Proč si triatlon oblíbí i vaše dítě? Rozhovor s trenérem Vladimírem Andršem

Triatlon je krásný sport a jsme rádi, že si v poslední době získává srdce více a více lidí. Jak je to s dětmi? Je triatlon vhodná sportovní aktivita také pro ně? Zvládne junior trénovat hned tři disciplíny a může se do kroužku zapojit i dívka? Na dvanáct nejčastějších dotazů nám odpovídá Vladimír Andrš, trenér oddílu TRISKI Horní Počernice, ve kterém vede k tomuto sportu i mnoho dětí a mládežníků.

Můžete nám krátce představit specifika triatlonu?

Triatlon je sport, ve kterém závodníci soutěží v plavání, jízdě na kole a běhu. Tyto tři disciplíny absolvují za sebou bez přestávky. Délky tratí jsou rozmanité, od krátkého sprint triatlonu, kdy se plave cca 700 m, na kole jede 20 km a běží 5 km, až po dlouhý triatlon tzv. Ironman, kde je plavání v délce cca 3,5 km, na kole se jede 180 km a nakonec běží maraton 42 km. Pro děti jsou ale vzdálenosti přizpůsobené jejich věku v délkách, které zvládnou i bez systematického tréninku.

Vedle klasického triatlonu existuje ještě aquatlon, který se skládá pouze z plavání a běhu a duatlon skládající se z běhu a cyklistiky. Terénní triatlon, kde se cyklistická část odehrává mimo silnice je pak vyhledáván zejména bikery, kteří zvládají rychlé adrenalinové jízdy na kole v terénu lépe než „nudné“ trasy po asfaltu. Triatlon je sport, kde si každý a v každém věku může najít ten svůj závod.

 

Od kolika let mohou rodiče své děti do triatlonu přihlásit?


Vhodný věk dítěte je okolo 9 let. Hodně ale záleží na samotném dítěti a jeho vyspělosti. V tomto věku mohou být mezi dětmi dost velké rozdíly ve schopnostech, takže nezřídka začínají bez problémů již v 8 letech. Základem ale vždy je, aby se dítě nebálo ponořit hlavu pod vodu, umělo uplavat aspoň 10m jakýmkoliv způsobem a umělo jezdit na kole.

 

Je to vhodný sport i pro dívky?

Tak jako většina sportů i tento je vhodný pro všechny děti, dívky i chlapce.

  

Nehrozí, že by to pro děti bylo příliš náročné? Přeci jen jsou to hned 3 disciplíny...

Plavání, běh i jízda na kole jsou celkem přirozené aktivity všech dětí, které mají rády pohyb. Z pohledu tréninkového zatížení jsou nároky obdobné jako při jiných sportech. Jednotlivé disciplíny se netrénují současně, ale jednotlivě podle tréninkových plánů. Po celý rok a zejména v zimě je to hlavně plavání v bazénu, na jaře běh a jakmile to počasí dovolí, je možné jezdit na kole. Samozřejmě ve vyšším věku v dorosteneckých a juniorských kategoriích a v případě, že je sportovec talentovaný a má vyšší cíle, je potřeba všechny tři disciplíny trénovat průběžně celý rok, ale to už je jiná kapitola.

 

Jaké vybavení bude dítě potřebovat? A musíme mu vše pořídit, nebo jsou některé pomůcky k zapůjčení od klubu?

Na začátku děti potřebují pouze běžné plavky, plavecké brýle a piškot, tj. plaveckou desku. Na závody v létě již děti musí mít buď jednodílné plavecké overaly, nebo dvojdílné plavky a to i chlapci. Oddíl nechává šít tyto plavky na zakázku. Některé speciální plavecké pomůcky mají oddíly vlastní a dětem je půjčují. Na jaře pak na cyklistiku v nižším věku postačí trekové kolo a přilbu a teprve až se ukáže, že triatlon dítě baví, je možné pořídit silniční kolo. Kola jsou dostupná ve specializovaných prodejnách, nebo i od odrostlejších závodníků. I pro tyto účely můžeme poradit na koho se obrátit a jaké kolo by bylo nejvhodnější. Samozřejmě abychom nezapomněli, jsou potřeba boty vhodné pro běhání.

 

Jak je to s finanční náročností. Na jaké největší položky se připravit?

Vzhledem k dost širokému cenovému rozpětí cen kol, ostatních sportovních potřeb a obuvi apod., je již na rodičích, kolik mohou do vybavení investovat. Například silniční kolo se dá pořídit za 14 ale také za 160 tisíc korun. Takže finanční náročnost se dá zvládnout. A poté jsou tu ještě poplaty pro oddíl, ty jsou individuální v každém klubu.

  

Zvládne dítě trénink a školu zároveň?

To velmi individuální. Skloubit pravidelné tréninky se školou je problém u každého sportu, pokud jej chcete dělat na nějaké úrovni. V tom se trénink triatlonu od ostatních sportů neliší. Naše zkušenost je, že pokud děti „propadnou“ sportu, který vyžaduje trpělivost, pravidelnost, vytrvalost a cílevědomost v přípravě, přenesou si tyto vlastnosti i do školy. Není výjimkou, že děti v oddílu studují víceletá gymnázia, střední školy a zpravidla pokračují úspěšně i na vysokých školách.

 

Jak vypadá klasické tréninkové schéma mladého triatlonisty?

Trénink triatlonu má svůj systém. Je to dáno především sezónností a vytrvaleckým charakterem sportu. Přes zimu je trénink zaměřen hlavně na technické zvládnutí plavání a běhu a na obecnou vytrvalost – posílení výdrže. Trénujeme celoročně 3 x týdně plavání a jednou týdně přes zimu zařazujeme všeobecnou sportovní přípravu, tj. technika běhu, běh, posilování, strečink. Na jaře pak začínáme běhat venku a pokud to počasí dovolí i jezdit na kolech. Obecná vytrvalost získaná plaveckým tréninkem je přenositelná i na ostatní sporty, takže při pravidelném tréninku přes zimu jsou děti na tréninky venku již připravené. S rostoucím věkem jsou tréninkové dávky a zatížení zvyšovány.

 

Trénuje se celoročně?

Tréninky jsou celoročně, 3 – 4 krát týdně. Pravidelnost a soustavnost je pro každý sport velmi důležitá. Zahájení ročního tréninkového cyklu bývá zpravidla v říjnu a končí před letními prázdninami. Do oddílu je možné za určitých podmínek vstoupit i kdykoliv v průběhu roku.

 

Mají děti v klubu dobrou partu?

Kamarádské vztahy jsou v kolektivu dětí vždy základem. Část dětí do oddílu chodí především proto, že tu mají kamarády. Dbáme na to, aby starší byli příkladem a aby mladší nebyly staršími nějak odstrkovány. V tréninkových skupinách nezáleží na věku, ale na výkonnosti, takže spolu bez problémů trénují mladší i starší.

  

 

Co mají děti na triatlonu nejradši?

U většiny dětí je asi vždy na prvním místě dobrá parta. Sport bývá na druhém místě vyjma cílevědomých jedinců, jejichž vzorem jsou slavní sportovci. Na triatlonu mají asi rády rozmanitost sportu, kdy trénink není monotónní a jednostranně zaměřen, ale stále se něco děje. Lákavé pro děti je i to, že i když jsou třeba v plavání pomalejší než kamarád, stále to neznamená, že ho nemohou porazit, protože mohou být v lepší v běhu nebo cyklistice. A naopak i nejlepší plavec si nemůže být jist vítězstvím, protože v běhu nedosahuje kvalit kamaráda, který běhá jak gepard.

 

Jak je to se závody, závodí děti často a jsou to hlavně víkendy?

Závody jsou pořádány hlavně o víkendech a po celé republice. Začátek bývá již brzo na jaře, kdy jsou pořádány spíše přípravné závody v aquatlonu, kde se soutěží v plavání v bazénu a běhu. Kdy je ještě chladno na plavání venku, se soutěží v duatlonech, tj. běh – kolo – běh. V červnu pak již začíná hlavní triatlonové období, které trvá až do poloviny září. Závody jsou rozděleny do neformálních skupin, od tzv. „pouťáků“, kde soutěží netrénovaní sportovci, kteří si to chtějí zkusit, až po závody v rámci Českého poháru s účastí reprezentantů. V průběhu sezóny je dobré navštěvovat oba typy závodů. Pouťáky pro „zvýšení sebevědomí“, protože tam již po půlročním tréninku mohou děti dosáhnout ve srovnání s netrénovanými jedinci úspěch. Pohárové závody jsou dobré pro to, aby děti i oddíl dosáhl na podporu od sportovního svazu a nezřídka je zde i možnost zařazení dětí do sportovních středisek, což má své výhody, jako je finanční podpora, možnost účasti na soustředěních, apod. Optimální počet závodů za rok a tedy víkendů věnovaných sportu je 8 – 12.

 

 

Kdyby to rodiče taky chytlo, může se zapojit do trénování se svým dítětem?

Zapojení rodičů dětí je možné. Pokud se rodič chce podílet na tréninku, může v první fázi pomáhat kvalifikovaným trenérům a po čase si udělat trenérský kurs. To rádi přivítáme. Samozřejmě za předpokladu, že se rodič bude věnovat celé skupině dětí, ne pouze vlastnímu.

Pokud by chtěli rodiče trénovat s dětmi, umožňujeme to v případě, že nemáme zcela naplněnou kapacitu. Trénování rodičů s dětmi má své klady i zápory. Pokud je dítě závislejší na rodiči nebo rodič dítě hlídá víc než je potřebné, je problém s jeho začleněním do kolektivu a má to vliv i na jeho výkon a zapojení do her. Naopak pokud děti s rodiči soutěží kdo bude lepší, je to pro obě strany přínosné. Při tréninku dospělých jsme schopni poradit jak zlepšit technické zvládnutí sportu, ale naší prioritou je trénink dětí a mládeže.

 

Když dětem nesednou kolektivní sporty, mohly by zkusit právě triatlon?

Většina našich dětí měla v kolektivním sportu nějaký problém. Buď se nedokázaly prosadit nebo jim závislost výsledku na ostatních nevyhovovala. Triatlon je individuální sport, kde každý musí trénovat a závodit za sebe. Na druhou stranu kolektiv triatlonistů je dost soudržný a spolupracuje. Je to individuální sport v partě stejně naladěných lidí.

 

Berete do oddílu i děti, které nemají vysoké závodní ambice?

Ne každý má talent stát se vrcholovým sportovcem. A my nechceme z každého dítěte vrcholového sportovce vychovat. Ale jsme sportovní oddíl, ne zájmový kroužek. Naším cílem je naučit je pohybové dovednosti, pravidelně sportovat a soutěžit mezi sebou. I to pak stačí, aby děti byly v kolektivu svých vrstevníků pohybově i výkonnostně nadprůměrní. Děti, které chodí nepravidelně nebo málo, rychle ztrácí kontakt s ostatními. Nestačí výkonnostně i když třeba začínali na stejné úrovni a nemají ani společné zážitky, takže ztrácí i osobní kontakt. To pak dítě od sportu spíše odradí.

Děkuji moc za Vaše zkušenosti a všem dětem a mládežníkům přeji mnoho zábavy při tri-trénincích! ;-)

Ančí ze Sportex party



Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě