Rozdíl mezi míčem na českou házenou a mezinárodní házenou!

Pojďme se blíž podívat na rozdíly mezi míčem na českou (národní) a mezinárodní házenou. Ačkoli mají sporty společný název, mnoho ostatního se liší. 

Jaký je rozdíl mezi míčem na mezinárodní házenou a národní házenou?

Jako hráčka, která hraje házenou v obou podobách, tedy mezinárodní i českou, mohu s klidem popsat herní vlastnosti i rozdíly obou míčů. Jelikož i pravidla co se týká hřiště, branek i pohybu jsou diametrálně odlišné, tak i míče jsou zcela jiné.

1)      Velikost

Česká házená má jeden míč pro všechny věkové kategorie. To znamená, že ženy, muži i děti či dorost hrají s míčem o obvodu 59 cm. Tato velikost je ještě pořád větší než u největší velikosti 3 u mezinárodní házené. Tam je to s velikostmi trochu složitější. Každá kategorie má svou vlastní velikost. Podívejte se do přehledu níže.

  Velikost míče

  Kategorie

  Věk

  Obvod

  Váha

  00

  Minižáci, nejmenší děti

3-6

41-43 cm

  V závislosti na     materiálu

  0

  Mladší žákyně, žáci, minižactvo

9-11

46-49 cm

  200-220 g

  1

  Junioři a starší žákyně

11-13

49-51 cm

  300-350 g

  2

  Ženy, dorostenky, starší žáci

Od 13

54-56 cm

  325-400 g

  3

  Muži, dorostenci

Od 15

57-59 cm

  425-475 g

 

Velikost míčů zleva: národní házená, velikost 3, 2, 1, 0  

                                                                                                                                                 2)      Provedení míče

Míče na českou házenou jsou vždy lepené, to znamená, že jednotlivé panely (kterých je vždy 18) jsou přilepené na kaučukovou vzdušnici. Není tam tedy použitý žádný steh, pouze lepidlo.

Kdežto u míčů na mezinárodní házenou se používají švy – takže panely, kterých má míč zpravidla 32, jsou sešité strojem nebo ručně. Co se týká ventilku, tak ten je u obou typů stejný. K nafouknutí vám stačí klasická jehla. Co se týká huštění těchto míčů, tak míče na českou házenou se hustí na tlak 30-32,5 kPa a míče na mezinárodní házenou na tlak vyšší.

Detail šitého míče Select Solera (vlevo) v porovnání s lepenými švy míče Gala 3022 (vpravo)

3)      Materiál míčů

V materiálech není zase až taková věda. Většinou se pro oba typy používá syntetická kůže s příměsí polyuretanu. Pravá kůže se již nepoužívá, respektive v české házené ji má pouze jeden míč. Materiály jsou dělané tak, aby byly odolné, zejména poté některé druhy míčů mají dokonce ještě „vzor“ na povrchu, aby míč neklouzal a dobře se držel.

Rozdílné druhy povrchových úprav házenkářských míčů

 

4)      Herní vlastnosti

Zde mohu mluvit pouze za ženy, ale věřím, že mi i někteří muži dají za pravdu. Míče na mezinárodní házenou jsou těžší a rychlejší. Manipulace s nimi je jednodušší, protože jsou menší a lépe se drží. K tomu pomáhá i fakt, že mezinárodní házenkáři používají na prsty vosky a lepidla a míč se tak dá velice dobře ovládnout. Manipulace je tedy určitě lepší. Na druhou stranu míče na národní házenou jsou lépe vidět, dobře se chytají a na omak jsou příjemné. I při větším přehuštění tolik nebolí do prstů.

Ačkoli oba sporty mají podobný název, jsou zcela odlišné a jediný společný znak je snad jen střelit branku z brankoviště :-)



Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě