Plavání na volné vodě je oblíbenou aktivitou pro mnoho lidí, kteří si chtějí užít přírodu a osvěžující zážitek. Je ale nutné zmínit, že plavání na otevřené vodě s sebou nese nejen výhody, ale také nevýhody či dokonce rizika. Proto předtím, než se ponoříte do vod písáků, přehrad, moří nebo řek dobře zvažte své síly a vybavení, které máte k dispozici.
Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody plavání na volné vodě.
Ačkoliv plavání na přehradách nebo písnících není tak nebezpečné jako plavání v moři, kde musíte bojovat s vlnami a proudy, je dobré dodržovat pravidla bezpečného plavání.
V první řadě si s sebou vemte určitě plavecké brýle, díky nim uvidíte kam plavete a budete tak moct určit správný směr. Plavecká čepice je hlavně pro dámy, ale výrazná čepička na volné vodě vám může posloužit k lepší viditelnosti např. aby vás bylo vidět ze břehu. Dále doporučujeme vzít si s sebou plaveckou bojku, ideálně v nějaké výrazné barvě jako je třeba oranžová. Díky tomu vás uvidí lodě a také lidé na břehu. A kdyby vám došly síly, můžete se bojky chytit a odpočinout si. Nakonec ještě doporučujeme vzít si s sebou na břeh pitnou vodu a před plaváním se namazat opalovacím krémem, protože ve vodě se můžete pěkně spálit.
Na volné vodě se také plavou závody v dálkovém plavání a velká většina triathlonů. Závody se obvykle konají v jezerech, mořích nebo řekách. Plavci se musí vyrovnat s přírodními podmínkami, jako jsou proudy, vlny, teplota vody a orientace v otevřeném prostoru, která bývá zpravidla nejtěžší a můžou si díky tomu naplavat i několik kilometrů navíc. Závody mohou být různých délek, od krátkých tratí kolem 1 km až po extrémní vzdálenosti, jako je plavání přes průlivy.
Ještě je nutné zdůraznit, že plavání na otevřené vodě není pro neplavce a doporučujeme to spíše zkušenějším plavcům vzhledem k omezené možnosti dohledu plavčíků nebo jiných osob.