami.
Multifunkční plavecké desky spojují klasické desky a plavecké piškoty do jednoho kusu, což ocení zejména ti, kteří neradi chodí na bazén s mnoha věcmi. Tyto desky jsou také z pěnových materiálů a dobře nadnáší. Jsou tvořeny plochým středem mězi dvěma tlustšími oblými panely. Desku tak lze držet před sebou nebo si ji vložit mezi nohy jako piškot. Díky tomu je vhodná třeba i na cesty.
Plavecké piškoty jsou speciální plavecké desky, které se využívají opačně, než desky klasické. Vkládají se totiž mezi nohy a plavec trénuje techniku paží. Vyrábí se také z pěnových materiálů s potřebným vztlakem. Piškoty nabízí různý vztlak a velikosti, nijak výrazně se od sebe však neliší.
Některé piškoty jsou plně symetrické, některé mají jeden konec užší než druhý. To usnadňuje jejich držení mezi stehny a dává plavci možnost měnit odpor piškotu proti vodě.
Hlavním kritériem výběru plaveckého piškotu je však jeho velikost. Pro ženy nebo juniory je vhodné zvolit piškot menší velikosti, zatímco muž se svalnatýma nohama spíše zvolí piškot větší, který poskytne vyšší vztlak a udrží tak nohy v ideální horizontální poloze.