7 pravidel zdravého otužování

Už je to tady! Venku začíná být zima a to znamená jediné. Otužilecká sezóna je tady! Plavete rádi venku a chcete se začít otužovat? Na tom není nic špatného, naopak. Otužování je zdravé, ale je potřeba vědět, jak na to správně, abyste si spíš neuškodili. Zajímá vás, jak na to? My pro vás máme pár dobrých tipů.

Otužování

V první řadě bychom si měli říci, že obecně je otužování dobré. Jak pro fyzické, tak i psychické zdraví. Přibývá plavců, kteří preferují plavání na volné vodě nejen v létě, ale i na podzim a v zimě. Chcete se k nim také přidat?

Otužováním můžete předejít nemocem z nachlazení, vysokému tlaku i alergiím. Stáváte se i psychicky více odolní vůči stresu nebo jiným poruchám. Otužování je vhodné pro každého člověka, jen děti a starší lidé by se měli otužovat mírněji. Optimální pro zdravý život je začít s otužováním v dětství a provozovat ho celoživotně. Začněte postupně, v ideálním případě, každý den nebo alespoň pravidelně. Po třech týdnech se projeví první pozitivní účinky, takže nezoufejte a vydržte.

Otužilci ve voděNezapomeňte, že když přerušíte proces otužování, tak po pár týdnech dojde ke snížení otužilosti a pokud přestanete na delší dobu, tak budete muset potom začít skoro od začátku. Začít můžete postupným omýváním, například mokrým ručníkem nebo žínkou 3-5 minut. Až si zvyknete na omývání, tak můžete přejít k polévání nebo sprchování vodou asi 2 minuty. Postupně si přidávejte a zvyšujte intenzitu i dobu otužování.

Pokud máte u sprchy nastavitelnou baterii na teplotu vody, tak ji můžete krásně regulovat a postupně snižovat. Začínejte od nohou směrem nahoru, hlavu prozatím vynechte. Další fazí už je plavání ve studené vodě, tady doba trvání záleží na teplotě vody, vzduchu a úrovni otužilosti. Důležitý je pohyb ve vodě, nikoliv napuštěná vana studenou vodou. Tělo totiž bez pohybu snadno prochladne a účinek by pak byl opačný a zdraví nebezpečný.

Jaká tedy platí pravidla, kterých se držet?

Postupnost - S otužováním je nejlepší začít už na konci léta. Pokud začínáte až v zimě, doporučujeme začít s otužováním ve sprše a až po nějaké době se vydat ven do zamrzlého rybníka.

Pravidelnost - Otužování byste měli provádět nejlépe každý den a to například studenou sprchu ráno nebo před spaním. Jakmile vám pravidelnost přeruší nemoc nebo dovolená, pak po delší pauze začínáte opět od začátku.

Ohled na věk - Otužování je bráno jako zdravé, ale měli byste k sobě mít zodpovědný přístup a brát ohled na svůj věk. 

Bezpečnost - Dbejte na svou bezpečnost a hranice. 

Zdravotní stav - S otužováním začinejte jen ve chvíli, kdy se cítíte zdraví a v úplné pohodě.

Dlouhodobé provozování - Otužování je běh na dlouhou trať a rozhodně to není záležitost na týden. 

Zodpovědný přístup - Pokud se rozhodnete pro otužování, je potřeba mít respekt k sobě samému a dbát na svou bezpečnost.

Otužilecké tipy

Když chodíte plavat ven za každého počasí, tak si nezapomeňte chránit hlavu kvalitní neoprenovou čepicí, která udrží vaší hlavu v teple. Na otevřenou vodu se hodí i plavecká bójka, která slouží nejen jako váš osobní maják, ale můžete si do ní vložit i své osobní věci a v případě nějaké slabosti ve vodě se můžete i bójky přidržet.  Také potřebujete dobře vidět a mít rozhled, k tomu potřebujete plavecké brýle, ideálně na triatlon, které vám umožní krásně vidět do všech směrů.

Jestli to berete s plaváním za každého počasí vážně, tak se vám budou hodit i další věci, které vám zpříjemní pobyt po vystoupení z vody. Zvolte plaveckou parku nebo plavecký župan, ať neprochladnete. Ručník na rychlé osušení a klidně i nějaké boty do vody nebo pantofle, ať si nemusíte máčet svoje boty. A důležité upozornění na závěr: nikdy po koupání ve studené vodě nevstupujte do horké sprchy, hrozí vám totiž selhání oběhového systému. Pokud si nejste jistí svým zdravotním stavem, tak otužování konzultujte s vaším lékařem.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě