Rozhovor s Tomášem Frantou ze Swimaholic party

Připravili jsme pro vás rozhovor s naším novým swimaholicem. Nahlédněte do života profesionálního plavce a nechte se třeba inspirovat. 

Swimaholic team

Přivítejte člena SWIMAHOLIC party Tomáše Frantu! Je to náš ambasador pro znak, a to právem, Tomáš je nominovaný na Plaveckou hvězdu 2018 a tohle jsou jeho další úspěchy: 

  • český rekord 50, 100 znak (oba bazény) a 200 znak (25m bazén)

  • semifinále ME 25 2017

  • finále MEJ 2016

  • semifinále MSJ 2015

  • semifinále Evropské hry

  • finále Evropský olympijský festival mládeže

No od koho jiného čerpat znakovou inspiraci? A teď už pár otázek pro Tomáše ;-)

Jak dlouho už se věnuješ plavání? Kdo tě k němu přivedl, proč jsi s ním začal? Jak často vlastně trénuješ? Zabírá ti plavání nejvíce volného času?

Už to bude nějaký pátek. Mamka se mnou chodila do kojeneckých kroužků už od 2 měsíců, takže by se dalo říct, že jsem se ve vodě narodil. Členem klubu Slávie Chomutov jsem se stal v roce 2002, takže tento rok bych označil jako začátek plaveckého života. Absolvuju týdně 2 ranní tréninky, 5 odpoledních a 3 tréninky suché přípravy. Posledních pár let, už pomalu přestávám chápat význam slova volný čas. Plavání sežere spoustu času a když se mi povede urvat si nějaký čas jen pro sebe, tak to považuji za svátek.

Máš ještě nějaké jiné koníčky, mimo plavání, je na to vůbec čas?

Mám rád i jiné sporty, jen na ně bohužel nemám čas. Rád jezdím na kole, na bruslích, nebo hraju volejbal. Bohužel času na tyto aktivity, je méně a méně.

Co tě na plavání nejvíce baví? Proč ho děláš? Co ti to přináší?

I když je to tvrdě individuální sport, tak kolektiv, se kterým trénujete je nedílnou součástí přípravy. Hecujete se navzájem jak při tréninku, tak na závodech. A to mě na tom asi baví nejvíc, že i když se plavání tváří jako individuální sport, tak vše okolo připomíná spíše kolektivní sport. Bude to znít asi blbě, ale u plavání zůstávám kvůli tomu, kam jsem to dotáhnul. Asi bych neplaval dál, když bych neviděl výsledky. Plavání je už součástí mého života a neumím si představit všední odpolední den bez vody.

Co tě na plavání nejvíce štve? Přemýšlel jsi někdy, že s plaváním skončíš?

Je to magořina… Člověk má během tréninku 90 % času hlavu pod vodou, je pouze sám se sebou a je to pořád jen od zdi ke zdi, kachličky, strop a praporky. Asi tak 2 roky zpátky, kdy jsem přemýšlel nad tím, že se na to vykašlu. „Plávání je žrout času a není to věc, kterou bych dělal do důchodu.“ Jsem si říkal a začala mě nahlodávat myšlenka, jestli by nebylo lepší se soustředit na školu a pak na práci… zkrátka jsem začal až moc přemýšlet do budoucna. Po této krizi jsem ale zase začal trénovat a na prvních závodech jsem neskutečně vystřelil, splnil jsem limity na mistrovství Evropy a opět mi to plavání dávalo smysl.

zdroj: Instagram Tomáše Franty https://www.instagram.com/tomas_franta/?hl=cs

Máš nějaký rituál nebo talisman?

Jsem ujetý na rituálech, talismanech a také jsem neskutečně pověrčivý. Když se to stáhne pouze na závody, tak mám s sebou ručník, se kterým chodím na starty už dobrých 5 let, dále to jsou trochu extravagantní ponožky a co se týče věcí přímo na startovní plošině, tak se před startem vždy vytáhnu do streamlinu a zakloním se jako při znakovém startu, poté se kouknu směrem k trenérům a překřížím ruce do písmene „X“. Talismanů mám také spoustu, protože když mi někdo dá nějakou maličkost se slovy, že je to pro štěstí, tak si to prostě s sebou vezmu. Mám speciální kapsu v závodním batohu, kde tyto talismany mám a obavám se, že se mi jich tam už moc nevejde.

Jaké máš v nejbližší době plány a cíle?

Začátkem července už odlétáme s reprezentací na přípravné a aklimatizační soustředění do Japonska, kde budeme 2 týdny a následně se přesouváme do Koreje kde se koná mistrovství světa. Jedu tam s ambicemi zlepšit svá osobní maxima. Bližší cíle se bojím říkat nahlas, abych se nezakřiknul.

Co bys vzkázal mladým plavcům, kteří jsou na začátku své kariéry?

Plavání je neskutečná dřina, jak po fyzické, tak po psychické stránce… ALE STOJÍ TO ZA TO! Bude to bolet, bude vás to štvát, nebudete chtít v tomhle sportu dál pokračovat, ale v momentě, kdy se dostaví výsledky pochopíte, že to celé má nějaký smysl a když budete dřít a nebudete se flákat, tak se to promítne ve výsledcích. Když dohmátnete první v osobáku, tak to je tak krásný pocit, že ho budete chtít opakovat každé závody, a to je ta motivace, která vás udrží u toho sportu.

Proč ses rozhodl stát se naším Swimaholicem? Jak se pozná ten správný swimaholic?

Nápad Swimaholic se mi v první chvíli okamžitě zalíbil a myslím si, že ze společných věcí, co máme v plánu budu nadšený nejen já, ale i ostatní Swimaholici. Je to má první velká spolupráce a mám radost, že jsem byl pro tento projekt osloven. Správný Swimaholic má věcně mokré vlasy, takové ty varhánky na prstech a co je nejdůležitější poznávací znamení... je cítit chlórem.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě