Jak vybrat plavecké brýle

Kladete si otázku, jak vybrat správné plavecké brýle? V našem článku se dozvíte, jak při výběru postupovat a jaké jsou možnosti při výběru plaveckých brýlí. Plaveckých brýlí je celá řada a výběr záleží na osobních preferencích a tak není snadný, ale z praxe popíšeme a vybereme ty nejoblíbenější konkrétní modely, se kterými máme ty nejlepší zkušenosti.

 

Vybíráme plavecké brýle podle barvy očnic

Barva očnic u plaveckých brýlí je to první čeho si na brýlích všímáme. Nejde však jenom vzhled, ale také o funkci, kdy některé mají projasňující účinky ve vodě, jiné naopak tlumí světlo a proto je každá barva vhodná na něco jiného.
 
1) Pro plavání ve vnitřních bazénech a jsou vhodnější čirá a světlejší očnice. Jejich výhodou je, že poskytují jasný pohled bez zkreslování barev a jsou tedy vhodná do bazénů, kde je horší osvětlení. Čirými očnicemi nic nezkazíte a jsou velmi univerzální.
 
2) Pro plavání venku v bazénu nebo na otevřené vodě či moři jsou vhodnější tmavší očnice. Nejlépe kouřové, zrcadlové nebo polarizované, které tlumí sluneční světlo a nenamáhají oči.
 
3) Pro plavání venku i uvnitř? Samozřejmě, že lze využít tmavé brýle na vnitřní plavání a světlé na venkovní plavání, ale jedná se o určitý velký komfort. Při ranním plavání v kouřových brýlích, kde je slabé osvětlení bazénu nebo při plavání na ostrém slunici v čirých se může plavání zbytečně znepříjemnit. Proto je vhodné mít brýle pro obě varianty..
 

 

Vybíráme plavecké brýle podle účelu

1) Pro rekreační plavání je nejdůležitější pohodlí a dobrý průhled. Pakliže nevíte po jakých brýlích sáhnout tak volíme brýle větší, které se lépe přizpůsobí obličeji. Rekreační prýle, které máme vyzkoušené a  rádi doporučujeme jsou například: unisexové Aquasphere Kaiman a pro plavkyně oblíbené Speedo Flexiseal. Volba je samozřejmě na osobních preferencích, ale oba modely jsou ve svých kategoriích neoblíběnější a můžeme je doporučit.

 

2) Plavecké brýle na závody jsou často menší a mají nízký profil, aby měly co nejmenší odpor ve vodě. Závodní plavecké brýle mají malé těsnění a nebo nemají vůbec žádné, těm se říká skořápky a je potřeba si na ně zvyknout.  Mezi špičku závodních plaveckých brýlí patří Arena Cobra Ultra Swipe a Speedo Fastskin Pure Focus Mirror a také Speedo Fastskin Hyper Elite Mirroror. O kvalitě těchto závodních brýlí svědčí i jejich oblíbenost.

 

3) Triatlonisté potřebují široké zorné pole, aby viděli co se kolem nich děje. Brýle na triatlon bývají proto široké s širokým viděním. Zároveň musí být tyto brýle odolné s vysokým těsněním, aby vydržely případnou srážkou s jiným závodníkem. Kvůli závodům na otevřené vodě mívají často kouřová, zrcadlová či polarizovaná skla. Na triatlon se nám velmi osvědčili Aquasphere Kayenne.

 

4) S dioptriemi je plavání o mnoho lepší a schopnost jasně vidět pod vodou s dioptrickými brýlemi mění život mnoha lidem, kteří mají problém vidět bez brýlí nebo kontaktních čoček. Bohužel jsou možnosti dioptrických brýlí omezené a není takový výběr, každopádně jsme rádi, že taková možnost existuje.

 

 

Plavecké brýle vybíráme podle věku a pohlaví

1) Většina plaveckých brýlí jsou unisexové tedy jsou vhodné jak pro plavce tak plavkyně.

 

2) Ženy mají menší obličej a klasické unisexové brýle jim občas nesedí. Dámské plavecké brýle mají proto menší očnice, aby se lépe vešly do ženských očnicových důlků. Menší bývají i nosníky, aby brýle lépe seděly. Častěji než unisexové brýle mívají ty dámské rozdvojený pásek, aby lépe držely přes culík. V neposlední řadě tyto brýle mívají něžný dámský design.

 

3) Dětské plavecké brýle rozlišujeme podle věku na kategorie 2–6 let a 6–14 let. Ty pro nejmenší jsou přizpůsobené malým dětským obličejům, aby netlačily a nezatékalo do nich a zároveň jsou z odolných materiálů, aby vydržely dětské vodní hrátky. Velmi oblíbené jsou plavecké brýle Swimaholic Danube, které obsáhnou velkou část obličeje a velmi dobře drží.

 

Jak si brýle vyzkoušet, jestli vám do nich poteče voda?

Je na to vcelku jednoduchá pomůcka a vůbec při tom nemusíte do vody. Brýle si vemte do ruky a přitiskněte na oči. Musí přisát i bez použití gumičky přes hlavu a na očích by měly aspoň chvíli držet. Pak máte vyhráno a můžete vyrazit plavat.

Co když se vám přisaje jen jedna část? Když se jedna část přisaje a druhá odlepí, tak je spojovací nosník buď malý nebo velký. Dobrá zpráva je, že v této situaci pomůže gumička přes hlavu, brýle se usadí na místě a nepoteče do nich. 

Pokud se brýle nepřisají vůbec a okamžitě vám spadnou, tak to nejsou ty pravé brýle pro vás i kdyby byli nejhezčí ze všech. Takové brýle vám nebudou dobře sloužit a hned při prvním plavání to zjistíte.

 

Tip na závěr

Plavecké brýle se dříve či později budou mlžit. Záleží na mnoho faktorech jako teplota vody, pot, venkovní teplota a další, ale i tak doporučujeme si přečít článek jak se správně o plavecké brýle starat, aby co nejdéle vydržely.

 

Pakliže plavecké brýle nesedí zkuste si pohrát s nosníkem (středový dílem mezi očnicemi) a vyměnit si ho za menší/větší pakliže to býle umožňují. Také správným nastavením pásku lze velmi dobře regulovat přilnavost plaveckých býlí. Nedávejte si pásek hned za uši, ale povysuňte si ho výš k temenu hlavy.

 

V nabídce máme více jak 300 druhů plaveckých brýlí všech barev, druhů a určení, kde si určitě každý vybere.



Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě