Výměna a vrácení do 30 dní
Největší plavecký sortiment v ČR
Plavecké prodejny v Praze, Brně a Plzni

Jak vybrat špunty do uší

 

Říkáte si, proč trávit čas čtením o špuntech do uší? Je to sice maličkost, ale pro mnoho plavců důležitý doplněk. Připravili jsme pro vás všechny důležité informace na jednom místě. Zjistěte, jak si vybrat správné špunty do uší.

K čemu slouží plavecké špunty do uší

Plavecké špunty do uší brání vniknutí vody do ucha a zvukovodu. Zamezují zánětu vnitřního zvukovodu a jiným poškozením, které může nastat v uchu ve spojení s vodou. Odborně se tomu říká "plavecké" či "surfařské" ucho. Proto každý, kdo má tyto problémy, nebo jednoduše nemá rád šplouchání a vodu v uších, tak by špunty měl určitě vyzkoušet a používat. Důležité je vybrat vhodné právě pro vaše ucho a vyzkoušet, které vám budou nejvíce vyhovovat.

Plavecké špunty v uších

Typy špuntů

Špunty do uší se vyrábí z různých materiálů a jsou buď jednorázové nebo k opakovanému používání. Nejčastěji se setkáte se špunty z gumy, plastu nebo silikonu. Mohou být samostatně nebo propojeny šňůrkou. Šňůrka slouží k lepší fixaci špuntů a jistotě, že se vám neztratí, nebo se vám nepotopí na dno, pokud by vám vypadly a nedržely by na hladině. Můžete vybírat také z mnoha tvarů a provedení. Záleží opravdu jen na tom, co vám nejlépe vyhovuje.

Plavecké špunty do uší Speedo BioFuse aquatic Plavecké špunty do uší Swans Plavecké špunty do uší Speedo Ergo Earplug

Pozor si dejte na "suchozemské" vatové, pěnové nebo voskové protihlukové špunty. Nejsou vhodné z důvodu nasakování vody a moc nefungují. Obecně se špunty do uší vyrábí v univerzální velikosti. Výjimečně si je můžete nechat vyrobit na míru. To není ale většinou potřeba, protože si můžete pořídit i ušní úcpávky nebo různé jednorázové špunty, které se vytvarují přesně podle vašeho ucha, a to je vlastně ideální řešení. Nevýhoda ucpávek je v tom, že jsou na jedno použití, protože nejdou umýt.

Jak špunty správně používat

V první řadě je potřeba upozornit, že špunty nejsou vhodné k potápění. Do cca jednoho až dvou metrů pod hladinu a šnorchlování se ale nemusíte obávat. Jde o správné vyrovnávání tlaku v uších, jakmile ucho "vypnete" tak tato funkce není možná a hrozí vážnější problémy. Podobně to je i například v letadle, kdy potřebujete, aby vám správně fungovalo vyrovnávání tlaku. Při nasazování nepoužívejte násilí, vzhledem k individuálnímu tvaru uší se budou každému nasazovat trochu jinak.

Ucpávky do uší Mad Wave Silicone Ucpávky do uší Emme Silicone Earplugs Ucpávky do uší Aqua Sphere

Aby vám špunty dobře držely, tak můžete pro jistotu použít ještě plaveckou čepici a překrýt je. Ne u všech modelů to ale jde. Správně zvolený a nasazený špunt by vás neměl tlačit, vytvářet nepříjemný pocit nebo vypadávat. Tak zkuste, který vám bude vyhovovat. Další informace a test plaveckých špuntů naleznete v našem videu.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě