Jak začít se závodním plaváním?

Začtěte se do našeho rozhovoru s Míšou Procházkovou o tom, jaká byla její cesta k závodnímu plavání, jaká úskalí závodní plavání přináší a kdy je nejlepší se závodním plaváním začít. 

Jak dlouho už vlastně plaveš a co tě k tomu přivedlo?

Plavu v podstatě od malička, ale závodně 12 let. Plaval brácha a protože mu to prospívalo, tak mě rodiče dali na plavání taky a já jsem jim za to vděčná.

Jaké pro tebe byly plavecké začátky? Zkus nám je trochu přiblížit. Co pro tebe bylo nejtěžší v začátcích a co je nejtěžší teď?

Začátky byly kruté, chtěla jsem se pořád potápět a hrát si na lachtany. Ale jakmile jsem přišla do plaveckého oddílu, tak už se o nás trenéři postarali a dali nám první pořádné plavecké základy. Nejhorší ze všeho je ale zvyknout si vstávat v hodinu, kdy mají “normální” lidé ještě půlnoc. Mluvím tu o 5 hodině ranní.

Bylo už od začátku tvým cílem závodit?

Tenkrát jako 10leté dítě jsem dost možná ani nevěděla, že v plavání se taky závodí, ale rodiče to určitě měli v merku, protože oba celý život běhají a závodí. Takže primární účel to pro mě nebyl, ale postupem času jsem se k tomu propracovala a závodění je pro mě třešnička na dortu ke všem tréninkům a času stráveného ve vodě a mimo vodu.

  

Jaké jsou tvé plavecké úspěchy?

Jako starší a mladší žákyně vlastním několik mistrovských titulů. Moje hlavní disciplíny jsou 100 a 200 motýl a 200, 400 a 800 metrů kraul.

A co je mým současným úspěchem? To, že stále plavu a na konci letní a zimní sezóny si můžu zazávodit na MČR s nejlepšími plavci českého plavání. To je vždy velká motivace skočit do tréninkového procesu a makat na sobě ještě víc. Tenhle sport mě baví a bavit vždycky bude. Voda je mé druhé “doma”.

Je naopak něco, s čím jsi nespokojená a co bys ráda zlepšila?

V mých 16 letech jsem přestupovala do jiného oddílu a kvůli pravidlům Českého svazu plaveckých sportů a nevoli oddílu, ze kterého jsem přecházela, jsem si na několika mistrovstích ČR nezazávodila, přestože jsem stále trénovala a formu na to měla. Byla to složitá situace, která mě o to víc utvrdila v tom, že plavat chci celý život.

Jak ladíš svoji plaveckou formu? Jak často trénuješ a kombinuješ plavecký trénink i s jiným sporty?

Formu poslední dobou moc neladím, spíše více odpočívám a možná uberu trochu v tréninku podle potřeby.

Trénuju něco mezi 48 tréninky týdně a kombinuju plavání s během a v současné době se snažím zakomponovat 1x týdně posilovnu. Některé týdny si můžu dovolit trénovat více, někdy méně. Záleží vše na škole a práci, ale především se snažím poslouchat své tělo.

Trochu pokukuju po triatlonu na další sezonu, ale to je vše jen ve hvězdách a času ještě spousta.

  

Máš nějaký plavecký idol?

Jelikož jsem delfínář (motýlkář), tak pro mě vždy byl velkým vzorem Michael Phelps. Je to legenda světového plavání. Ráda sleduju australské plavce, hlavně Macka Hortona. Líbí se mi, jak protinožci přistupují k tréninku a za odměnu výchovávají samé skvělé plavce.

Jak se vůbec člověk k závodnímu plavání dostane a co k tomu potřebuje?

Je to jednoduché, dítě plave v rámci plaveckého klubu trénuje, trenér dítě přihlásí krajské přebory nebo jiné závody a tím to vše začne. Potřeba je k tomu registrace v plaveckém oddíle a především plavky, čepička a brejličky. Bez toho to nepůjde. ;-)

Je nějaký ideální věk, kdy začít se závodním plaváním, nebo se do toho může člověk pustit bez ohledu na něj?

Nejlepší věk, kdy začít s plaváním, je ten dětský věk, třeba od 7 do 10 let. Dítě si nejlépe osvojí jednotlivé způsoby a techniku, ale rozhodně není třeba na dítě nijak tlačit. Důležité je, aby si osvojilo i jiné pohybové aktivity a rozvíjelo své další zájmy.

  

Proč by se podle tebe lidé měli pouštět do závodního plavání? Co jim to přinese?

Závodní plavání obnáší hodně odhodlání k tomuhle vodnímu sportu. Jak už to tak se závodním sportem bývá, člověk stráví hodně času tréninkem. Na druhou stranu sport na závodní úrovni svým způsobem dítě vychová a dá mu skvělý základ do dalších let. Vytrvalost, odhodlanost, sebekázeň, nová přátelství na celý život, to vše je možné získat díky plavání.

Je něco, co bys doporučila lidem, kteří váhají, zda se do nějakých závodů pouštět nebo ne?

Nebát se a jít do toho. Vyzkoušet si pár závodu v různých disciplínách a poté usoudit, jestli to pro ně má smysl a baví je to či naopak. 

 

A jak vypadá takový den na plaveckých závodech, se můžete s Míšou podívat v našem videu: Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě