Openwater swimming aneb plavání na volné vodě

Plavání na volné vodě je oblíbenou aktivitou pro mnoho lidí, kteří si chtějí užít přírodu a osvěžující zážitek. Je ale nutné zmínit, že plavání na otevřené vodě s sebou nese nejen výhody, ale také nevýhody či dokonce rizika. Proto předtím, než se ponoříte do vod písáků, přehrad, moří nebo řek dobře zvažte své síly a vybavení, které máte k dispozici.

Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody plavání na volné vodě.

 

Výhody

  1. Přírodní prostředí: Plavání na volné vodě vám umožňuje prožít krásu přírody a obdivovat okolní krajinu z jiné perspektivy. Můžete se těšit na klidná jezera, okouzlující řeky a osvěžující moře.
  2. Svoboda pohybu: V otevřené vodě nemáte omezení jako v bazénu. Můžete se plně ponořit do pohybu, plavat na delší vzdálenosti a objevovat nová místa.
  3. Fyzická náročnost: Plavání na volné vodě je náročnější než plavání v bazénu, protože musíte čelit přírodním podmínkám, jako jsou proudy, vlny a teplota vody. To posiluje vaši fyzickou kondici a odolnost.

Nevýhody

  1. Bezpečnost: Plavání na volné vodě může být nebezpečné, zejména pokud neznáte danou oblast nebo nepoužíváte vhodnou výbavu. Je důležité sledovat počasí, dodržovat bezpečnostní pokyny a plavat v místech, která jsou určena pro rekreační plavání.
  2. Přírodní podmínky: Otevřená voda může mít proměnlivé podmínky, jako jsou změny teploty, silné proudy a neočekávané vlny. Je nutné být připraven na různé situace a umět se s nimi poprat.
  3. Omezený dohled: Na otevřené vodě nemáte dohled plavčíků, jako v bazénu. Znamená to, že zodpovědnost je jen na vás.

Bezpečnost

Ačkoliv plavání na přehradách nebo písnících není tak nebezpečné jako plavání v moři, kde musíte bojovat s vlnami a proudy, je dobré dodržovat pravidla bezpečného plavání.

  1. Plavte v místech určených pro rekreační plavání a s dostatečným dohledem.
  2. Dejte vědět ostatním, že jdete plavat.
  3. Vemte si s sebou bojku, kdyby vám došli síly.
  4. Zkontrolujte povětrnostní podmínky a předpověď, abyste se vyhnuli nebezpečným situacím, jako jsou bouřky nebo silný vítr.
  5. Dbejte na svou kondici a neplavte příliš daleko od břehu, pokud si nejste jisti svými schopnostmi.

Co si s sebou vzít?

V první řadě si s sebou vemte určitě plavecké brýle, díky nim uvidíte kam plavete a budete tak moct určit správný směr. Plavecká čepice je hlavně pro dámy, ale výrazná čepička na volné vodě vám může posloužit k lepší viditelnosti např. aby vás bylo vidět ze břehu. Dále doporučujeme vzít si s sebou plaveckou bojku, ideálně v nějaké výrazné barvě jako je třeba oranžová. Díky tomu vás uvidí lodě a také lidé na břehu. A kdyby vám došly síly, můžete se bojky chytit a odpočinout si. Nakonec ještě doporučujeme vzít si s sebou na břeh pitnou vodu a před plaváním se namazat opalovacím krémem, protože ve vodě se můžete pěkně spálit.

Na volné vodě se také plavou závody v dálkovém plavání a velká většina triathlonů. Závody se obvykle konají v jezerech, mořích nebo řekách. Plavci se musí vyrovnat s přírodními podmínkami, jako jsou proudy, vlny, teplota vody a orientace v otevřeném prostoru, která bývá zpravidla nejtěžší a můžou si díky tomu naplavat i několik kilometrů navíc. Závody mohou být různých délek, od krátkých tratí kolem 1 km až po extrémní vzdálenosti, jako je plavání přes průlivy.

Ještě je nutné zdůraznit, že plavání na otevřené vodě není pro neplavce a doporučujeme to spíše zkušenějším plavcům vzhledem k omezené možnosti dohledu plavčíků nebo jiných osob.



Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě