Zprávy z mistrovství v Glasgow

Od 3. do 9. srpna na mistrovství Evropy v Glasgow probíhají plavecké závody a pro ty z vás, kteří dění ve Skotsku soustavně nesledují, přinášíme zprávy o tom, jak si naši plavci vedou.

Takže, shrnuto a podtrženo, 3. srpna ve finále závodu na 400 metrů volně skončil šestý Jan Micka. Zlato však připadlo Ukrajinci Mychajlu Romančukovi. Micka se ale prosadil i do finále na 1500 metrů, kde obsadil osmé místo.

Nový plavecký objev, rodilá Američanka s čerstvým českým občanstvím, bohužel nezvládla semifinále kraulařské padesátky, za postupovým časem zaostala o 18 setin a obsadila dvanáctou příčku.

Nemálo vtípků a kritiky padlo na adresu Barbory Závadové, které se podařilo v páteční rozplavbě ztratit čepičku. V polohové čtyřstovce se tak Závadová umístila dvanáctá, a účast ve finále si tím pádem nevybojovala. Co se motýlové dvoustovky týče, to už opět byla v plné síle, takže postup do semifinále byl zřejmý. Finále jí sice uteklo, umístila se jedenáctá, ale zaplavala český rekord 2:11.65.

Jan Šefl byl vůbec rád, že se na mistrovství dostal, neboť se v jeho těle nalezly minulý rok stopy kokainu. Přesto se však Šefl tomuto nálezu bránil a nakonec za něj nebyl potrestán.  V současné době jej čekají starty na tratích 50 a 100 metrů motýlek.

Po nevydařené padesátce vylepšil Tomáš Franta na 100 metrů znak svůj český rekord o 23 setin sekundy a jako jedenáctý v neděli postoupil do semifinále. Do finále se však nevypracoval.

A s rekordy ještě ani zdaleka nejsme u konce. Simona Baumrtová si zaplavala padesátku  v čase 27.78, čímž posunula českou hranci na 50 metrech o 18 setin. Ve večerním semifinále za tímto rekordem zaostala jen o 13 setin sekundy. V nedělním finále se Baumrtová umístila sedmá s časem 28.38. Ze zlata se tak radovala domácí Britka Georgia Davies.

Simona však závodila i na dvounásobné trati, kde se kvalifikovala desátým místem do semifinále, k finále se však bohužel neproplavala.

V Glasgow se daří posouvat nejen osobní a národní maxima, v sobotu zaplaval britský prsař Adam Peaty na stovce dokonce světový rekord.

Dnes se ještě v semifinále můžeme těšit na Aniku Apostalonovou, Barboru Závadovou i Kristýnu Horskou. Anika Apostalonová postoupila desátým časem z rozplaveb na 100 metrů volný způsob, Barbora Závadová a Kristýna Horská uspěly v polohovém závodu na 200 metrů. Ukáže se opět i Jan Micka, který si vybojoval třetí finálovou účast v závodu na 800 metrů volný způsob.