Výměna a vrácení zdarma do 30 dní
Největší plavecký sortiment v ČR
Plavecké prodejny v Praze, Brně a Plzni

Jaké jsou typy plavek?

Jaké jsou typy plavek?

Proč mají jedny plavky dlouhé nohavčky a jiné krátké? Jaké jsou typy zad u dámských jednodílných plavek? Existují i dvoudílné dámské sportovní plavky? Pojďte se s námi podívat, co nabízí pestrý plavecký trh a z čeho si můžete vybrat.

Typy pánských plaveckých plavek

U mužů rozlišujeme pánské plavky podle střihu či délky nohavic. Mohou být klasické slipové bez nohavičky (brief), s velmi minimalistickou nohavičkou (trunks), s krátkou nohavičkou (aquashort, boxers) nebo s dlouhou nohavičkou po kolena či do půlky stehen (jammer). Spíše na koupání volí pánové často šortky a závodní plavce můžete vidět v plavkách s dlouhými nohavicemi. 

Brief Aquashort, Boxers Trunks  Jammer   Long/pant Šortky

Jak by měly pánské plavky sedět?

Pánské nohavičkové plavky (jammer) by měly být upnuté na tělo. Závodní nohavičkové plavky jsou dokonce tak uplé, že se do nich závodníci oblékají i několik minut. 

Podle označení v cm na plavkách zjistíte délku nohaviček. Pokud tedy uvidíte název Speedo Brief 7 cm, znamená to, že šíře plavek je na straně pasu 7 cm a plavky jsou tak méně vykrojené než je tomu u typu 5 nebo 3,5 cm. 

I briefy nebo aquashorty musí krásně padnout, neměly by se nikde krčit či plandat, zkrátka musí pohodlně přilnout k tělu plavce. 

Jiné je to u pánských šortek, které jsou vhodné spíše na léto k vodě, než na sportovní plavání. Ty musí naopak poskytovat volnost a svobodu. 

Volba střihu je otázkou trendů a také vašeho zvyku. V poslední době volí nohavičkové plavky i rekreační plavci, už dávno to nejsou jen plavky pro závodníky. Možná proto, že tyto plavky jsou nejen velmi pohodlné, ale také skvěle vypadají a pánům zkrátka ukrutně sluší. 

Typy dámských sportovních plavek 

Plavecké plavky pro ženy mohou být buď jednodílné nebo dvojdílné. V zásadě jsou ale vždy sportovního střihu bez kostic či ozdobných prvků jako jsou zipy, volánky nebo šňůrky. Dámské plavky se liší zejména vykrojením v dolní části a tvarem zad. Spojení ramínek mezi lopatkami zvyšuje pohodlí při pohybu a také zabraňuje zklouzávání ramínek při plavání. Níže na obrázku můžete vidět možné tvary plavek, nicméně to zdaleka nejsou všechny, protože výrobci se předhání v tom, kdo přijde s čím novým a originálnějším. A některé střihy na bazénu opravdu zaujmou! :-)

Typ vykrojení u dámských plavek

Dámské plavky mohou být v dolní části různě vykrojené. Pokud plavky obsahují popis "high cut", jsou vykrojené hodně. Tento typ opticky prodlouží nohy, ale pro někoho může být nepříjemný. Naopak označení "low cut" napovídá, že plavky jsou vykrojené málo. Vykrojení se značí jak u jednodílných, tak i dvoudílných plavek. 

 
    
"low cut" a "high cut"

U dámských plavek platí - volte to, co je vám příjemné. Pokud vás plavky při zkoušení budou škrtit, nespoléhejte, že ve vodě povolí. Pro plavecké a tréninkové plavky doporučujeme volit typy ramínek výše uvedené na obrázku. To, že jsou u lopatek spojené, vám zaručí, že vám při plavání nebudou slézat z ramen. 

Dvoudílné sportovní plavky

Dvoudílné plavky pro ženy plavkyně se nijak zvlášť neliší od klasických jednodílných. Samozřejmě až na počet kusů. Plavky se neliší svou funkcí, spíše jde o osobní preference každé ženy. Nejedná se však o bikiny nebo podprsenky s vycpávkami. Sportovní dvojdílné plavky mají buď úzká nebo širší ramínka, většinou spojená na zádech, přičemž střihy a způsoby spojení se také liší. Výhody - lepší podpora prsou, vhodné pro těhotné, možnost nakoupit jinou velikost podprsenky a kalhotek. Nevýhody - menší komfort při plavání, bez možnosti tvarování postavy.

 

Při nákupu dámských plavek platí to samé, jako u pánských. Plavky musí dobře sedět, musíte se v nich cítit pohodlně a přirozeně. Nic nesmí škrtit, ale ani se nikde krčit nebo plandat. 

Plavky jsou střihově všechny dost podobné, liší se v materiálech. Naštěstí již odzvonilo dobám, kdy jednodílné sportovní plavky byly jen černé a modré, proto si dnes můžete vybírat z mnoha barev a vzorů dle vašeho vkusu. Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Po–Pá 9:00–18:00
O víkendu máme zavřeno
U Průhonu 17
Praha 7 - Holešovice
Zobrazit na mapě

Brno

Po–Pá 9:30–12:00 a 12:30-18:00
O víkendu máme zavřeno
Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Plzeň

Po–Pá 9:30–12:00 a 12:30-18:00
O víkendu máme zavřeno
nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě