Jak vybrat závodní plavky

Plavecká závodní sezóna je v plném proudu, a to znamená jediné. Závodní plavky. Ty jsou snad pro každého plavce tak trochu klenot a zároveň poslední střípek do skládačky k dobrému výkonu. Jak tedy závodní plavky vybrat, na co koukat a co není podstatné? Podle čeho vybírat?

 

Hraje roli délka trati při výběru?

Jedním z nejdůležitějších faktorů je délka trati, kterou plavete. Jestliže jste sprintéři, můžete s klidem sáhnout po plavkách s největší kompresí. Naopak u delších tratí, neboli dálkařů, jsou lepší plavky s větší flexibilitou. U středních tratí je pak dobré zvolit kompromis. Ženy pak ještě volí mezi otevřenými a uzavřenými zády (po těch většinou sahají znakařky). 
 

Je materiál závodních plavek speciální?

Dalším faktorem je materiál. Většina plavek je vyráběna z uhlovodíkového, neboli karbonového, vlákna. To jim nejenom dalo přezdívku "karbony", ale také většinu důležitých vlastností, např.: značná voděodolnost, přizpůsobivost tělu plavce, nebo komprese, která je pro závod taktéž důležitá. Každá značka má ovšem svůj, lehce specifický, a tak je daleko důležitější certifikát FINA (QR kód na zadní straně plavek). Ten zaručuje, že plavky splňují všechny podmínky a pravidla pro závod. V neposlední řadě je to pak cena a barva, pochopitelně k odlišení od ostatních.
 

 

Závodní plavky pro děti

U menších plavců jsou závodní plavky převážně o pocitu. Pokud tedy nezávodí dítě každý víkend a nejezdí na různá mistrovství, nemusíte se vůbec bát sáhnout po klasických plavkách, které už ovšem mají závodní střih. Nejenom že jsou plavky pohodlnější, ale taktéž cenově dostupnější. Nabízí je například Speedo. Co se týče lepších závodních plavek, výběr je pak podobný plavkám pro dospělé.
 

Na co si dát pozor při zkoušení a oblékání závodních plavek?

Obléct závodní plavky je tak trochu oříšek. Chce to čas a hlavně trpělivost. Pár triků ovšem existuje. Úplně první krok je vždy ohrnout konce plavek se silikonovým páskem. Nejlépe se pak plavky oblékají, když je pokožka suchá. Plavky se postupně natahují na stehna a boky, u dámských pak na hrudník – kousek po kousku. Pozor na prudké pohyby, dlouhé a ostré nehty, prstýnky, aby nedošlo k poškození. Protože to přeci jen chvíli trvá, počítejte s tím i před závodem. Když jsou plavky správně oblečené, musí všude na těle sedět a dovolí udělat dřep. Nesmí být volné okolo paží, hrudníku, boků, na konci nohaviček, aby se voda nedostala pod plavky.

 

Jak se o plavky starat, aby co nejdéle vydržely?

Údržba by měla být stejná jako u klasických plavek, hlavně co nejjednodušší. Po použití plavky co nejdříve vymáchejte v čisté vodě, používejte jen prací prášek pro jemné tkaniny, nebo raději žádný, nepoužívejte aviváže a sušíte je ideálně mimo tepelný zdroj. Ty nejlepší vlastnosti plavek však vydrží přibližně 12 až 15 závodů, potom již materiál nemusí všechny vlastnosti splňovat. Špičkoví závodníci mají dokonce na každý důležitý závod plavky nové. 

 
 
Pár tipů na konec:
 
- každý jsme jiný a potřebujeme jiné plavky, nebojte se jich tak vyzkoušet víc, než najdete ty pravé
 
- plavky z vás rozhodně neudělají mistra světa, chce to hlavně makat
 
- a jestli vybíráte plavky poprvé, nebo si nejste ještě jistí, které jsou ty pravé, stavte se radši na prodejně a zkuste je tam, my víme, jak vám poraditVšechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě