Proč potřebujeme chlóruodolné plavky

Věděli jste, že chlór v plaveckých bazénech může poškodit vaše plavky? Je to pravda! Ovšem stále je dost lidí, kteří o tom, žel bohu, neví. Takže když si potřebují koupit nové plavky, zajímají se spíš o to, jak plavky vypadají, místo toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Proto jim pak v šatníku často končí sice moc pěkné plavky, které se ale působením chlóru brzy zničí. Pro plavce, kteří pravidelně trénují i několik hodiny týdně, by tak měl být při výběru plavek stěžejním údajem materiál, z něhož jsou vyrobeny. 

Proč je vlastně v bazénech chlór a co s plavkami udělá?

Účelem chlóru v bazénech je likvidovat nebezpečné bakterie a spolehlivě odstraňovat nežádoucí organické látky v bazénové vodě. Bohužel kvůli této chemikálii plavky ztrácí své barvy, k čemuž se přidává i to, že chlór poškozuje také tkaniny v některých plavkách. Plavky tak ztrácejí svůj tvar a barvy jsou vybledlé.

Jak se vyhnout účinkům chlóru?

Naprosto jednoduše! Nejlepší je investovat do kvalitních plavek z chlóruodolného materiálu. V centru vašeho zájmu při výběru plavek by tak měl být materiál. Plavky, které chlóru odolají, poznáte podle toho, že obsahují mikrovlákenný polyester. Ten je totiž velmi odolný a odolává účinkům chlóru, silnému slunečnímu záření a také tlaku.

Jaké plavky tedy odolají?

Každý výrobce to má trochu jinak. Speedo se pyšní materiálem Endurance+ obsahujícím 50 % polyesteru, takže vydrží i každodenní trénink. Zbývajících 50 % je tvořeno polybutylénem. Některé plavky značky Speedo však obsahují také vysoce chloruodolný elastan Creora Highclo. Arena využívá materiálu MaxLife, jehož složení je 47 % polybutylén a 53 % polyester. Plavky Michael Phelps se chlubí materiálem Aqua Infinity, který rovněž obsahuje 47 % polybutylénu a 53 % polyesteru.

Sáhnete-li po plavkách od Funkita a Funky Trunks, rozhodně neprohloupíte, u nich se totiž setkáte se 100% polyesterem. Stejné procentuální zastoupení polyesteru se nachází i v materiálu Durafast od TYRu

 

Starejte se!

I když si však koupíte plavky z chlóruodolného materiálu, nemáte zcela vyhráno. O své plavky se také musíte umět postarat, aby vám vydržely co nejdéle. Jak se o své plavky starat, jsme však psali v jiném článku. Rozhodně jej tedy nepřehlédněte. ;-)Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě