Jak vybrat plaveckou desku a piškot?

Plavecká deska a plavecký piškot jsou univerzální podpůrné pomůcky pro první tempa v bazénu. Plavci pomáhají udržet ideální polohu těla ve vodě či zachovat správný směr plavání. Desky jsou navíc z pěnového materiálu a díky svému vztlaku nadnáší a slouží jako opora pro ty, kteří se plavat teprve učí nebo mají z vody strach. Pojďte se podívat, jaké jsou druhy a jak zvolit tu správnou desku či piškot.

Typy plaveckých desek

Plavecká deska pro dospělé je univerzální a světově rozšířenou plaveckou pomůckou. Plavecké desky jsou obecně silné, tuhé a velmi dobře plovoucí. Jsou obdélníkového tvaru se zaoblenou přední hranou, lehce vydutým spodkem a mohou je používat plavci všech úrovní na různá plavecká cvičení. 

Ergonomické plavecké desky jsou vyráběny z měkčích pěnových materiálů, často menších rozměrů a méně nadnáší. Jsou tedy vhodné pro delší plavecký trénink, protože se mírně potopí pod vodu a plavec má paže a ramena v jedné rovině s tělem, proto ramena tolik nezatěžuje. Tyto desky bývají často trojúhelníkového tvaru a některé mají ve spodní části otvory pro lepší držení, což je dělá více hydrodynamickými. Využití najdou u pokročilých plavců nebo těch, kteří mají problémy s rameny. 

Ergonomická plavecká deska Finis
 

Dětské plavecké desky jsou obdobou těch dospělých a slouží ke stejným účelům. Jsou však menších rozměrů, proto se vodou pohybují s menším odporem. Jsou také tenčí, což usnadňuje malým dětským rukám jejich uchopení. Dětské desky navíc bývají barevnější či s veselými obrázky, aby pro děti byly spíše hračkami než výukovými pomůckami. 

Multifunkční plavecké desky spojují klasické desky a plavecké piškoty do jednoho kusu, což ocení zejména ti, kteří neradi chodí na bazén s mnoha věcmi. Tyto desky jsou také z pěnových materiálů a dobře nadnáší. Jsou tvořeny plochým středem mězi dvěma tlustšími oblými panely. Desku tak lze držet před sebou nebo si ji vložit mezi nohy jako piškot. Díky tomu je vhodná třeba i na cesty. 

Multifunkční plavecká deska Speedo

 

Plavecké piškoty jsou speciální plavecké desky, které se využívají opačně, než desky klasické. Vkládají se totiž mezi nohy a plavec trénuje techniku paží. Vyrábí se také z pěnových materiálů s potřebným vztlakem. Piškoty nabízí různý vztlak a velikosti, nijak výrazně se od sebe však neliší. 

Některé piškoty jsou plně symetrické, některé mají jeden konec užší než druhý. To usnadňuje jejich držení mezi stehny a dává plavci možnost měnit odpor piškotu proti vodě.  

Hlavním kritériem výběru plaveckého piškotu je však jeho velikost. Pro ženy nebo juniory je vhodné zvolit piškot menší velikosti, zatímco muž se svalnatýma nohama spíše zvolí piškot větší, který poskytne vyšší vztlak a udrží tak nohy v ideální horizontální poloze. 

Plavecký piškot SpeedoVšechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě