Máte skvělou techniku, naplavaných několik desítek kilometrů, v bazénu pomalu žijete ale stejně po pár bazénech nemůžete? Možná budete překvapeni ale nejste jediní. Většina únavy během plavání totiž vzniká z nedostatečného okysličení organismu a přidat pár nádechů navíc to rozhodně nezachrání. Pojďme se tedy společně podívat, jak správně na to.
Úplně na začátku by bylo fajn říct si proč a jak se to vlastně děje. Že je tělo těžší než voda, už určitě víte. V momentě, kdy ale tělo nedostává dostatek kyslíku, svaly začínají těžknout, tuhnout a vy tak musíte vykonat mnohem více energie, abyste se vůbec posunuli, natožpak plavali. V tu chvíli začíná přicházet únava, bolesti, křeče a mnohokrát i pocit, že nemůžete popadnout dech. I většina závodních plavců se s těmito pocity někdy potýkala, ale spousta tréninků, přemýšlení a času stráveného ve vodě jim pomohla zvýšit kapacitu plic natolik, aby mohli plavat a nemít pocit, že se dusí. Jak ale zvýšit vaši kapacitu plic?
První věc, nad kterou byste se měli zamyslet je, jak dýcháte. Kdykoliv plavete s hlavou pod vodou, nejprve vydechněte všechen vzduch ven, pak až se nadechujte. Možná zjistíte, že vůbec není potřeba dýchat na každý záběr, ale že se s klidem můžete nadechovat na každý druhý či třetí záběr.
Velký sval hýžďový je největší sval vašeho těla a tím pádem si bere nejvíc kyslíku. Zároveň je však i svalem, který nejvíc zapojujete při kopání. Zkuste proto trochu zvolnit, nekopat tak intenzivně a silně a budete sami překvapeni, kolik kyslíku najednou budete mít navíc.
Nejen že si zpestříte trénink, zapojíte hlavu, ale ještě si potrénujete plíce. Nejjednodušší způsob jak na to, je do tréninku zapojit sérii několika bazénu, kdy na každý budete dýchat jinak. Začněte třeba nádechem na každý třetí záběr a postupně navyšujte na 5, 7, 9 záběru a pak zase počet záběrů snižujte. Vytvoříte si jednoduchou pyramidu a časem můžete počet záběrů navyšovat. Další možnost je plavat se šnorchlem. Budete tak nuceni dýchat jinak, než jste zvyklí a posunete se zas o kus dál.
Zní to možná děsivě, ale je to jeden z dalších způsobů, jak zvýšit kapacitu plic. Předtím než vyplavete je fajn určit si cíl. Může to být klidně jen pět záběrů, doplavat do půlky bazénu nebo ho přeplavat celý. Pak už se jen nadechnete a plavete vstříc vašemu cíli. Po čase ho můžete posouvat dál a za chvíli už poplavete jeden bazén za druhým.
TIP: Nesprintujte. V rychlosti totiž vaše tělo potřebuje mnohem víc kyslíku a vám tak brzo dojdou síly. Místo toho raději zvolte klidnější tempo, pomalu a dlouze vydechujte a soustřeďte se na techniku.
Další způsob, jak zlepšit vaši kapacitu plic je plavat pod vodou. Je spoustu možností jak na to: ruce do streamline (šipky) a kraulový kop, prsový kop a pohyby rukou či jakýkoliv další, váš osobní styl. Není vůbec nutné podplavat bazén hled napoprvé, ale zkuste si vždy pamatovat, jak daleko jste doplavali. Po čase budete mít hezké měřítko, jak rychle se zlepšujete.
Kdykoliv budete dělat jakékoliv z našich cvičení, buďte velice opatrní. Nepřemáhejte se natolik, abyste ve vodě omdleli. Ačkoliv je lehké pálení plic, klepání rukou a nohou a lehká slabost při nedostatku vzduchu normální, kdykoliv se přestanete cítit dobře, měli byste se určitě nadechnout. Kdyby se vám náhodou začala motat hlava, je určitě na místě dát si pauzu, vydechnout si a doplnit tekutiny. A hlavně nezapomínejte, že by na vás měl vždy někdo dohlížet, ať už z vody či ze břehu. Nejdůležitější radou na konec je určitě nespěchejte. Není nutné hned na začátku podplavat celý bazén nebo vydržet bez nádechu několik bazénů. Myslete proto vždy na sebe, svoje tělo, a hlavně na svoje bezpečí.
S trpělivostí se určitě výsledky dostaví, tak hodně štěstí.