Závodní plavky jsou tématem, o němž se v plaveckém prostředí už nějaký ten pátek vedou diskuze. Když se ohlédneme do nedávné minulosti, zjistíme, že nejeden profesionální plavec na sebe oblékl závodní plavky nacpané unikátními technologiemi, aby ze sebe vymáčkl ještě víc a zlepšil své výsledky.
Tyto technologicky vyspělé závodní plavky na sebe upozornily v létě 2009 na mistrovství světa v Římě, kdy mnoho závodníků doslova levou zadní pokořilo mnoho světových rekordů. Závodní plavky však nejsou dělané jen pro celosvětově známé profesionální závodníky, ale i pro závodníky, jejichž cílem není zrovna účastnit se olympiády. Otázkou ale je, jestli plavcům závodní plavky opravdu pomáhají k lepším plaveckým výkonům?
Čím se tedy závodní plavky liší od těch klasických, tréninkových? Proč jsou o tolik lepší?
Je to především tím, že závodní plavky jsou prošpikované zajímavými technologiemi, jejichž účelem je snížit odpor vody při plavání a také zlepšit rozvod kyslíku v plavcově těle.
Závodní plavky jsou především ve velké míře vyráběny z vodoodpudivého materiálu, který nedovoluje, aby plavky absorbovaly vodu. Díky tomu se plavec ve vodě stává lehčí a to není při závodech k zahození. Tyto plavky také často disponují kompresním střihem, který snižuje svalovou oscilaci a vibraci kůže, takže plavci propůjčuje hydrodynamičtější tvar. Kompresní schopnosti plavek také zlepšují cirkulaci krve v těle, což má za následek plavcův vyšší výkon.
Mnoho závodních plavek postrádá švy. Respektive mají švy, ale jsou ploché, takže to vypadá, jako kdyby žádné neměly. I když se to může zdát jako maličkost, i něco takového může plavcům pomoci k lepším výsledkům.
Nesmíme opomínat ani psychologický vliv závodních plavek. To, že je plavec na závodech vybaven plavkami, které v sobě ukrývají špičkové technologie, mu určitě může dodat více sebedůvěry. Tak trochu se to zdá být jako placebo efekt, ale pokud to pomůže, tak proč ne? I když vás třeba závodní plavky neudělají o moc rychlejšími, alespoň se rychlejší cítíte, což je pocit, který vám může dopomoci k lepším výsledkům.
Takže jak moc vás závodní plavky ve vodě zrychlí? Mnoho světových rekordů v oblasti plavání, které byly zlomeny, byly zlomeny právě díky závodním plavkám. Nebo v tom plavky alepsoň sehrály významnou roli. Přeci jen závodní plavky neplavou za vás a musíte se taky trochu snažit.
Abychom své tvrzení doložili, vzpomeneme třeba Paula Biedermanna, který právě v roce 2009 v Římě triumfoval na 400 metrů volný způsob a vyhrál i finále na poloviční trati opět ve světovém rekordu. Sám Biedermann tehdy prohlásil: "Lhal bych, kdybych tvrdil, že plavky při mých vítězstvích nehrály roli. Mít takové je výhoda a nikdo to nemůže popřít." Biedermann však nebyl jediný “lamač” rekordních časů. Ve skutečnosti v Římě bylo pokořeno celkem 43 rekordů.
Od roku 2009 se však pravidla pro závodní plavky změnila. Několikrát. FINA nejprve zakázala, poté povolila a pak zase zakázala celotělové závodní plavky pro muže. Nová pravidla stanovila, že muži mají povoleny jenom jammery. Výrobci závodní plavek se tak museli pravidlům přizpůsobit.
Je jasné, že tisíce plavců po celé světě se liší, ať už věkově nebo svými plaveckými schopnostmi a dovednostmi, proto se této široké škále plavců museli výrobci přizpůsobit. Někteří zkrátka chtějí ty nejmodernější technologie a chtějí jich mít co nejvíc v jednom modelu, jiným stačí méně. Jednotlivé modely závodních plavek se tak liší v tom, jakými technologiemi disponují, a od toho se poté odvíjí výsledná cena, která u nás ve Sportexu směřuje v sekci dámských závodních plavek k více než 11 000 korun, v sekci mužských závodních plavek k 8 000 korun.
Stojí tedy za to pořizovat si takto drahé závodní plavky? Historie prokázala, že ano. Koneckonců jsme už výše uvedli případ mistrovství v Římě z roku 2009. Výrobci navíc závodní plavky pečlivě vyvíjejí v laboratořích s pomocí profesionálních závodníků a sypou do tohoto vývoje nemalé sumy peněz. Účelem těch nejdražších závodních plavek je maximalizovat fyzické předpoklady plavců a podporovat plavcovy svaly k těm nejlepším možným výkonům.