K čemu jsou plavecké pomůcky a co s nimi?

Vzpomínáte na dobu, kdy vás jako malého špunta rodiče posadili do nafukovacího kruhu a ještě vás obrnili rukávky? Tenkrát jste se učili plavat a plavecké pomůcky vám byly záchranou proti jistému utopení :-) Ovšem plavecké pomůcky jsou užitečné i v dospělosti - už je nepotřebujete jako záchranu, ale pomohou vám vypilovat plaveckou techniku a zpestří trénink. Mrkněte, jaká je jejich nabídka, a k čemu jsou vlastně dobré.

Plavecké pomůcky slouží k zdokonalení plaveckých dovedností a zároveň jako rozptýlení před monotónním plaveckým tréninkem. Pomůcky mohou být využitelné pro rozvoj všech částí těla a to jak ve vodě tak i pro suchý trénink. 

Pro dospělé

Pomůcky z pěnových materiálů slouží především jako opora, protože díky svému materiálu mají vztlak a plavou na hladině. Využívají se také k fixaci jedné části těla, abyste lépe posílili tu druhou či si ještě více zlepšili techniku. 

Plavecké desky jsou proto vhodné k nácviku kraulového, prsařského, motýlového i znakového kopu, protože držením desky v rukou zafixujete horní část těla a soustředíte se pouze na nohy. Desky se vyrábí v různých velikostech i tvarech. 

Plavecké piškoty, osmičky, pull buoye slouží naopak k fixaci spodní části těla, kdy si destičku vložíte mezi stehna nebo mezi kotníky. Piškot navíc díky svému vztlaku pomáhá udržet tělo plavce v ideální horizontální poloze. Využít ho můžete pro nácvik všech plaveckých způsobů.

    

Další pomůcky jsou ty, které vám pomohou více posílit trénované části těla, protože kladou větší odpor vůči vodě. Na druhou stranu pomáhají začátečníkům, jejichž tempa ještě nemají potřebnou dynamiku, protože urychlují pohyb ve vodě. Do této skupiny řadíme plavecké ploutve a packy.

Plavecké packy slouží především k posilování paží, zpestření dlouhých plaveckých tréninků, ale i pro uvědomění si odporu vody. Plavecké packy se používají pro všechny plavecké způsoby.

  

Plavecké ploutve pomáhají k posilování nohou a nutí plavce uvědomovat si důležitost práce nohou a začátečníkům pomáhají k udržování polohy či rychlosti plavání. Jsou kratší než ploutve na potápění a speciálním druhem jsou monoploutve vhodné pro motýlový kop. 

Výbornou plaveckou pomůckou je také šnorchl. Šnorchly na plavání jsou čelní, nenosí se tedy na straně hlavy jako ty na potápění. Díky šnorchlu se plavec nemusí soustředit na správné nadechování, ani nesutále zastavovat, když mu vnikne voda do úst :-). Soustředí se jen na správnou techniku. 

Na trhu je však celá další řada plaveckých pomůcek, pokud by vám trénink s těmi klasickými už také připadal monotónní či nenáročný. Podívejte se například na tyto vychytávky od Finisu. 

Pro děti

Speciální odnoží jsou plavecké pomůcky pro děti. Většinou fungují stejně jako ty dospělé, jen jsou menší a s dětským designem. To jsou hlavně dětské destičky a piškoty. Některé pomůcky jsou však určené opravdu přímo a jen pro děti :-)

Plavecké pásy pro děti jsou ideální pomůckou pro první tempa, protože je z pěnového materiálu a skvěle nadnáší. Zapne se kolem těla, nikde se neplete a umožňuje volný pohyb rukou. Dá se dobře povolovat či utahovat díky přezce a vyrábí se ve více velikostech dle věku. 

Skvělou pomůckou jsou dětské vestičky. Vestička dokonale obejme dětské tělo a díky svému vztlaku nadnáší, ale přitom nikde nepřekáží a poskytuje maximální svobodu pohybu.

Velmi známou pomůckou jsou dětské rukávky, které dítě lehce nadnáší a dávají mu tak potřebnou oporu pro první tempa ve vodě. Vhodné jsou jak na plavání, tak na letní hrátky u vody. 

 Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě