Jak se připravit na první triatlonové závody

Sezóna se blíží a za chvili to vypukne! Ptáte se co? No přeci triatlonové závody! Připravili jsme si pro vás pár tipů na co nezapomenout během plavecké přípravy a mnoho dalších rad.
Ať už se chystáte na své první závody v triatlonu v životě, či jen první závody v nové sezóně, rozhodně nebuďte nervózní. Pro všechny závodníky je to po zimní pauze poprvé a všichni mají stejné podmínky. Pokud se s triatlonem teprve seznamujete, máme pro vás pár tipů jak začít. Konec konců hlavní je si závod užít, samozřejmě je ale dobré mít nějaké ambice a cíle, se kterými na závod přijdete. 
 

Ale teď už k věci!

První disciplínou je plavání. Plavání je pro většinu účastníku nejtěžší, tedy pokud nejste původem plavec/plavkyně a nemáte za svůj život naplaváno několik stovek kilometrů. Důležité je ale nepropadat panice. Ať už zvolíte jakýkoliv plavecký styl, je vždy dobré se ho držet. Například pokud jste začátečník není vůbec od věci prvních pár závodů plavat prsa, pokud se v kraulu zatím necítíte natolik komfortně. Už takhle budete mít tepovku na startu v astronomických hodnotách, a tak je lepší jít na jistotu, než se snažit o působivý vzhled a styl ale výsledek by se míjel s účelem. 
Před závody byste se vždy měli informovat na webu pořadatele o jaké plavání se bude jednat. Zda se bude plavat v bazénu či na otevřené vodě, popřípadě jestli se bude plavat v okruzích s výlezem z vody či bez. Rovněž je důležité se informovat o povolení plavání v neoprenu, ale pokud neopren zatím nemáte nevěšte hlavu. 
 

V neoprenu nebo bez...

Kouzlo plavání v neoprenu se projeví teprve v době, pokud zvládnete plavat celý závod kraulem. Plavat prsa “v gumě” jak se slangově mezi triatlonisty říká, se totiž opravdu nedá. Skutečně, to prostě nejde. 
Neopren vás příjemně nadnáší a díky němu budete ve vodě o dost rychlejší. Pokud ale bude neúprosné horko, pečlivě bych použití neoprenu zvážila, jelikož zavařit se během prvních pár set metrů není vůbec nic složitého a celkový efekt je pak spíše záporný. Navíc při použití neoprenu nesmíte zapomenout i na čas, který vám zabere se do černého gumového obleku nacpat a pospíchat se rozhodně nevyplatí, protože stačí malé necitlivé zatnutí nehtu a neoprén je protržený raz dva. Zkrátka pro začátečníky je to spíše zbytečná starost na víc než prostředek k lepšímu výsledku. 
 
 

Plavání v bazénu vs. na otevřené vodě

Velkým rozdílem je ale plavání na otevřené vodě a v bazénu. Byť se na první pohled může zdát, že plavání jako plavání, tak tomu tak vůbec není. Aneb když dva dělají totéž není totéž. Plavání na otevřené vodě je potřeba natrénovat. Musíte si zvyknout, že pod sebe nevidíte a že nemáte vymezenou plaveckou dráhu. Ono totiž plavat rovně se nám zdá jako automatická záležitost, pokud plaveme v bazénu, ale myslím, že mi dáte zapravdu po prvních pár set metrech plavání venku, že to zase až tak automatické není. 
 
 

Pár tipů na závěr

- pokud to jde domluvte se s rodinou, kamarádem, trenérem ať na závody jede s vámi, jedna věc je se na závod dopravit a podat skvělý výkon a druhá se bezpečně vrátit domů 
- při plavání na otevřené vodě se vždy domluvte s někým ať o vás ví, v ideálním případě ať jde s vámi. Nemusí plavat, ale je vždy dobré, aby vás někdo jistil alespoň ze břehu, nikdy totiž nevíte, co se ve vodě může stát.
- buďte vidět, doporučuji plaveckou bójku např. Swim Secure Dry Bag, která může posloužit i jako pytlíček na osobní věci 
- natrénujte si i depo, aneb čtvrtou disciplínu triatlonu – může se zdát, že slézt z kola a obout se do běžeckých bot není nic komplikovaného, ale pokud se vám u toho klepou nohy a do očí vám teče pot až tak jednoduché to také není 
- před závodem nejezte/nepijte nic co nemáte vyzkoušeného, rozhodně není dobrý nápad si v pátek dát k večeři hamburger, pokud víte, že start je v sobotu v 11 hodin dopoledne zároveň ale nehladovět. Během závodu vydáte neskutečné množství energie a tělo musí mít možnost tuto energii od někud brát 
- hlavně si závod užijte a dokončete ve zdraví


Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě