Jak vybrat plavecký šnorchl?

Plavecký šnorchl vídáme v bazénech čím dál častěji protože se stává velmi oblíbenou plaveckou pomůckou a tréninkovým nástrojem. Stále je však kolem něj několik otázek, které před jeho koupí objasníme.

Plavecký tréninkový čelní šnorchl v růžové barvě.

 

Jaký je rozdíl mezi plaveckým šnorchlem a potapěčským?

Úvodem je důležité si vyjasnit jaký je vlastně rozdíl mezi plaveckým a potápěčským šnorchlem. Plavecký šnorchl neboli čelní či také centrální plavecký šnorchl se opírá o čelo a vede před hlavou na které drží speciálním popruhem. Zatímco potápěčský šnorchl vede po straně hlavy a uchycuje se k silikonovému pásku masky. S plaveckým šnorchlem se tak může snadno a rychle plavat bez vibrací a stále drží na svém místě v ústech i na čele. Klasické plavání s potapěčským šnorchlem je obtížné, nedrží na svém místě a při plavání dochází k vibracím šnorchlu. Pro zdatnější plavce obrátky s potápěčským šnorchlem nejsou vůběc možné.

 

 

Proč plavat s plaveckým šnorchlem?

Používání plaveckého šnorchlu využijí jak začátečníci tak výkonnostní plavci. Plavání se šnorchlem umožňuje mít hlavu skloněnou po celou dobu plavání. Lépe se soustředí na dokonalejší provedení techniky záběru, nemusí se tak soustředit na rotaci těla při nadechování či nijak otáčet a zvedat hlavu.

Soustředění se na správné provedení záběru bez dalších pohybů při klasickém nadechování do strany může zlepšit cit pro vodu

Plavecké šnorchly pomáhají s rovnou polohou těla. Mnoho plavců má tendenci více zvedat hlavu při nádechu než je nutné a to přeruší plynulost celého pohybu. Šnorchl nutí držet hlavu dole a rovně, což přispívá k lepší vodorovné poloze.

Šnorchl pomáhá k pravidelnému kopu. Často při klasickém nádechu docházi k přerušení pravidelnosti práce nohou. Se šnorchlem na plavání se tak může plně středit a pravidelný kop. 

Šnorchl na plavání lze také používat pro hypoxický trénink (plavání s omezeným přísunem kyslíku), pro aerobní trénink a zvýšení kapacity plic. 

 

 

Plavecké šnorchly s jednocestným ventilem či bez?

Kvalitnější plavecké šnorchly jsou vybavené jednocestným ventilem, který zabraňuje proniknutí velkého množství vody do šnorchlu a usnadňuje její zpětné vyfouknutí v případě že se do trubice dostane voda. Ventil je většinou umístěn ve spodní části šnorchlu. Plavání s těmito šnorchly s jednocestným ventilem je o mnoho pohodlnější. Jeden z nejprodávanějších plaveckých šnorchlů s ventilem, který určitě doporučujeme je Finis Snorkel.

Plavecké šnorchly bez ventilu jsou oblíbené především kvůli ceně. Když do trubice bez ventilu nateče voda, tak je o poznání těžší vodu ze šnorchlu vydechnout. Bez patřičné praxe s plaváním se šnorchly bez ventilu vždy zbytek vody v trubici zbyde a plavání je pro začátečníky velmi obtížné. 

 

 

Vybíráme plavecké šnorchly dle určení

Začátečník by měl určitě sáhnout po šnorchlu s jednocestým ventilem a širší trubicí. Potřebuje dostatečný přísun vzduchu, aby i nemusel řešit techniku dýchání a mohl se plně soustředit na správnou techniku plavání. Tělo nemusí do rotace kvůli nádechům a plavec se zaměřuje na čistou práci paží a nohou. Pro začátečníky doporučujeme Finis Snorkel a levnější variantu Mad Wave Pro snorkel.

 

Pro děti jsou speciálně určené dětské plavecké šnorchly. Jsou kratší a lehčí než klasické dospělé plavecké šnorchly.  Dětem se tedy lépe plave a snadněji z nich vyfouknou nateklou vodu. Jsou také samozřejmě lépe přizpůsobné dětskému tvaru obličeje a lépe sedí.

 

Výkonnostní plavci mohou volit jakýkoliv plavecký šnorchl a pro zpestření doporučujeme šnorchly s možností nástavců pro hypoxický trénink. Nástavce jsou vhodné pro pokročilé plavce, kteří chtějí posilovat plíce a plavou tak s omezeným množstvím kyslíku. S menším množstvím vzduchu plavec zvyšuje kapacitu plic a zvyšuje schopnost svalů pracovat i při nižším okysličení. Někteří výrobci dodávají šnorchly v balení s nástavci.

 

Triatlonisté a milovníci otevřené vody či plavání v moři využívají šnorchly i venku, kdy trénují a zlepšují svoji techniku. Často pak využívají přídavné prvky ke šnorchlu, jako je například vlnolam, který speciálně zabraňuje vniku vody do trubice při vlnách. Pro plavání venku se doporučují šnorchly s delší nebo zahnutou trubicí.

 

 

 

Tip na závěr

Pro lepší koncentraci a soustředění se při plavání je vhodné umět s plaveckým šnorchlem obrátky. Chce to chvíli cvik, kdy se před obrátkou zadrží dech, poté se po obrátce silněji vydechne do šnorchlu a vytlačí voda, která během obrátky natekla do trubice. 

 



Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě