Plavecká škola a oddíl Swim Smooth

Svět potřebuje lepší plavání, jak praví motto Swim Smooth, a Gabriela Minaříková měla to štěstí, že byla ve správnou dobu na správném místě, aby se stala jednou z prvních licencovaných trenérek této moderní metodiky plavání na světě. My naopak máme to štěstí, že přivezla své know-how k nám, takže i my můžeme sklízet plody této australské metody plavání.

Přečtěte si náš rozhovor s Gabrielou a nahlédněte pod roušku metody Swim Smooth. 

Hlavní informace:

Název organizace
Plavecká škola a oddíl Swim Smooth
Kontakty
Telefon
+420 727 988 955
Kdy a kde učíme?
Plaveme od pondělí do neděle na bazénech AXA Strahov, ZŠ Weberova a dle domluvy. V létě pak na koupališti Petynka.
Koho učíme
Učíme děti od 4 let, zájmové i závodní plavce, jednotlivce i skupiny včetně dospělých.
Další akce
Pořádáme zimní soustředění, letní tábory, víkendovou školu plaveckých způsobů.
Naše ceny
Cena skupinové lekce 300–500 Kč, individuální lekce 800–2000 Kč.

Čím se vaše škola odlišuje od ostatních plaveckých škol?

Především tím, že jsme systém. Plavecká metodika Swim Smooth je výjimečná ve své komplexnosti, vysoké odbornosti a efektivitě. Díky takovým základům, jako je respektující přístup, zásada posloupnosti či plavecké typy, dnes mají děti i dospělí možnost zvládat učení správně a zábavně. 

Název vaší pavecké školy je odvozen od australské metody výuky plavání, tedy SwimSmooth. Nikdo jiný u nás tuto metodu nevyužívá při výuce plavání? Proč to tak podle vás je?

Využívá jej mnoho trenérů, jen nejsou držiteli licence a nemají přímou podporu guru a zakladatele Swim Smooth Paula Newsoma. Licence je územní a je udělována jednotlivcům, nikoli masám, aby byla skutečně známkou kvality. Získat ji je možné až po velmi zdlouhavém zaškolovacím procesu a splněnítestů zahrnující i školení přímo v Austrálii. 

Já jsem měla to štestí, že jsem byla ve správnou dobu na správném místě a stala se jednou z prvních licencovaných trenérek na světě. Informace o metodě lze volně získat s mnoha zdrojů, jako je blog Swim Smooth, DVD, knihy, aplikace a další. Mottem Swim Smooth je "svět potřebuje lepší plavání", a těší mě na bazénech pozorovat trenéry aplikující ještě do nedávné doby neznámá cvičení, tréninkové postupy a využívání pomůcek, s kterými přišlo až Swim Smooth. 

Jak jste se o této metodě dozvěděla vy?

Tak jako většina nadšenců pro plavání skrze Google vyhledávač. První zmínku jsem slyšela na Fakultě tělesné výchovy a sportu na jedné z přednášek předmětu specializace plavání. Jednalo se o velmi krátký slide v prezentaci, ale tak mě zaujal, že jsem s Australany ihned zkontaktovala. 

V čem tkví výhody této metody oproti jiným metodám?

Jednoznačně to je v up to date moderních informacích podložených nejposlednějšími vědeckými poznatky vyzkoušenými v praxi. 

Tato metoda doslova bourá současné mýty o výuce plavání. Spočívá v jednoduchosti a v přímém návodu na to, jak odstranit příčinu chyby, nikoli její následek. Opírá se o efektivní soubor plaveckých cvičení, respektuje individuální rozdíly každého plavce, jeho povahové rysy, plavecké zkušenosti včetně plavecké specializace (prostředí a vzdálenost, již plavete), somatotyp, jde s přirozeností každého jedince, doslova učí splynout s vodou a využít její benefity.

Vůbec není nadnesené, že jeden individuální trénink Swim Smooth zaměřený na techniku posune plavce o míle dopředu. Důkazem toho jsou přední čeští i zahraniční plavci, kteří za námi jezdí na konzultace. 

Pro jak staré plavce je tato metoda vhodná? Připraví plavce vaše kurzy i na závody či dokonce na triatlon?

Tato metoda je naprosto pro všechny, pro začínající až po elitní plavce, bazénové plavci i plavce na otevřené vodě. Pro plavání na otevřené vodě má právě podrobně rozpracovanou metodiku, která je oficiálně přijata mezinárodní triatlonovou federací. 

Jak velké jsou skupiny, které trénujete? Věnujete se soukromě i jednotlivcům?

Ano, skupinám i jednotlivcům. Preferujeme skupiny menší do 6 plavců na jednoho trenéra. 

Pracujete i s plaveckými typologiemi. Jak dochází k zařazování plavců do jednotlivých kategorií?

Ano, zjednodušeně lze říci, že podle somatotypu, povahových rysů a plaveckého projevu, tedy individuálního provedení plaveckého způsobu – stylu provedení.  

Na svém webu píšete, že váš přístup “je pozitivní, otevřený, velkorysý, pečující, pragmatický a bez přísných pravidel a dogmat.” Školí se a rozvíjejí se tedy trenéři i v těchto osobnostních oblastech?

Ano, svůj tým si pečlivě vybírám a pravidelně své trenéry doškoluji. Příležitostně si najímám i jiné odborníky právě z oblasti soft skills apod. Mám na lidi opravdu štěstí, jsme stmelený, podporující tým, pro který je plavání srdeční záležitostí. Školení máme pravidelně každý měsíc. Zahrnuje teoretickou i praktickou část. Stejně tak školím další kluby, pokud o to mají zájem, pokud nejsou uzavřeni tzv. v krabici zvyku "takto se to vždycky dělalo, tak proč by se to mělo měnit".

Plavání zdar a na bazénu ahoj! :-)Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě