Proč plavat v těhotenství

Když otěhotníme, změní se náš život, naše tělo a dokonce i náš životní styl. Dostáváme se do situace, kdy potřebujeme trochu zpomalit a co nejvíce se uvolnit. Vedle zdravých stravovacích návyků bychom měly v těhotenství často cvičit, ale když bříško začne růst je to stále těžší a těžší. Proto ze své zkušenosti doporučuji plavání.

Plavání je jedno z nejlepších cvičení, kterým se můžete v těhotenství udržet ve formě. Plavání vám spolu s cvičením ve vodě pomůže udržet se v kondici, zůstat aktivní, snížit únavu těla a zlepšit náladu.
Pozitivní stránkou plavání je, že díky skoro beztížnému stavu ve vodě nezatěžujeme naše tělo a klouby tak jako při jiných způsobech cvičení. V letních měsících navíc plavání přináší osvěžení, které tělo těhotné ženy nutně potřebuje.
 
 
Pokud jste před těhotenstvím pravidelně plavala tak v těhotenství není třeba výrazně měnit svou rutinu, tedy jestli s tím souhlasí i váš lékař. Můžete pokračovat v klasickém plavání a užívat si každou jeho vteřinu. Na druhou stranu, pokud jste před těhotenstvím neplavala nebudete moci jednoduše skočit do vody. Musíte začít pomalu a dávat pozor, abyste to nepřehnala, stejně jako s jakýmkoli jiným cvičením či sportem.V takovém případě je harmonické plavání tou nejlepší volbou. V obou případech je vhodné mít trenéra, který vás naučí správnou techniku dýchání, poradí vám a doporučí plavecká cvičení vhodná i v těhotenství. Nezapomeňte se před plaváním zahřát a po plavání se několik minut protáhnout a uvolnit.
 
 
Plavání je opravdu skvělá aktivita, protože zatěžuje velké svalové skupiny paží a nohou zároveň. Kromě toho je plavání skvělým kardiovaskulárním cvičením a umožní vám na chvíli zapomenout na vaši tělesnou hmotnost a kila navíc, která těhotenství přináší. Plavání a cvičení ve vodě zvyšuje schopnost těla zpracovávat kyslík, zlepšuje krevní oběh a zvyšuje celkovou sílu a vytrvalost organismu.
 
 
Věci, které si budete muset vzít s sebou do bazénu:
- Plavky (v prvním trimestru můžete používat běžné plavky, ale od druhého trimestru budete pravděpodobně potřebovat těhotenské plavky) plavky musí být pohodlné, dokonce volnější, aby netlačily na naše bříško).
- žabky nebo pantofle (musíme zvolit obuv, která neklouže na mokrém povrchu, abychom se vyhnuly případnému pádu)
- plaveckou čepici a brýle (některé bazény vyžadují čepice do bazénu, některé ne, já nosím čepici a brýle, abych si co nejvíce chránila vlasy a oči před chlórem a vlasy mi nelétaly po celém bazénu)
- Ručník (mohu vám doporučit ručníky z mikrovlákna, protože nezabírají mnoho místa a rychle schnou, což je jejich velká výhoda oproti běžným ručníkům)
- láhev s vodou (vím, že to zní hloupě brát si vodu do bazénu, kde jste ve vodě, ale v těhotenství je opravdu důležité zůstat hydratovaný každou minutu. Samozřejmě čím sportovněji plavete tím více jí budete potřebovat)
- osobní hygienu (Není to nutné, ale můžete si s sebou vzít šampon a kondicionér speciálně vyvinutý k odstranění chlóru).


Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě