Trenérka Kateřina Chramostová - akvabely

Synchronizované plavání je známé spíše pod pojmem akvabely a jedná se o kombinaci plavání, gymnastiky a tance. Výsledkem je umělecké dílo v bazénu, které v sobě skrývá nejen ladnost, ale také dřinu a náročné tréninky. Abychom vám tento sport představili, zúčastnili jsme se ranního tréninku týmu SK Neptun Praha a popovídali si s trenérkou Kateřinou :-)


 

Hlavní informace:

Celé jméno Kateřina Chramostová
Kontakty

 katerina.chrami@gmail.com

 www.skneptun.cz

 facebook.com/skneptunpraha

Telefon 773 647 728
Kde učím? Bazén Hloubětín
Kdy učím? tréninky v po, st, čt, pá, so
Koho učím? děti od 6 let, mládež

 

Pár otázek pro Kateřinu: 

Vstávání na sedmou je docela fuška, jak často máte vlastně tréninky?

Starší žákyně, tedy holky ve věku 13–15 let, mají tréninky v pondělí, ve středu, v pátek, dva v sobotu (ráno a večer) a k tomu ve čtvrtek ráno před školou. Mladší holčičky začínají s jedním tréninkem týdně.

Jak takové tréninky probíhají?

Vždycky začínáme zahřátím a rozcvičením, ve vodě zhruba půl hodiny plaveme a další hodinu a půl se věnujeme nácviku správné techniky, poloh, povinných figur a sestav. Trénink trvá průměrně 2–4 hodiny, k plavání pak přidáváme i tréninky na suchu. Ty obsahují jak běh a kondiční přípravu, tak posilování, flexibilitu, akrobacii nebo baletní průpravu.

Holky tedy musí umět dobře plavat?

Samozřejmě, je to základ fyzičky. Plavání zabere značnou část tréninku, trénink ve čtvrtek ráno je dokonce čistě plavecký. Když holky s tímto sportem začínají, tak ze začátku vlastně jenom plavou, protože to musí umět perfektně k tomu, aby se mohly posunout dál. Někdo pak bývá i smutný, že hned neděláme ty krásné věci, které znají lidé z televize :-)

 

 

A v jakém věku tak začínají?

Do přípravky nabíráme holčičky od 6 let. To je věk, kdy už se o sebe umí postarat a zároveň se velmi rychle učí. Výhodou je, že jsou holky v tomto věku malé a lehké, všechno jim jde tedy snadněji.


Kolik je akvabel v jednom týmu?

V týmu pro sestavu je vždy 8 závodnic plus 2 náhradnice. Z tohoto základu se pak vybírají ty nejlepší pro dua a sóla.


Jak probíhají závody, je více disciplín?

Mladší holčičky závodí pouze v týmové sestavě, ty starší mají i sólo a duo. Kromě sestavy soutěží pak každá závodnice sama za sebe v povinných figurách. Ty jsou dvě závazné a dvě losované. Je také předepsané, že závodnice musí mít černé plavky a bílou čepici, a na rozdíl od sestavy může mít brýle. Body, které získá každá samostatně, se pak započítávají do celkového hodnocení týmu.


Nakousla jsi otázku hodnocení. Jak se tedy akvabely hodnotí?

Volná sestava nemá kromě časového limitu žádná pravidla. Získávají se pak tři sady známek. První je za provedení, tedy techniku pohybů. Hodnotí se například, jestli z vody kouká taková část nohy, jaká má, ale i synchronizace holek navzájem a s hudbou. Druhá známka je za umělecký dojem, kde se hodnotí nejen choreografie, ale také třeba výrazy závodnic. Učíme proto holky, že se mají usmívat, ale i mračit - záleží na hudbě :-) Poslední známka je za obtížnost, kdy se sleduje, jaké sestava obsahovala prvky. Během sestavy by měl tým obeplout celý bazén a nikdo se nesmí dotknout kraje ani dna.

 

 

Sestavy se provádí s hudebním doprovodem, holky tedy musí mít nějaký cit pro rytmus že? A slyší hudbu pod vodou?

Určitě by měly rytmus slyšet. Když ne, musí se naučit kopírovat pohyby od ostatních. Všechny sestavy máme napočítané na 8 dob a máme tréninky v tělocvičně, kde se nacvičuje jen choreografie. Při tréninku pak pouštíme holkám nahrávky, do kterých je přímo namluvené naše počítání. Aby slyšely hudbu pod vodou, používáme podvodní reproduktor. Problém je, když vypadne zrovna při závodech, ale i takovou krizovku by měly umět zvládnout.


Co je podle tebe na tomto sportu nejtěžší?

Nejtěžší je podle mě zkoordinovat všechno dohromady :-) Všechny pohyby nad vodou by měly vypadat hezky a ladit s pohyby pod vodou, zároveň holky musí cítit osu těla a mít ruce tam, kde mají být. Plus je potřeba to mít současně všechno dobře srovnané v hlavě a v neposlední řadě vydržet, i když je to někdy náročné jak psychicky, tak fyzicky.

Zajímalo by mě, jak je to s tou výdrží? Jak dlouho třeba musí holky vydržet pod vodou bez dýchání?

My to nepočítáme na vteřiny, ale na metry. Je totiž úplně něco jiného, když člověk zadrží dech doma ve vaně než když se u toho pohybuje s vysokou tepovkou. Naše holky uplavou na jeden nádech 50 metrů, což je třeba délka bazénu v Podolí. To jim trvá kolem minuty. Kdyby měly zadržet dech s hlavou strčenou v lavoru, bylo by to tak o půl až minutu víc. Na vrcholných soutěžích, jako je třeba olympiáda, trvají úseky pod vodou kolem 20 vteřin.

Zní to jako fuška, opravdu to všechny zvládají?

Jojo, chce to jen trénink :-) Navíc každá členka musí pravidelně chodit k našemu sportovnímu lékaři, kde projde různými testy. Při jednom z nich dostane právě skřipec na nos a zkouší, jak dlouho vydrží pod vodou. Tyhle testy jsou nutností pro to, aby mohla závodit.

Samozřejmě se musím zeptat, jak je to s plavkami a celkovou vizáží závodnic?

Plavky si necháváme šít a samy si je navrhujeme. Důležité je, aby byly barevné, aby holky byly ve vodě vidět. Většinou si je pak samy pošíváme flitry. Jinak plavky musí být jednodílné a zakrývat intimní místa a pupík. Zároveň nesmí být vidět tetování, která, pokud je nezakryjí plavky, přelepujeme tělovou lepenkou. A taky nejsou povolené šperky a plavecké brýle. Aby holkám napadaly vlasy do očí, dáváme jim na ně obyčejnou želatinu na vaječnou tlačenku. Ve vodě se nerozpustí a krásně drží. Jen si holky ještě další týden vybírají želé z vlasů :-)

 

 

Tuhle otázku asi slýcháš často - jak je to s mužskou kategorií? :-)

No moc chlapů v tomhle sportu není :-) V České republice působí Krasoplavci, kteří to dělají spíše z recese, ale mají skvělý ohlas. My kluky určitě bereme. V Česku už máme pár mladších odvážných, kteří jsou navíc moc šikovní. A navíc - kdo by nechtěl mít kolem sebe samé holky?


Otázka na závěr. Ty jsi sama dlouho závodila a teď věnuješ trénování spoustu času. Jaké jsou reakce lidí, když se jim zmíníš o svém koníčku?

Dnes už je to lepší než dřív, kdy si každý myslel, že se jedná o jednoduché tancování ve vodě. Dnes už ten sport lidé znají trochu více a zajímají se o to, co všechno obnáší. Když jim to vylíčím, tak uznávají, že to rozhodně není žádná sranda. A navíc je vždycky překvapí, když řeknu, že to všechno děláme zadarmo :-).

 

Katko, děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu úspěchů!

 

Ája ze Sportex party

 

Photocredit: (c) Petr Tůma 

 

 

 


Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě