Kam vyrazit za koupáním v přírodě?

Léto se blíží a pokud se zrovna nechystáte k moři, tak si v horkých letních dnech rádi vyrazíte k vodě. Ale kam? Koupaliště praskají ve švech a ne každý má na zahradě vlastní bazén. Naštěstí se v Česku můžete vydat k vodě i do přírody. Písníky, jezera nebo třeba zatopené lomy nabízí romantickou atmosféru, průzračnou vodu a může se stát, že tam budete úplně sami. 

1. Lom Hříměždice

Zatopený lom v Hříměždicích, ve kterém se dřív těžila žula. Po zatopení sloužil jako výcvikové středisko pro armádní potápěče a v poslední době je lom volně přístupný veřejnosti. Koncem července se na lomu koná akce HighJump, což jsou závody ve skocích do vody.

Pokud se na lom chcete vydat, v mapách ho najdete jako Kujalův lom kousek od Příbrami. U lomu je volejbalové hřiště a pro ty z vás, kteří rádi skáčou do vody jsou ve skále vyznačená místa čísly 1-10 podle výškových metrů, ze kterých se dá skákat. Tyto místa označují, kde je bezpečné skákat do vody a doporučujeme jinde neskákat.

Vstup k lomu je volný, ale platí tam přísný zákaz koupání psů!

2. Písníky u Pardubic

Tyto písníky najdete mezi Pardubicemi a Hradcem, kousek od Starých Ždánic. Můžete si vybrat hned z několika možností, 5 písníků, kolem kterých je spousta malých plážiček nebo velkých pláží s kempem a občerstvením (Hrádek, Oplatil, Čeperka, Macháč, Stéblová). Na své si tady přijdou nejen plavci, ale také nudisté, pro které je tady přímo vyhrazena jedna pláž.

Mezi nejoblíbenější patří písník Hrádek s křišťálově čistou vodou. Koupat se tam můžete na pláži s občerstvením U komára nebo na pláži u restaurace An-bar. Najdete tady také kemp Marina odkud se každoročně startuje triatlonový závod Czechman. Kolem písníku se dají najít také zcela opuštěné pláže, kde budete úplně sami.

Písníky mají letos a pravděpodobně i v budoucích letech jednu malou nevýhodu a to je parkování. Dřív se dalo kolem písníků zaparkovat na kraji silnice, ale od letošního jara jsou podél silnice nakreslené žluté čáry a nesmí se tam parkovat.

Vstup je volný a koupání psů není zakákáno.

 

3. Mašovický lom u Znojma

Tento bývalý lom se nachází v okolí obce Malešice nedaleko Znojma v Jihomoravském kraji. V lomu se dřív těžil kámen a v roce 2005 byl vyhlášen přírodní památkou. Na své si tady přijdou nejen plavci a potápěči, ale také milovníci přírody. Lom je totiž domovem čolků a to i chráněného Čolka dravého. Mimo jiné tady najdete taky několik druhů žab, ještěrek a raka říčního.

Tenhle krásný lom se nachází jen 7 km od Znojma a pokud se tam vydáte autem, kousek od lomu se dá zaparkovat. Dnes je lom v soukromých rukou, takže se v určitém období platí vstup a je zaveden návštěvní řád (15.6. -15.9. v čase 9:00-19:00), mimo to je v dané období možné využít veřejné WC. Vstupné je 45 Kč/h.

U lomu platí přísný zákaz táboření, rozdělávání ohně a koupání psů.

4. Lomy u Trhové Kamenice na kamenném vrchu

Hned 3 zatopené lomy se nachází kousek od Trhové Kamenice na kamenném vrchu. Hlavní lom je kousek od chaty výcvikového střediska KP Pardubice. A je možné, že potápěče ze střediska potkáte.

Pokud pojdete autem, můžete k chatě dojet po polní cestě a zaparkovat tam a pak už je to jen pár minut pěšky. V případě jiné dopravy (na kole, pěšky), se k lomu dostanete po žluté značce lesem a počítejte s mírným stoupáním.

Lom má nádherně čistou vodu, která v létě osvěží. Koupání v lomu nedoporučujeme neplavcům a rodinám s dětmi, hned z kraje lomu je hloubka 13m a dál klesá na 25m. Koupání je pouze na vlatní nebezpečí. Pokud by na vás byla voda příliš studená, můžete se projít lesem kolem lomu, kde se dá najít pár vyhlídkových míst a kouknout se na lom z výšky.

Vstup je volný a můžou se zde koupat i psi.

 

5. Písníky Mělice

Hned 2 písníky leží vedle sebe a jsou odděleny hrází, na které se dá parkovat a najdete na ní i pár plážiček. Písníky se nachází asi 5 km od města Přelouč a z Prahy jsou dobře dosažitelné z dálnice Praha-Hradec Králové. Čistá voda, písečné pláže a pozvolný vstup do vody jsou ideální pro děti i neplavce.

Na velkém písníku, konkrétně na poloostrově najdete kemp, který nabízí ubytování v chatkách, v teepee nebo ve vlastním stanu či karavanu. Celé písáky jsou obklopeny borovými lesy a to včetně kempu. Kemp nabízí spoustu atrakcí a je domovem klubu vodního lyžování. Na velkém písníku jsou také 3 dráhy na plavání. U větších pláží najdete i stánky s občerstvením.

Vstup je zdarma a koupání se psi není zakázáno.

6. Jezero Milada

Jezero Milada je umělé jezero vzniklé přehrazením řeky Ohře. Nachází se kousek od Ústí nad Labem. K jezeru se můžete vydat autem, kolem jezera je několik parkovišť, která jsou zdarma. V letní sezóně jezdí o víkendech z Ústí nad Labe k jezeru bezplatná linka autobusu. Autobus jezdí v intervalu 60 minut a první vyjíždí v 9:50.

Jezero nabízí možnosti koupání s čistou vodou a plážemi, které jsou volně přístupné. Na plážích jsou k dispozici stánky s občerstvením. Také je možné půjčit si tam šlapadla nebo paddleboardy. Okolní příroda je malebná s možností procházek a pikniků v lesích a zelených plochách. U jezera se nacházejí restaurace a kavárny, které nabízejí občerstvení a stravování.

Na většině pláží je zákaz koupání psů.

 

7. Kamencové jezero u Chomutova

K jezeru se dostanete autem, které můžete zaparkovat na přilehlých parkovištích za malý poplatek. Jezero nabízí možnosti koupání a osvěžení v teplých letních dnech. Místní pláže jsou dobře vybavené a vhodné pro rodiny s dětmi i rekreační plavce. Voda je čistá a příjemně osvěžující.

Okolí jezera je ideální pro procházky a pikniky. K dispozici jsou zde pěkné trávníky a stinné místa, kde si můžete odpočinout a užívat si přírody. V okolí jezera se nacházejí restaurace a kavárny, kde si můžete dopřát občerstvení. Pro ty, kteří rádi podnikají vodní aktivity, je k dispozici půjčovna paddleboardů a kajaků. Zároveň je v areálu volejbalové a nohejbalové hřiště, půjčovna šlapadel a vodní lyžování.

Zajímavostí je obrovské molo, které měří téměř 100 metrů a tvoří soustavu bazénů.

Otevřeno mají od 9:00 do 19:00 a vstupné stojí 50 Kč. Do areálu je vstup se psi zakázán.

 

8. Bolevecký rybník 

Bolevecký rybník patří mezi historicky unikátní soustavu rybníků kousek od města Plzeň. Rybník se vyznačuje písčitým dnem a velkými písčitými plážemi. Na své si tady přijdou milovníci vodních sportů, ale i relaxace. Rybník se svým pozvolným vstupem do vody je ideální pro rodiny s dětmi.

Pro návštěvníky je k dispozici také možnost parkování poblíž rybníka, což usnadňuje přístup a pohodlné užívání tohoto krásného místa. K dopravě můžete využít i městskou dopravu, která k rybníku pravidelně jezdí. V okolí rybníka najdete spoustu stánků s občersvením, restaurací a barů.

V létě se tam koná festival Prázdniny na Boleváku

 

Nakonec je ještě potřeba upozornit, že všechny tyto lomy, jezera a nádrže jsou v přírodě a byli bychom rádi, abyste se tam podle toho i chovali. Tzn. abyste dodržovali pravidla návštěvních řádů a na místech, která návštěvní řád nemají se chovejte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Počínaje odhazováním odpadků, konče zapalováním ohňů v lese. Děkujeme.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě