Plavky, čepice a brýle. S těmito třemi věcmi se vrháte do vody nejčastěji. A pak tu máme ještě další vychytávku pro efektivní a pestrý plavecký trénink a tím je skřipec na nos. Drobný doplněk na který se ptáte. Patříte mezi ty, co chtějí mít nos v suchu?
Nos plný chlorované vody, se kterou si nevíte rady dokáže plavání spolehlivě znechutit snad všem. Správná technika plavání a dýchání je skvělý základ pro to, aby se voda do nosu nedostala. Proto se hodí mít skřipec neboli plavecký nosní klip ve své plavecké výbavě. Není pravdou, že klipy na nos jsou jen pro aquabely, ale je i vidět u plavců na OH.
Pokud vás po plavání pravidelně trápí rýmy a bolesti v krku, tak rozhodně navštivte svého lékaře a zeptejte se, jestli se nejedná o alergii na chlor. Mohla by to být totiž příčina potíží. A právě skřipec na nos pomáhá alergickým lidem proti chloru. Oblíbit si ho mohou jak děti tak i dospělí. Bez obav můžete provádět své oblíbené kotouly, otočky či plavání pod hladinou. Skřipec se často používá při učení správné kotoulové obrátky a při vlnění na znak.
Někteří plavci ve volné vodě si pravidelně stěžují na rýmu, která trvá i hodiny po plavání a mořští plavci mohou mít dokonce nežádoucí reakce na sůl. Nosní klip tak může zmírnit kýchání po plavání, které může být způsobeno chemikáliemi, chlórem, špínou či bakteriemi, které nos dráždí.
Nasazený skřipec znamená, že nemůžete vydechovat vzduch nosem, což je limitující pro výkon. Dávejte si pozor, abyste nezadržovali dech, kvůli skřipci k tomu můžete mít tendenci. Klipy na nos jsou sice univerzální, ale ne každému vyhovuje stejný. Hlavní je, aby skřipec držel na nosu pevně, bez bolesti a netvořil zbytečně velké otlaky.