Když se mi do ledové vody nechce, jen se zhluboka nadechnu a jdu, říká naše nová ambasadorka Andrea Klementová.

Andy je nadějná zimní plavkyně z Třebíče. Studuje prvním rokem na vysoké škole v Brně na Masarykově univerzitě obor regenerace a výživa ve sportu. Kvůli škole musela přejít do Brněnského plaveckého klubu - PK Krokodýl Brno, kde je velmi spokojená. V rámci zimního plavání ale zůstala věrná svému domácímu klubu Ledních medvědů Třebíč, který také reprezentuje na soutěžích zimního plavání. Mezi její největší úspěchy patří účast na Mistrovství světa v letech 2022 a 2023. V Polsku v roce 2022 získala dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. V roce 2023 pak přidala ke své sbírce dalších pět stříbrných a dvě bronzové medaile, což ji řadí mezi špičkové zimní plavce.

Jak ses dostala k plavání?

Chodila jsem na ZŠ, která měla jako jedna z mála plavecký bazén. Moc mě to bavilo a učitelé tělocviku mi trošku naznačili, že bych mohla plavat trošku víc a jinde. Tak jsem zkusila plavecký oddíl v Třebíči. Plavání mě začalo moc bavit a jsem ráda, že to mi vydrželo až do teď.

Co tě vedlo k otužování a nakonec k zimnímu plavání?

K otužování mě vedl covid, kvůli kterému jsem nemohla do bazénu. Plavání mi moc chybělo a když jsem si představila, že bych mohla zase udělat ve vodě nějaké to tempo a ponořit se jinam než do vany, tak jsem neváhala. I přesto, že byl leden. Připojila jsem se ke Klubu ledních medvědů v Třebíči. Když se náš vedoucí z klubu dozvěděl, že plavu, okamžitě začal plánovat na které závody se vydám. Do té doby jsem ani netušila, že nějaké závody v zimním plavání jsou. Začala jsem pravidelně jezdit na všechny závody a najedou z toho bylo mistrovství světa, a i když covid už skončil, já s otužováním rozhodně ne.

Kdy ses úplně poprvé otužovala?

Úplně první otužování bylo právě v lednu, kdy jsem poprvé zavítala na trénink otužilců. Myslím, že rok 2020. Byl to zvláštní pocit, ale pak jsem z toho měla radost celý den, a proto to taky dělám až do teď.

Dá se na zimní plavání nějak trénovat?

To je pro mě asi nejtěžší, protože pro zimní plavání je důležité dát do kupy zimní i bazénové plavání, trénovat výkonnost v bazéně a otužilost venku. Mně se většinou po otužování špatně plave v bazéně, jsem dlouho ztuhlá a ten trénink není úplně stoprocentní a necítím se tak dobře. Proto je pro mě časově náročné a těžké tyto dva, za mě odlišné sporty zkombinovat.

Jak vlastně probíhají závody v zimním plavání?

Závody v zimním plavání bych asi trošku přirovnala k dálkovému plavání. Připomíná mi to hromadný start a otevřená voda. Hezčí je to v tom, že neplaveme třeba dvacet kilometrů, ale hrozivá je zase teplota vody. To si člověk nevybere. I když kilometr ve dvou stupních taky nic moc. Od října do dubna probíhají závody po celé ČR snad každý víkend, kde se sjíždí stovky zimních plavců.

Co je pro tebe na zimním plavání nejtežší?

Nejhorší je vždy vstup do vody. Je to hrozný ze sebe sundat mikinu, když mrzne a lézt ještě do vody kde plave led. Samotné plavání je potom chvíli docela příjemné, ale nevydrží to zas tak dlouho. Když plavu delší trať, což je většinou kilometr tak třeba po polovině závodu mi začnou tuhnout ruce, mrznout prsty a špatně se mi ve velikém mrazu nadechuje. Člověk je zkrátka úplně zmrzlý a ztuhlý, ale ten pocit, který mám na břehu je odměnou.

Co byl pro tebe zatím největší úspěch ve sportovní kariéře?

K mým největším úspěchům patří určitě účast na MS v roce 2022 a 2023. V roce 2022 jsem v Polsku získala dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili a v roce 2023 pět stříbrných a dvě bronzové. Mistrovství České republiky v roce 2022: 1. a 3. místo a v roce 2023: 2x 1. místo. K MS a MČR jsem si v roce 2023 připsala i přeplavbu Dalešické přehrady. Dle oficiálních pravidel ČSPS šlo o první dosud zaznamenanou přeplavbu. Pro přeplavbu Dalešické přehrady jsem se rozhodla velmi rychle, byla to pro mě veliká výzva. Takto pokročile v průběhu roku (říjen) se v našich podmínkách dálkové plavby už nekonají a nikdy nikdo tak pozdě srovnatelnou vzdálenost (cca 15 km) na území ČR neuplaval.

Když neplaveš ve studené vodě, jak trávíš svůj volný čas?

Když nejsem ve studené vodě tak jsem nejspíš v bazéně, ve škole nebo si někde užívám sníh.

Máš nějaký rituál, který ti pomáhá zvládnout studenou vodu?

Rituál žádný nemám, asi bych řekla spíš, že studená voda mi pomáhá zvládnout ostatní věci. Když to není závod tak je to pro mě odpočinek, lepší nálada a plno energie. Je to v hlavě. Když se mi do ledové vody nechce (což je téměř vždy), jen se zhluboka nadechnu a jdu.

Jaké jsou tvoje dlouhodobé plány ohledně kariéry v zimním plavání?

Určitě bych jak u bazénového, tak zimního plavání ráda zůstala co nejdéle, hlavně chci, aby mě to pořád bavilo. Jinak nějaké dlouhodobé plány nemám, za mě je lepší věci neplánovat. Všechno má svůj čas a přijde to kdy má.

Co tě čeká v roce 2024?

V roce 2024 mám v plánu hned na začátku února zúčastnit se ME v Rumunsku, v březnu se chystám na MS v Tallinu a mezi tím samozřejmě budou probíhat i závody v českém poháru na území ČR včetně MČR. Jinak v létě se nejspíš najdou další speciality, sama se moc těším. Ale to je ještě daleko.

Máš nějakou radu pro začínající otužilce?

Myslím si, že každý musí hlavně sám chtít. Nevím, co bych poradila, snad jen pro začátek se začít sprchovat studenou vodou. Sprchu studenou vodou doporučuje mnoho otužilců a já sama, když jsem si usmyslela jednoho dne, že se půjdu v lednu koupat, tak jsem si poměrně chladné sprchy dávala. Těžko říct, zda mi to pomohlo. Ale určitě bych všem doporučila, aby začali postupně a tělo si zvykalo. Ideální čas je klidně konec srpna/ začátek podzimu a chodit hlavně pravidelně. Ideálně 2x až 3x za týden. Je třeba dodržovat určitou dobu, kterou můžete ve studené vodě být, nic se nemá přehánět. S postupně chladnější vodou ubírat na době pobytu ve vodě. Každý podle svých možností.



Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě