Jak začít s triatlonem?

Před tím, než se pustíme do odpovídání na otázku uvedenou v nadpise, možná by někteří rádi věděli, co to triatlon vůbec je? Triatlon je fyzicky i psychicky velmi náročný vytrvalostní sport, který zahrnuje celkem tři disciplíny, a to plavání, jízdu na kole a běh. Ty je nutné absolvovat ve stanoveném pořadí v těsném sledu za sebou.  

Česko – kolébka evropského triatlonu

Počátky triatlonu ve světě jsou poněkud zahaleny mlhou. Někteří datují počátek triatlonu do dvacátých let minulého století a za jeho kolébku považují Francii. Jiné zdroje uvádějí jako počátek tohoto sportu 70. léta 20. století, kdy se v San Diegu konala akce s názvem Mission Bay Triathlon. Jistě ovšem víme, že u  nás se poprvé triatlon uskutečnil 21. června 1980 v Přední Hluboké. Co je však na této události unikátního, je to, že nešlo jen o první triatlon u nás, ale vůbec o první triatlon v celé Evropě.

Jak začít?

Tady platí stejné pravidlo jako u všeho ostatního: Vše je ve vaší hlavě. Takže když už jste se rozhodli, musíte najít dostatek vůle, abyste vytrvali. Vaším hlavním cílem je tedy zvládnutí triatlonu. K tomuto cíli si stanovte dílčí cíle a plán, který vás k těmto dílčím cílům a následně k triatlonu samotnému dovede. Skvělým nápadem je vybrat si nějaké závody, zaplatit si startovné a začít trénovat. Zaplacené stratovné je už docela slušná motivace k tomu, abychom se sebou něco dělali.

Máte zaplacený závod. Teď je na řadě stanovení rozvrhu, který vás na závod připraví. Ideální je týdenní plán tréninků, který budete skálopevně a důsledně dodržovat.

Řekli jsme, že triatlon zahrnuje celkem tři oblasti: Tedy plavání, jízdu na kole a běh. Na všechny tři disciplíny je potřeba trénovat. O tom, jak začít s pláváním, jsme psali již zde. Ve stručnosti shrňme, že je dobré si najít trenéra, který by nás odnaučil případné chyby v plaveckém stylu. To znamená, že pak budete dělat věci správně, čímž ušetříte mnoho energie. Doporučuje se trénovat 2–3x týdně. K plaveckým tréninkům budete rovněž potřebovat patřičnou výbavu v podobě kvalitních tréninkových plavek, brýlí i čepičky.

Jízda na kole. Pokud kolo nemáte, pořiďte si jej, pokud máte, postarejte se, aby fungovalo, jak má, budete na něm totiž trávit nemalý objem času. Doporučují se 1–2 tréniky týdně. Logickou volbou pro okamžiky, kdy není možné na kole trénovat venku, je jízda na cyklotrenažéru. Cyklotrénink by ovšem neměl zahrnovat jen samotnou jízdu na kole. Přechod z vody na kolo při závodu je totiž často nepříjemný, a proto by se měl trénovat právě i tento přechod.

Běh je v současné době hojně rozšířený sport. Zde výbava zas tak moc velkou úlohu nehraje. Stačí kvalitní boty, které efektivně tlumí nárazy. Pokud s běháním nijak velké zkušenosti nemáte, začněte raději zlehka, ať svou triatlonovou kariéru nepošlete hned do kopru, a postupně zvyšujte své nároky. Zlaté pravidlo praví, že je třeba běžet takovým tempem, abyste mohli souvisle komunikovat a nijak moc se při tom nezadýchávali. Když už  s dechem nestačíte, prostě zpomalte. A nebojte, není žádná ostuda přejít do rychlejší chůze.

Odpočinek a regenerace je něco, co se velmi často opomíjí a podceňuje. Chybět by proto nemělo protahování, poctivé rozcvičení a ani masáže nejsou od věci. Samozřejmá je i správná životospráva, pravidelný vydatný spánek a samozřejmě stravování (o kterém jsme psali zde), aby tělo mělo dostatek energie na zátěž, které ho podrobíte.

Tak co, pustíte se do tréninku? :-)Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě