Jako malý jsem se skoro utopil v jezírku, proto zřejmě plavu. Přiznává trenér a plavec Jan Slíva

Představujeme vám Honzu Slívu. Honza je trenérem plavání ve zlínském plaveckém klubu a zároveň  aktivní plavec. Minulý rok dokončil vysokou školu a teď se věnuje přípavě dětí na plavecké závody. Mimo jiné je taky jedním z našich ambasadorů.

Mohl by ses nám trochu představit?

Samozřejmě. Jmenuji se Jan Slíva a jsem trenér a aktivní plavec ve Zlínském plaveckém klubu. Po dokončení vysokoškolského studia Trenérství v Olomouci se už v klubu naplno věnuji rozvoji našich nadějných plavců. Také se ve svém volném času věnuji triatlonistům, vzdělávání skrze mé sociální sítě a rodinné tiskařské firmě.

Jak ses dostal k plavání?

Jako malý jsem se skoro utopil v jezírku, proto zřejmě plavu :D. Začínal jsem jako všichni v plaveckých kurzech pro děti. Věnoval jsem se i fotbalu, ale vždy jsem byl spíš individualista, a tak jsem zůstal u bazénu. Přestoupil jsem na sportovní školu a už to jelo.

Většina plavců kolem 18 let skončí s plaváním. Jak se ti podařilo zvládnout přechod ze střední na vysokou školu a zůstat u plavání? Případně máš nějaká tip pro plavce v tomhle věku?

Přechod do dospělé kategorie je nesmírně náročný. Za prvé je vidina úspěchu v OPEN kategorii mnohem vzdálenější, a tak plavci ztrácí motivaci pokračovat. Za druhé je to přestup na vysokou školu, kdy kombinace takového studia a vrcholového sportu je obtížná. Pak přichází brigády, jiné zájmy a plavání jde stranou.

U mě fungovala motivace – pořád jsem nebyl se svou výkonností úplně spokojený. Mým cílem bylo, že chci ukončit plaveckou kariéru až v momentě, kdy dosáhnu svého maxima a nebudu se nadále zlepšovat. Nakonec jsem musel upravit i tréninky kvůli studiu. Byly mnohem kratší, za to intenzivnější.

Ty nejsi jenom trenér, ale také sám stále závodíš. Máš nějaké plavecké úspěchy za poslední rok?

Obecně se mi daří více na krátkém bazénu. Na ZMČR 2023 se mi podařilo získat stříbro na 100 PZ, za což jsem moc rád, protože do této doby jsem měl medaile pouze na 50 M. V létě jsem měl zdravotní problémy, tudíž pro mě byl úspěch se MČR vůbec zúčastnit

Nedávno se uskutečnilo MČR družstev. Jak dopadl tvůj oddíl, byl si tam jako trenér nebo plavec a jsi spokojený s výkony?

Bohužel termín semifinále MČR družstev seděl zrovna na období, kdy jsme ve Zlíně měli jarní prázdniny. Většina týmu byla na dovolené, takže jsme vyhodnotili, že to letos vynecháme.

Teď se pojďme kouknout na tvou trenérskou stránku.

Co tě vedlo k tomu stát se trenérem?

Ve čtvrťáku na střední jsem si uvědomil, že často dávám tipy a radím mladším plavcům v týmu. Bavil mě pak úspěch celého týmu, když se všichni zlepšovali. Cítil jsem, že mě tato práce baví, a tak jsem se ji postupně začal věnovat přes přípravku až po závodní plavce.

Generace starých trenérů pomalu odchází a nahrazují ji mladí trenéři. Vnímáš nějakou změnu (ve výkonech, v přístupu, technice atd.)?

Ještě nabírám zkušenosti na to, abych mohl jednoznačně říct, kde je změna. Ale myslím si, že hlavně v přístupu. V této době nemůžeme být na děti tak tvrdí, jak to bývalo dříve. Existuje mnoho sportů, které mohou děti dělat, a pokud se jim u bazénu nebude líbit, rychle o ně přijdeme.

Takže trenér musí být více demokratický, více „kámoš“.

Co tě jako trenéra dokáže na tréninku vytočit?

Vytáčí mě nepozornost. Od plavců vyžaduji soustředění na to, co právě dělají

Máš nějaké typy jak se co nejrychleji naučit plavat?

Kéž by existovala rychlá cesta! Ale nejrychlejší způsob určitě bude si najít trenéra, který by vám pomohl a nasměřoval na začátku vašeho snažení. Hlavně ze začátku začít kvalitou, až pak přidat kvantitu.

Jaký motiv nejradši dáváš svým svěřencům?

U menších plavců jsou to štafety – ten nejlepší způsob, jak je dostat k tomu plavat skutečně na maximum a zároveň je to baví.

U juniorů jsem zastáncem specifické práce – Může to být 10x50 s cílem držet dvoustovkové tempo v postupně klesajícím intervalu

Máš nějaké plány do budoucna? Plavecké nebo trenérské

Cítím, že jsem na konci svých plaveckých sil – dostal jsem se na strop své výkonnosti, a tak za chvíli pověsím brýle na hřebík. Ale to neznamená, že už nebudu závodit! Plavání mě pořád baví, jen už se nebudu systematicky připravovat. Závodit budu pro zábavu.

Z trenérského pohledu mám v plánu připravit jednodenní kurzy pro triatlonisty. A pak dále posouvat náš oddíl dopředu a zvyšovat jeho prestiž.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě