Vše o volejbalových chráničích
Jaký tip chráničů? Jak silné? Za jakou cenu? Je pravidlem, že čím více si zaplatíte, tím větší bude ochrana, komfort či trvanlivost. V tomto článku se vám pokusíme téma na volejbalové chrániče lépe přiblížit a vysvětlit jednotlivé rozdíly.
Především na ochranu kolen. Dají se i pojmout několika způsoby, hráči co používají podkolenky si je pod chrániče mohou schovat, aby drželi a neklouzali dolů. Chrání kolena před nárazy i spáleninami a atd..
Nošení volejbalových nákolenek je především také komfort a zvyk. Z vlastních zkušeností při testech volejbalových chráničů jsou volejbalové chrániče velmi návykové, jakmile si na ně zvyknete, už pak bez nich nechcete hrát. Mít pocit, že se můžete jakkoliv válet po zemi aniž by jste se zranili či spálili je návykový. Samozřejmě se najdou volejbalisté co hrají bez chráničů a nejsou na ně zvyklí a zvyklí nikdy nebudou, jedná se zkrátka o zvyk.
Speciální vnější vrstvy pro delší trvanlivost. U chráničů Rucanor Set Up je to například zesílená karbonová vrstva. Chrániče se tak rychle nepropálí a déle vydrží.
Zlepšená ventilace a odvod tepla. Vynikajícím příkladem jsou chrániče Mizuno VS1. Tyto nákolenky mají technologii InterCool což jsou malé ventilační dírky uvnitř ochranného polštáře, které mají za následek kvalitní odvod potu a perfektní větratelnost. Koleno se tak nepotí a chrániče perfetně drží na svém místě.
Speciální boční ochrana. Častá poptávka je po chráničích, které mají zesílenou boční ochranu. Vyskytují se chrániče, které jsou speciálně tvarované na každé koleno zvlášt a mají tak zesílenou vnitřní část kolene.
Chrániče se zadním otevřeným kolenem, které zlepšují pohyblivost v chráničích a lépe větrají.
Kvalitnější vnitřní materiály typu VS1 a jiné, co jsou odolnější a trvanlivější oproti klasickým molitanovým materiálům. Lépe přilnou ke koleni, rychle se neotlačí jako běžný molitan a vydrží déle pružné.
Chrániče jsou elastické, přizpůsobivé a aby dobře seděli nesmí být příliš volné ani těsné. Často až při hře zjistíte, že chrániče škrtí či naopak kloužou dolů. Většina chráničů se nabízí v běžných velikostech S, M, L, XL nebo označením Junior/Senior.
U námi prodávaných chráničů uvádíme vždy velikostní tabulku na obvod kolene, které si změříte klasickým krejčovským metrem ve stoje.
První nasazení nemusí být vždy nejideálnější. Chrániče mohou být po vybalení z obalu různě deformované a potřebují čas ke správnému přizpůsobení se kolenu. Zejména u levnějších chráničů, které jsou z tvrdých a málo přizpůsobivých materiálů. Je potřeba v nich i déle hrát, aby tzv. změkly a přilnuly ke kolenu.
Velikostně musí být příjemné, nesmí být pocit stísněnosti ani volnosti. Chrániče, které se vyzkouší poprvé a zdají se lehce těsné, se při samotné hře po delší době mohou ukázat jako velmi těsné. Je to dáno vyššímu rozproudění krve při aktvitě. Chrániče po čase lehce povolí, ale nedoporučujeme se na to spoléhat.
O volejbalové chrániče není potřeba nijak zvláště pečovat. Po použití přetočte chrániče naruby a nechte vyschnout o potu. V případě praní doporučujeme prát na max. 40 stupňů.