K čemu je nám neoprén?

Noprénové obleky, jak jistě mnozí z nás tuší, se uplatňují v nepřeberném množství vodních sportů. Využít je lze při vodáctví, surfingu, paddleboardingu, windsurfingu, kiteboardingu, při potápění, ale i při plavání. K čemu ale takový neoprén je, jak funguje a v jakých produktech tento materiál najdete – žádná z těchto otázek neunikne našemu drobnohledu.

Co je neoprén?

Poměrně jednoduchá otázka, ale k do z vás na ni umí odpovědět? Sáhneme-li po poněkud techničtějším slovníku, řekli bychom, že neoprénové obleky bývají vyrobeny z pružného chloroprenového kaučuku, který se pyšní termoizolačními vlastnostmi.

Teď trochu jednodušeji: Neoprén si v podstatě můžeme představit jako houbovitou hmotu. Ta nasákne malé množství vody a zadržuje ji. Tím přichází voda do kontaktu s kůží vašeho těla a tedy i s vaším tělesným teplem. DÍky tomu se voda v prostoru mezi kůží a neoprénem zahřeje a vytváří tak izolační vrstvu, která vás udrží v teple, i když zrovna plavete v chladné vodě.

Jak si vybrat neoprén?

Neoprén by měl plavci dokonale padnout. Když je příliš velký, množství vody mezi oblekem a kůží bude velké a nebude se dostatečně ohřívat. Když bude moc malý, bude vám bránit v pohybu, a to přeci při žádném závodu nikdo nechce. Navíc bude škrtit, takže se končetiny budou špatně prokrvovat a rychle ztratíte sílu.

Triatlonové neoprény ve Sportexu

U nás, ve Sportexu, můžete narazit na neoprény Speedo pro triatlonisty i pro triatlonistky. Nejlevnější z variant Speedo TRI COMP TC-16 THINSWIM (Speedo Womens Tri Comp Wetsuit pro ženy) je vyrobený z vyspělé gumy YAMAMOTO Y39. Ta nabízí maximální vztlak, čímž pomáhá plavci minimalizovat odpor vody, protože zvedne tělo do ideální hydrodynamické polohy. Redukuje tak únavu způsobenou špatnou plaveckou pozicí. Zároveň je vybaven povrchovou úpravou SCS COATING, která se postará o co nejnižší tření při plavání a tím pádem i vyšší rychlost. Síla tohoto neoprénu je na všech místech 2 mm.

O něco dražšší variantou je Speedo Tri Event Male Fullsuit. Ten je opět dostupný i v dámské variantě. Oproti prvnímu neoprénu se liší v několika aspektech. Prvním je to, že není vyroben z gumy YAMAMOTO Y39, ale Y38, což je sice o malinko horší guma, než u předchozího modelu, ale to je kompenzováno jinými funkcemi. Oblek je totiž vybaven regulátorem tělesné polohy. V podstatě jde o to, že strategicky umístěné vztlakové panely na bocích a stehnech pomáhají v udržení optimální polohy těla plavce. Jeho tloušťka navíc není 2 mm po celém povrchu neoprénu, ale pohybuje se od 1,5 do 3 mm, jak vidíte na obrázku níže.

Gumu YAMAMOTO Y39 i regulátor telesné polohy najdete v neoprénu Speedo Tri Comp Male Fullsuit. Nechybí ani úprava SCS Coating a také neoprenové kroužky na zápěstí, které zabraňují zatékání vody do neoprénu. Navíc je ale neoprén vybaven i technologií MAXIMOTION zajišťující větší rozsah pohybu plavce. O lepší polohu těla a tím i o silnější záběry se pak postará stabilizátor středu těla.

A pro triatlonové borce máme připravený neoprén Speedo Mens Elite Fullsuit Wetsuit. Vztlakové panely zajistí tu nejlepší podporu hydrodynamické polohy těla i při dlouhých tratích. Nechybí ani kvalitní manžety zabraňující vniknutí vody do neoprenu. Na zápěstích a kotnících je neoprén tenčí, což pomůže triatlonistovi při svlékání neoprénu. To vám pak při závodění pomůže zejména v tom, abyste dosáhli lepšího času. A jako příjemná třešnička na dortu je to, že je neoprén vyroben z té nejkvalitnější gumy YAMAMOTO Y40,což je nejelastičtější neoprénový materiál na trhu.

Neoprény pro děti

Neoprén však není materiálem, který by využili jen profesionálové. I pro děti je to skvělá volba, a to zejména proto, že je ochrání před škodlivým UV zářením a také je udrží v teple. Na našem e-shopu se setkáte s dětskými neoprény značky Agama.

Neoprénové doplňky

Nejen pro celotělové obleky se neoprén využívá. Tento materiál můžete najít i ve složení různých plaveckých doplňků, jako jsou čepičky, rukavice či ponožky.

 

Neoprénové čepičky

Většinu času chodíme s hlavou nezakrytou, proto se není čemu divit, že nejvíce tepla nám uniká právě z hlavy. Dvojnásob to platí hlavně při triatlonu. Abychom unikání tepla zamezili, není jednodušší řešení, než si ji zakrýt. Při plavání v chladné vodě pak skvělou službu vykoná právě čepička z neoprénu.

Neoprénové rukavice

Z neoprénu bývají vyrobené i plavecké rukavice. Ovšem nejsou to ledajaké rukavice. Tyto na vaší ruce po nasazení vytvoří mezi prsty blány, čímž zvýší odpor vaší ruky při záběru ve vodě. Hodí se jak pro plavání, kdy dochází k výraznějšímu posilování horních končetin, ale využijete je i při aquaerobiku. Neoprén pak, jak už asi tušíte, zajistí to, aby z rukou zbytečně neunikalo potřebné teplo.

Neoprénové ponožky

Nejen v chladnějším počasí přijdou vhod i neoprénové ponožky. Často bývají lehké, pružné a odolné, zároveň ale dokonale zaizolují vaši nohu buď před chladem, nebo naopak před horkým pískem při beachvolejbale. Tím se také dostáváme k tomu, jak tyto ponožky využít. Právě proto, že udrží vaši nohu v teple, se perfektně hodí pro plavecké sporty, ale i při beachvolejbale vám přijdou vhod. Ponožky s podrážkou zabraňující klouzání nohy na hladkém povrchu využijete kupříkladu při paddleboardingu, na lodi nebo i kanoistice.  Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě