Jaké jsou materiály plaveckých čepic

Plavecké čepice se vyrábí z různých materiálů. My vás provedeme těmi nejznámějšími, nejvíce kupovanými a používanými. Každý z nich má své výhody i nevýhody.

Nejčastěji používané materiály

Textilní čepice s lycrou

Čepice jej vyrobena z materiálu, který je podobný (nebo stejný) tomu, z jakého se dělají plavky. Jde o elastickou syntetickou látku,  která rychle schne, drží si svoji barvu a je pružná. Na kraji čepice je většinou všitá guma, aby čepice lépe držela na hlavě. Nejčastěji jsou čepice sešité z několika dílů.

Výhodou látkové čepice je hlavně to, že netahá za vlasy, snadněji se nasazuje a lépe se přizpůsobí hlavě, i když třeba máte vlasy v drdolu nebo culíku.

Nevýhoda tkví hlavně v tom, že propouští vodu. Její funkce je tedy čistě o tom, že drží vlasy sepnuté, aby nevadily při plavání. Také na rozdíl od ostatních čepic poněkud déle schne.

 

Textilní materiál u plavecké čepice Textilní plavecká čepice Speedo Pace Cap

Latexová čepice

Materiál latex je elastický a přizpůsobivý. Latexové čepice je daleko tenčí než například silikonová.

Výhoda je v tom, že se lépe přizpůsobí tvaru hlavy, je pružnější a není tak tuhá. Latexová čepice nepropouští vodu a po použití ji stačí pouze otřít. Další výhodou je cena. Latexové čepice patří rozhodně k těm levnějším.

Nevýhoda je v nízké životnosti. Tím, že jsou slabší, jsou náchylnější k roztrhnutí. Také je trochu obtížnější nandávání čepice, latex může tahat za vlasy.

 

 Latexový materiál použitý u plaveckých čepic   Latexová plavecká čepice Aqua Sphere

Silikonová čepice

Silikonové čepice jsou nejpoužívanější. Silikon jako materiál je elastický a má poměrně dlouhou životnost.

Výhody silikonu jsou v nepropustnosti vody a dlouhé životnosti. Silikon, stejně jako latex, stačí po použití utřít a čepice je suchá. Čepice ze silikonu se vyrábí v mnoha provedeních a tvarech.

Za nevýhodu můžeme označit, že je čepice trochu tuhá a nasazování obzvlášť na dlouhé vlasy je docela pracné a nepohodlné.

 Swimaholic silikonová plavecká čepice

Neoprenová čepice

Neoprenové čepice jsou určené pro plavání ve studené vodě, proto se hodí zejména pro milovníky zimního plavání, jarní nedočkavce nebo triatlonisty. Čepice nabízí dokonalou tepelnou ochranu a jsou hydrodynamické. 

Výhodou neoprenových čepic je, že udrží hlavu v teple díky pevnosti materiálu. Nejen hlavu, ale také uši, protože většinou mají pásek, který vede pod bradu a tím je dokonale zakryje. Čepice se díky pásku neposouvá a skvěle drží na uších i na hlavě

Za nevýhodu bychom mohli považovat, že oproti ostatním čepicím ty neoprenové poněkud déle schnou. Nejsou také vhodné do běžného krytého bazénu, kde by vám v nich bylo opravdu horko.

 Neoprenová čepice Tyr   Neoprenová čepice Hiko

Ostatní materiály

Materiál, který stojí za zmínku je například kombinace spandex a silikon. Spandexová čepice je kompromisem mezi látkovou čepicí a silikonovou. Na vnitřní straně je příjemný látkový materiál, který netahá vlasy a zvenku je vodou nepropustná silikonová vrstva. Tento materiál je sice dražší než běžné materiály, ale za to komfortnější. Čepice se snadno nasazuje, ale je nutné, aby opravdu seděla, jinak se může stát, že čepice na hlavě klouže.

Čepice existují i z jiných umělých materiálů. Pro plavecké účely jsou však nejčastější a ověřené námi výše uvedené.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě