Stručná historie Speeda

Píše se rok 1888, světlo světa spatřuje nový magazín National Geographic, v Brazílii se ruší otroctví, vzniká firma Kodak a světoznámá společnost IBM. U nás se otevírá Nové německé divadlo, které dnes známe jako Státní operu Praha, František Křižík na pražském Žižkově staví elektrárnu a Svatopluk Čech vydává pokračování své knihy o panu Broučkovi. A právě do tohoto roku se ve Skotsku rodí muž jménem Alexander MacRae.

Štěstí mladého Alexandera

O 22 let později se mladý Alexander rozhodne hledat své životní štěstí v Austrálii, které o 4 roky později, tedy v roce 1914, opravdu nachází, když zakládá společnost MacRae and Company Hosiery. Ta se zpočátku zaměřuje na výrobu spodního prádla pod značkou Fortitude a během první světové války zásobuje vojáky australské armády ponožkami, což je pro firmu velmi významným byznysem.

Velký úspěch pro tuto firmu znamená především rok 1927, kdy se Alexander MacRae rozhodne investovat vysokou sumu peněz do výroby plavek. Z tohoto kroku vzešel výsledný produkt – plavky jménem Racer-Back. Ty se pyšnily kontroverzním, ovšem revolučním střihem odhalujícím ramena a horní část zad, což poskytovalo plavcům vyšší svobodu pohybu ve vodě. Díky tomu se tyto plavky staly velkým hitem závodních plavců.

 

Rodí se Speedo

Nový název firmy na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 1928 byla uvnitř společnosti vyhlášena soutěž o nejlepší slogan, jejímž vítězem se stal Jim Parson se svým claimem: “Speed on in your Speedos.” O další rok později plavec Arne Borg vítězí v plavkách Speedo a dokonce v nich prolomil tehdejší světový rekord. Celosvětovou uznávanost si pak tato firma se zbrusu novým názvem vysloužila díky sponzorování takových událostí, jako byly olympijské hry v roce 1932 a 1936.

V roce 1932 na sebe plavky Speedo oblékla šestnáctiletá závodní plavkyně Claire Dennis, jíž plavky Speedo zajistily vítězství. I přes toto vítězství si však Claire vysloužila kritiku kvůli svým plavkám, které údajně odhalují až moc ramen. Ani letní olympjské hry v Berlíně o 4 roky později pro Speedo nebyly žádnou procházkou, neboť i zde se firma postarala o vzbuzení mnoha kontroverzí. Ty způsobil nový střih plavek, pro který se dnes vžil název Trunks. Kontroverzi vzbuzovaly plavky především proto, že šlo vůbec o první plavky, jež nezahalovaly mužskou hruď.

    

O dva roky později zakladatel firmy, Alexander MacRae, umírá ve věku 50 let.

Poválečné období

Během druhé světové války Speedo opět zaměřilo své úsilí na pomoc vojákům a teprve po válce si firma zase užívala zvýšenou poptávku po plavkách, tehdy zejména po bikinách vynalezených v roce 1946 dvojicí Francouzů, Louisem Réardem a návrhář Jacquesem Heimem.

V roce 1956 se konaly olympijské hry v Melbourne. I ty pro Speedo představovaly průlom. Nejenže firma sponzorovala australský plavecký tým, který si z her odnesl osm zlatých medailí, ale představila zde také nový střih plavek známý pod názvem Brief. Speedo ale v inovacích nezahálelo a o rok pozděli přišlo s plavkami, které byly vyrobeny z nového materiálu, nylonu.

Rok 1959  se nese ve znamení expanze firmy, která exportuje své zboží i do Spojených států a buduje novou mezinárodní divizi pro sledování trhu na Novém Zélandu, v Japonsku a jižní Africe.

Speedo potvrzuje své prvenství

Šedesátá léta pro Speedo znamenají potvrzení prvenství ve výrobě závodních plavek, protože 27 z 29 závodníků, kteří na olympijských hrách v Mexiku roku 1968 získali zlatou medaili, závodili v plavkách Speedo.

  

V letech sedmdesátých Speedo přichází s dalšími inovacemi. Nepoužívá při výrobě plavek pouze nylon, ale přidává k němu také elastan. To Speedu dokořán otevřelo dveře k produkci nových stylů plaveckého a sportovního oblečení. O tom, jak moc inovativní krok to byl, se můžeme přesvědčit i dnes, neboť kombinaci nylonu a elastanu Speedo u mnoha svých výrobků stále používá.

Možná to není třeba ani zmiňovat, protože pozorný čtenář jistě odtuší, jak to s plavkami Speedo dopadlo v 1972 na olympijských hrách v Mnichově. Celkem 21 z 22 světových rekordů bylo prolomeno plavci, kteří na sobě měli plavky Speedo.

90. léta a dál

A už se pomalu, ale jistě dostáváme do současnosti. V roce 1992 firma představila závodní plavky S2000 Suit, které snižovaly odpor vody při plavání až o 15 % a není s podivem, že 53 % medailistů na olympijských hrách v Barceloně závodilo právě v tomto modelu.

V roce 1994 spatřuje světlo světa první chlóruodolná tkanina Endurance. O šest let později na hrách v Sydney Speedo debutuje s novými plavkami FASTSKIN, díky nimž je prolomeno 13 světových rekordů.

  

Rok 2008 znamenalo pro Speedo 80. narozeniny, které firma oslavila vypuštěním závodních plavek LZR Racer. Ty se tehdy staly technicky nejpokročilejšími plavkami pro závodníky a plaval v nich i samotný Michael Phelps, který v nich vyhrál 8 zlatých medailí na hrách v Pekingu.

  

Rok 2010 se stalv oblasti plavek významný především pro ženy, které si zamilovaly plavky Speedo, ale zároveň se necítily v plavkách tak sebejistě, jak by chtěly. Speedo totiž vstoupilo na trh s tvarujícími a zeštíhlujícími plavkami Speedo Sculpture Shapeline.

Tím to samozřejmě pro Speedo ani zdaleka nekončí, protože tato společnost neustále vyvíjí nové technologie, které pomáhají nejen závodním plavcům, ale i těm rekreačním. Jejich produkty, a to nejen plavky, ale i ostatní plavecké potřeby, se pyšní bezkonkurenční kvalitou zpracování, skvělým vzhledem a také pohodlím, což je přesně to, co zákaznící od plavek očekávají. A právě zákazníci leží Speedu na srdci.



Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě