Jak se rozcvičit před plaváním

Všichni to asi moc dobře známe, budíček v 5 hodin ráno, rychle vyskočit z postele, mezitím do sebe nasoukat alespoň nějakou malou snídani a hurá na bazén. Z bazénu opět v rychlosti do sprchy a vzhůru vstříc novému dni, ať už v práci či ve škole.

Plavání je sice sportem, který je oproti jiným sportům k lidskému tělu velmi šetrný, ale stále se jedná o fyzickou aktivitu, která dává našim svalům zabrat. Proto je dobré je všechny před skokem do bazénu protáhnout, uvolnit a prohřát.
 
Rozcvička před plaváním bývá často opomíjenou částí tréninku, což by se mohlo stát chybou vedoucí ke zranění, které nás může na delší dobu vyřadit z tréninku.
 
I pár základních pohybů a cviků může výrazně eliminovat případné nepříjemné natažení některých svalů. Účelem rozcvičení je aktivovat svaly a připravit tělo na pohyb jako takový. Svaly jsou pak připravené na fyzickou zátěž a nic je jen tak nepřekvapí.
 
TIP! Některé bazény mají speciální místa vybavené například hrazdou, žebřinami či pomůckami na cvičení. Pokud ne, protáhněte se prostě na kraji bazénu. Že se vám nechce "šaškovat" před lidmi? Protáhněte se už v šatně, kde nebudete budit tolik pozornosti.
 
 
Rozcvičku je dobré vždy začít dynamicky, abychom tělo připravili na trénink jako takový. Zkuste si párkrát poskočit, udělat několik dřepů či výpadů dopředu i do stran, rychlé rozpažování, vzpažování nebo kroužení celými pažemi. Tím vším postupně zvyšujete tepovou frekvenci a cirkulaci krve v těle a dochází tak k lepšímu prokrvení svalových vláken.
Příklady cviků: 
 
Kroužky a kruhy - hlavou, zápěstími, v loktech, v ramenou, v kolenou a celými nohami
 
Zeširoka se rozkročte, předkloňte a pak střídavě rozpažujte a pokládejte ruce na zem
 
Dřepy
 
Zaskákejte si panáka! :-)
 
Výpady dopředu a do stran
 
Plank – výdrž ve vzporu či na loktech
 
 
Poté se můžete pustit do krátkého statického protahování. Postupujte od hlavy k patě, protáhněte krk, paže, ramena, záda, stehna, lýtka. Cviky znáte již ze základní školy, přesně k tomu jsou dobré hodiny tělesné výchovy :-)
 

Ve dvou se to lépe táhne!

 
Pokud plavete s trenérem nebo kamarádem, můžete požádat i jeho o pomoc při rozcvičce. Například, aby vám pasivně protáhl ramenní klouby do extenze v předklonu. Nejprve se rozkročíte na šíři kyčlí, ruce spojíte za zády a propletete prsty. Následně se pomalu začnete předklánět a ruce budete tlačit směrem ke stropu. Váš parťák stojí před vámi a jemným tlakem tlačí na malíkovou hranu vašich dlaní. Důležité je během pasivního protažení nezapomenout dýchat, správným dýchánímmůže cvik jako takový nabrat zcela nový rozměr.
 

 

Protahovací gumy a roller

Určitě už jste zahlédli na bazénu nějakého závodního plavce, jak si pomalu "vykloubil" ramena s protahovací gumou, nebo si na kraji bazénu jen tak válí nohu na válci a s úsměvem si u toho povídá. Ať už se to může zdát jako odpočinková aktivita, nebo naopak něco velice bolestivého, jsou to mnoha plavci vyzkoušené cviky. Jestliže vám tedy nevadí vzít sebou na bazén pár věcí navíc, vyzkoušejte i tyto cviky. Jistojistě vám protáhnou potřebné svaly a šlachy a bude se vám plavat zas o něco lépe.

TIP! Jestliže nevíte jak na to, otevřete youtube a najdete spoustu jednoduchých návodů na cviky.

TIP na závěr! Využijte všechno, co vidíte kolem sebe. Ano, i bazén! Co taková výdrž ve vzporu?Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě