Rozdíl mezi tréninkovými a závodními plavkami

Závodní plavky jsou často snem mnoha plavců. Čím si ale liší od těch tréninkových? Je to jenom cenovka nebo je zatím víc? Co když chci závodit a nemám závodní plavky, jsou na všech závodech vyžadovány? 

Jaké plavky jsou vhodné na trénink?

Základní výbavou každého plavce jsou plavky tréninkové. Dámské tréninkové plavky bývají z pravidla jednodílné, pánské jsou ve třech základních střizích (Jammers, Aquashort a Brief). U dívčích či chlapeckých jsou strihy stejné, jako u dospěláckých. Jsou to plavky, v kterých pravidelně vyrážíte do bazénu, neměli by nikde tlačit ani řezat, a právě díky tomu v nich vydržíte plavat i několik hodin.

Naopak plavky závodní moc pohodlné nejsou. Jsou specificky uzpůsobené závodu, jejich cílem je vytvořit co nejmenší odpor, a tak jste v nich často nasoukáni jako sardinka. Právě díky tomu jsou využívány pouze na závody. Vzhledem se pak liší převážně ty dámské a to nohavičkami.

Největší rozdíly

Kromě funkce se plavky liší i spoustou dalších věcí. Mezi nejviditelnější rozdíly určitě patří střih. Ten je u tréninkových plavek uzpůsoben hlavně pohodlí a pohybu, naopak u plavek závodních jde spíše o funkčnost v závodě. Dalším rozdílem je materiál. Tréninkové plavky jsou vyráběné z klasické plavkoviny určené k pravidelnému používání. Naopak závodní plavky jsou vytvářeny z karbonových vláken, aby byly co nejtenčí a prakticky nevsakovaly vodu. Posledním a však znatelným rozdílem je cena. Ta výrazně souvisí s materiálem, a to dělá závodní plavky o tolik dražší.

Kolikatery tréninkové plavky potřebuji?

Základem jsou jedny pohodlné a kvalitní plavky. Při správné péči dlouho vydrží, a tak vám bohatě postačí pri tréninku párkrát v týdnu. Pokud však v bazénu trávíte více času, je lepší mít alespoň dvoje. Plavky tak mají čas proschnout a o to déle vydrží.

Dají se tréninkové plavky využít na závod?

Tréninkové plavky jsou v závodu využívány běžně. Plavci se v nich před závodem rozplavávají (zahřívají) a někteří v nich i kvůli pohodlí závodí. Do určité úrovně pak nejsou ani závodní plavky vyžadovány, a tak například na dětských závodech málokoho uvidíte v závodních plavkách.

Kdy pořizovat závodní plavky?

Jak už bylo řečeno, závodní plavky jsou uzpůsobené závodům. To znamená, že ideální čas na pořízení závodních plavek je v momentě, kdy už nějakou dobu pravidelně závodíte. Na spoustě závodů však nejsou povinné, takže ze začátku s klidem můžete využívat tréninkové plavky.

A co mají oba druhy plavek společného?

Stejná je pro plavky údržba. Ani jedny nepatří do pračky, ty závodní už vůbec ne, bohatě je stačí propláchnout vodou a nechat v klidu uschnout.

Kdybyste si nebyli s výběrem vhodných plavek jisti, nebojte se na nás obrátit. Od toho tu jsme.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě