Jak začít plavat s dětmi?

Rádi byste vypěstovali kladný vztah k vodě a k plavání i u vaší malé ratolesti, ale nevíte, za jaký konec to vzít? Tak se ponořte do našeho čtení, které vás už nasměruje tím správným směrem.

Na úvod je třeba zmínit jednu věc: Do ničeho své dítě nenuťte. Aby byl člověk otevřený novým podnětům, vstřebaval je a efektivně se učil, je potřeba ho pozitivně naladit, a toho donucovacími prostředky nedosáhnete. Jak tedy na to, ptáte se? Odpověď je nasnadě. Každý jsme jednou byli dítě, přesto však často zapomínáme na to, jak moc jsme měli rádi hry. Váš potomek není jiný. Hrajte si s ním tedy. To znamená, že výtky poučování a příkazy musejí jít stranou. Plavání je prostě hra a tak k tomu přistupujte.

Co s fobií?

Trpí váš potomek fobií z vody a při spatření vody propadá panice? Tak to se nedá dělat nic jiného než ho fobie zbavit. A jak na to? Pomalu a postupně. Obeznamte ho s prostředím vody, stravte nějakou dobu na mělčině, obejděte si společně bazén a poté přimějte dítě, aby to zkusilo samo. Jakmile s tímto budete hotovi, zkuste se posadit na okraj bazénu, postavte se na schůdky, nechte dítě vyzkoušet, kde a jak se do vody dostane a hlavně také zjistit, jak se rychle dostane ven. Jakmile se dítě dostane do vody, je velmi důležité, aby dosáhlo na dno. Vy ho samozřejmě nespouštějte z očí. Velkou motivací pro dítě také bývají ostatní děti, které se vody nebojí. A když vezmete do vody i nějaké ty hračky, vaše dítě ve vodě jistě pookřeje. Vyžaduje to sice velkou trpělivost, ale zaručujeme vám, že se to vyplatí.

Dostali jsme se do vody, třikrát hurá!

Ač zní nadpis odstavce poněku jásavě, ještě nemáme úplně vyhráno. Stále nás čeká dlouhá cesta. Takové ponoření hlavy pod vodní hladinu nemusí být samozřejmost. Zkuste to proto v místech, kde voda není příliš hluboká, aby se dítě necítilo být ohroženo. Co takhle s ním nejprve nacvičit, jak zadržet dech, vybavit jej plaveckými brýlemi či třeba potápěčskou maskou a přimět ho, aby se posadilo ke své oblíbené hračce pod vodou? A protože se děti často učí příkladem svých nejbližších, jděte mu příkladem i vy a ponořte se taky.

A co dál?

Naučte ho splývat na zádech. Takže boky tlačit vzhůru a vystrkovat bříško co nejvýš nad hladinu a uši skrýt pod hladinu! Jen to zkuste formulovat trochu citlivěji a samosebou mu při tom pomáhejte, “vozte” ho na rukou a jakmile to zvládne, začněte s cvičením na břiše.

No, a pak nezbývá než se naučit šlapat vodu. Toho nejlépe dosáhnete v místech, kde dítě nedosáhne na dno, ovšem blízko bezpečí mělčiny. A nezapomeňte mu jít příkladem.

Pusťme se do plavání!

Nyní se tedy můžete pustit do nácviku plavání. V této fázi rozhodně není na škodu využít některých plaveckých pomůcek. Vhod přijde takový plavecký pás, k zahození není ani plavecká vesta, plovák nebo nudle… vodní nudle samozřejmě. Nedoporučují se naopak nafukovací kruhy, nafukovací rukávky nebo nafukovací vesta. Velkou službu vykoná i plavecká deska, díky níž se dítě posune o notný kus dál. Nejen že se naučí práci nohou ve vodě, ale deska významně poslouží i při nácviku dýchání do vody a pomůže i při učení pohybů rukou u různých plaveckých stylů. Postupem času samozřejmě desku můžete odebrat a z našeho učence se postupem času bude stávat zdatný plavec.

Pokud berete výuku dětí do vlastních rukou, rozhodně se obrňte trpělivostí. Jestli tušíte, že trpělivost není vaší silnou stránkou, raději svou ratolest svěřte do rukou zkušeného isntruktora. Přeci jen chceme u dítěte vypěstovat lásku k vodním sportům a ne mu vodu a plavání zošklivit.



Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě