Je to sice maličkost, ale pro mnoho plavců jsou plavecké špunty do uší důležitý doplněk. Připravili jsme pro vás všechny důležité informace na jednom místě. Zjistěte, jak si vybrat správné špunty do uší.
Plavecké špunty do uší brání vniknutí vody do ucha a zvukovodu. Zamezují zánětu vnitřního zvukovodu a jiným poškozením, které může nastat v uchu ve spojení s vodou. Odborně se tomu říká "plavecké" či "surfařské" ucho. Proto každý, kdo má tyto problémy nebo jednoduše nemá rád šplouchání a vodu v uších tak by měl plavecké špunty používat. Důležité je vybrat vhodné právě pro vaše ucho, vyhnout se případným infekcím či bolestem a zabránit tak vniknutí vody do uší.
Přírubové špunty do uší jsou kónického tvaru s několika přírubami, které fungují jako bariéra proti vodě a jsou určené dovnitř ušního kanálku. Přírubové špunty do uší jsou nejprodávanější, jsou znovupoužitelné a jsou tak dobrým výchozím bodem pro začátečníky. Čím více přírub špunty mají tím více těsní. Nejvíce přírub mají Speedo BioFUSE Aquatic, které doporučujeme. Při dobré péči vydrží mnoho uplavaných kilometrů, stačí je doma umýt vlažnou vodou a nechat vyschnout.
Ergonomické špunty do uší jsou tvarovány tak, aby těsně zapadly do ucha a přiléhaly naplocho k vnějšímu uchu. Pár ergonomických špuntů je dodáván speciálně tvarovaným pro pravé a levé ucho.
Tvarovatelný silikonový tmel je nejlepší volbou pro ty, kterým vadí špunty zastrčené do ušního kanálku. Silikonové tmel se vytvaruje do kuličky a "zalepí" ušní jamku. Nevýhodou tvarovaných silikonových špuntů je, že jsou vhodné pro pár použití. Nejdou umýt, lapají na sebe prach, ušní maz a další nečistoty. Silikonové špunty se aplikují před ponorem do vody. Ve studenější vodě může silikon trochu ztuhnout a hůře se poté tvaruje. Silikonový tmel po čase tvrdne a ztrácí tak své účinky. Po pár použití je potřeba pořídit nové, ale i tak mají skvělé těsnící účinky.
V první řadě je potřeba upozornit, že špunty nejsou vhodné k potápění. Do cca jednoho až dvou metrů potápění pod hladinu a při šnorchlování se nemusíte ničeho obávat. Jde o správné vyrovnávání tlaku v uších a jakmile to uchu znemožníte tak hrozí vážnější problémy. Podobně to je i například v letadle, kdy potřebujete, aby správně fungovalo vyrovnávání tlaku. Při nasazování nepoužívejte násilí, vzhledem k individuálnímu tvaru uší se budou každému nasazovat trochu jinak.
Vodní hrátky děti milují do té doby než jim nateče voda do uší. Zabránit nepříjemnému zalehnutí a bolesti v uších pomůžou kvalitní špunty pro děti do vody. Dětské plavecké špunty do uší se ve skutečnosti od dospělých modelů liší pouze menší velikostí. Zohledňují všechny strukturální vlastnosti malého a úzkého zvukovodu a dokonale chrání dítě před ušními infekcemi, které se mohou objevit po pobytu v bazénu. Velmi doporučujeme u dětí zvážit tvarovatelné silikonové špunty do uší, ale ty potřebují dospělou asistenci při nandavání a vyndavání. U dětí velmi doporučujeme zajistit plavecké špunty ještě dětskou plaveckou čepičkou. Nejen, že bude menší riziko ztráty špuntů, ale zvýší se tak jejich účinnost.
K plaveckým špuntům doporučujeme použít ještě plaveckou čepici. Plaveckou čepičkou špunty do uší zakryjete, minimalizujete tak riziko ztráty špuntů a také znásobíte jejich ochranu.
Pozor si dejte na "suchozemské" vatové, pěnové nebo voskové protihlukové špunty. Nejsou vhodné z důvodu nasakování vody a nefungují. Špunty k potlačení hluku nejsou stejné jako špunty na plavání a jedná se úplně jiný typ.